5 vecí, ktoré ma v Lisabone prekvapili

Slnkom zaliata krajina – to je Lisabon. Bem-vidno! alebo teda – Vitajte! Od môjho príchodu ubehlo už viac než 30 dní. Na jednej strane mám pocit, že som tu krátko a na strane druhej sa cítim akoby som tu už bola večnosť. Pár dní dozadu sme mali dokonca prvý dážď, ale o tom som dnes nechcela.

V tomto článku by som Vám rada predstavila Lisabon mojimi očami. Prečo som si vlastne vybrala Lisabon? Popravde, toto mesto som si nevybrala ja, ale ono si vybralo mňa. Už od úplneho začiatku ma to tu veľmi ťahalo. Potom prišla návšteva Lisabonu a vedela som, že sa tu musím vrátiť. A vrátila som sa. Presne o 10 mesiacov neskôr som sa ocitla na rovnakom letisku. Tentokrát sama, s dvoma kuframi a hlavou plnou myšlienok. Či už chceme alebo nechceme, tak vždy porovnávame “našu” krajinu s tou druhou, no a čo ma v tejto, slnkom zaliatej krajine, prekvapilo?

1. Ľudia

Každá krajina má svoju vlastnú “identickú” mentalitu. Niektorá je nám bližšia, iná zas vzdialenejšia. Portugalci sú pobozkaní slnkom (a bodaj by nie, keď im tu slnko svieti 300 dní do roka). Ako sa to prejavuje v ich správaní? Sú veľmi milí! Môj prenajímateľ bytu po mňa prišiel na letisko, aby som sa náhodou nestratila, spolu s jeho dcérou sme v ten deň išli ešte na večeru a zakaždým boli ku mne neskutočne milí. To platí aj pre väčšinu portugalských kamarátov zo školy, no úplne najviac sa mi ráta, keď chodím ráno do školy a na ulici ma len tak niekto pozdraví “Bom dia!”. Tak teda – Bom dia, boa pessoa*.

2. Kultúra a atmosféra Lisabonu

Nemyslím kultúru ako takú. Alebo myslím? Lisabon má svoju históriu. Každá budova, či kachlička nesie svoj vlastný príbeh. Vedeli ste o tom, že tu majú aj kachličkové múzeum? Proste wow! Slnko, dlaždicové ulice, budovy zdobené kachličkami alebo street-artom. Vo vzduchu vôňa práve upečených pasteis de nata, jemný vánok vo vlasoch a príjemná melódia v uliciach – to je to, čo tu človek zažíva. Lisabon má dušu.

3. Podceňovanie krajiny 

Musím povedať, že v rámci cestovného ruchu vidím Lisabon ako rýchlo rozvíjajúcu krajinu, ktorej čaro začína objavovať čoraz viac ľudí. V posledných rokoch je tu viac a viac turistov, no domáci to veľmi nechápu – Lisabon je pre nich úplne obyčajným mestom. Toľko krásnych pláži, kachličkových ulíc, skvelých reštaurácií či kaviarničiek, pamiatok, múzeí, street artu (a mohla by som pokračovať do nekonečna).. ako by sa nám tu mohlo nepáčiť? 

4. Futbalom to tu žije

Možno je to tým, že bývam kúsok od futbalového štadiónu, ktovie, no situáciu ohľadom futbalu som začala pocitovať už v prvý deň. Medzi prvými otázkami totiž padla aj tá, či mám rada futbal, či ho sledujem, či fandím Cristianovi Ronaldovi a pod. Futbalom to tu jednoducho žije. Každý o ňom rozpráva, všetci nosia dresy alebo šály. Večer môžeme vidieť preplnené kaviarne a bary, v ktorých vysedavajú chlapi (málokedy aj ženy) a sledujú zápas. A v deň zápasu? Učitelia sa s nami nelúčia v štýle “have a nice day”, ale “Enjoy today’s match”.

5. Nočný život

Hlavné mesto Portugalska = hlavné miesto zábavy – alebo nie? V Lisabone si každý nájde to svoje. Mesto postavené na niekoľkých kopcoch ponúka jedinečné výhľady na celé mesto. Večer môžeme sledovať západ slnka z Miradouro de Santa Catarine alebo akéhokoľvek iného baru, neskôr si odskočiť do známej časti Bairro Alto pre pár drinkov a pokec v uliciach Lisabonu. No a čo z načatím večerom? Môžeme to zakončiť v nejakom bare, poriadne všetko vytancovať a užívať si až do rána bieleho (a to doslova!). Počula som, že Portugalci ostávajú až do rána a ráno si ešte užívajú východ slnka a raňajky. Keď také zažijem, tak Vám dám vedieť, hah.

Čo prekvapilo v Lisabone Vás? Napíšte mi do komentára.

*dobré ráno, milý človek

(Visited 356 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.