5 vecí, ktoré na Lisabone neznášam

Lisabon milujem, ale predsa len je tu 5 vecí, ktoré neznášam. Ide o drobné kultúrne rozdiely. Na začiatku ma celkom dosť zaskočili. Každopádne po štyroch mesiacoch som si zvykla a budú mi aj aj chýbať. Najviac asi ten posledný 😉 Ale čo teda na Lisabone neznášam? 

1. Centrálne kúrenie tu neexistuje

Myslím, že si veľakrát ani neuvedomujeme ako nám je na Slovensku dobre. Máme všetko, čo potrebujeme. A hlavne – máme centrálne kúrenie. Žiť v miestnosti, kde je v zime 14 stupňov je krutá realita v Lisabone. Môj prenajímateľ nechcel aby som používala ohrievač (aj tak som ho používala), no tak či tak, tam bola vždy dosť zima. Centrálne kúrenie sa jednoducho nevyrovná ohrievaču, či hrubej deke a oblečeniu. Zimu som prežila v zdraví, ale aj tak.

2. Vlhkosť

Centrálne kúrenie v domácnostiach veľmi chýba. Nielenže je obrovská zima, ale zároveň aj vlhko. Po mesiaci sa moje zošity úplne zošuverelili, to isté platí aj pre pohľadnice, ktoré som si dala na stenu a moje vlasy bojovali stále – ráno ma vždy prekvapil a pobavil ich vzhľad. A viete čo bolo najhoršie? Keď som prišla po Vianociach naspať do Lisabonu. Izba bola 2 týždne nevetraná a po príchode ma opantal smrad zatuchliny. Nikdy som ich nenašla, ale verím, že plesne v domoch majú na dennom poriadku.

3. Obmedzený trh produktov

Moja ďalšia nočná mora začala keď som si potrebovala kúpiť šampón na vlasy. Veď viete, my ženy radi používame značky, ktoré dobre poznáme. V Lisabone som sa s tým rozlúčila. Trh je tu príliš obmedzený, ceny bežných produktov príliš vysoké a výber úzky. Pri kúpe som vzala prvý šampón, ktorý sa mi ako-tak pozdával, no kamaráti sme neboli ani po pár týždňoch.

4. Portugalci sú ukričaní, no zároveň veľmi milí

Portugalská kultúra ma veľmi prekvapuje. Najmä tón reči. Už pri príchode som si uvedomila zvláštnu skutočnosť – Portugalci KRIČIA. Veľmi radi a veľmi veľa. Najmä ich intonácia na mňa tak pôsobí. Myslíte, že rovnako vnímajú iné národnosti nás?

5. Počasie – dážd

Možno je chyba vo mne. Možno ma počasie nemá rado. Ale je možné, aby som vždy, keď pršalo zmokla ako myš? Zlomený dáždnik kvôli silnému vetru, mokré vlasy a oblečenie. Úplnou čerešničkou bolo, keď som bola už v polovici cesty domov (uprostred veľkého prechodu), keď v tom zrazu začali padať totálne krúpy. Holt, to počasie tu nadomnou vždy zvíťazilo.

Aj napriek týmto bodom Lisabon milujem a je to pre mňa druhý domov. Portugalsko ma ako krajina veľmi zaujala. Niečo zo seba jednoducho vyžaruje. Niečo, čo ma nabíja pozitívnou energiou. Myslím, že aj napriek tomu, že som sa už odtiaľto odsťahovala, tak sa sem ešte vrátim. 

Ktorá krajina si získala tvoje srdce? Máš takú? Ak áno, neváhaj a napíš mi ju do komentára.

(Visited 424 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.