Ako byť šetrný k životnému prostrediu nielen počas cestovania

Natália Pažická momentálne žije v Amsterdame, kde študuje Fashion & Branding. Miluje správnu módu a verí, že potrebujeme šíriť potrebné informácie, aby sa dostavila nejaká zmena. Natália taktiež sama bola shopaholičkou, takže je skvelým príkladom toho, že zmena môže nastať zo dňa na deň. Budú to totiž už 2 roky, čo vo fast fashion obchodoch nenakupuje. A nielen to. Dokonca aj počas cestovania vieme byť šetrný k životnému prostrediu. Ako? To si povieme v tomto rozhovore s Natálkou.

V dnešnom článku som vyspovedala Natálku, ktorú som spoznala vďaka videu #everyindividualmatters, v ktorom rozpráva o tom aké sú plasty pre našu planétu Zem zlé. A nielen to. Samozrejme ide aj o špinavý biznis fast fashion. Vďaka tomuto a ďalším problémom naša planéta ide do záhuby. Natálka sa snaží vo videu prihovoriť ľudom, pretože na každom z nás záleží. Tento problém je predovšetkým problémom nás všetkých a malo by sa o ňom rozprávať viac. Nielen v oblasti módy, plastov, ale aj v oblasti cestovania. To, že prídeme do inej krajiny neznamená, že by sme mali byť viac neúctivý ako v našej rodnej krajine.

Ako si sa dostala k zmene svojho myslenia a vytvoreniu videa #everyindividualmatters?

V prvom rade mi otvorila oči moja škola. Počas prvého týždňa nám pustili video The True Cost, ktoré spomínam aj vo videu  #everyindividualmatters. Bola som v šoku. Neskôr som to začala riešiť aj na socialnych médiach, kde som ľuďom o týchto problémoch rozprávala. Stále ma však sledovalo len okolo 6tisíc ľudí a tak som sa rozhodla, že skúsim aj inú platformu a budem dúfať, že sa to k ľuďom dostane rýchlejšie. A tak sa aj stalo.

Ako človek zmení svoj pohľad a zmýšľanie?

Myslím si, že všetci ľudia sme v základoch dobrosrdeční. No zároveň chceme žiť jednoducho a nezaťažovať sa “zbytočnosťami ‘‘. Všetko nám je naservírované priam v dokonalom stave a  tým pádom ani nemáme podozrenie, že by niečo mohlo byť inak.

Všetko nám je naservírované priam v dokonalom stave a  tým pádom ani nemáme podozrenie, že by niečo mohlo byť inak.

Pravda je však taká, že kebyže vidíme čo za tým oblečením všetko stojí, koľko bolesti a škody, už nebudeme žiť s ružovými okuliarmi na očiach. Presne tak to bolo aj u mňa.

Viem, že rada cestuješ. Dokonca si nedávno bola na Islande. Vieš nám dať nejaké tipy ako byť šetrný/á k životnému prostrediu na cestách?

Určite sa dá toho spraviť veľa. Ak cestujeme do krajiny s pitnou vodou, stačí si zobrať vlastnú fľašu. Nielenže ušetríme desiatky eur na minerálkach, ale ešte aj nevyprodukujeme množstvo zbytočných PET fľaší. Zober si so sebou aj vlastnú plátenú tašku, vymeň tekutú kozmetiku za tu tuhú (pri cestovaní je to aj praktickejšie)… Dá sa toho veľa spraviť ak si dá človek aspoň malú námahu.

Aký je tvoj pohľad na konzumnosť, čo sa cestovania týka?

Minule som čítala článok, že niektorí ľuďia cestujú bez batožiny a následne si na dovolenke nakúpia všetko oblečenie čo potrebujú. Oblečenie je v dnešnej dobe tak smiešne lacné, že je niekedy dokonca lacnejšie si nepriplatiť batožinu a vyriešiť to spominaným spôsobom. Je mi z takéhoto prístupu veľmi smutno.

Ako to má Natália s módou teraz? Prezradila mi, že momentálne nosí to, čo má v šatníku. Sem si si chce spraviť radosť z niečoho nového, tak zájde do Vintage alebo Second hand obchodu.

Tento rozhovor vznikol v rámci projektu CONTRIBUTED. Natálke ďakujem za zodpovedanie otázok a verím, že ťa aspoň trošku motivovali k pozretiu videa a zamysleniu sa, ako aj ty môžeš byť šetrný/á k životnému prostrediu. A to nielen počas cestovania. Odkaz na Natálkin Instagram nájdeš tu: nataliapazicka

(Visited 136 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.