Ako môžeš aj TY cestovať

3 (60%) 1 vote
“Čím viac cestuješ, tým viac dokážeš rešpektovať iné kultúry.” Nie je to tak trochu pravda?

Moja 1.cestovateľská adventure začala na vysokej škole. Nechápte ma zle, cestovala som aj predtým, no toto bolo prvykrát, čo som sa odvážila ísť niekam úplne sama.

Práve na vysokej škole som sa pridala do študentskej organizácie AIESEC, ktorá sa predovšetkým zaoberá zahraničnými stážami. Veľmi ma to nadchlo. Tí ľudia, cestovanie a jednoducho mi to celé otvorilo oči a môžem povedať, že práve vďaka tomu sa môj život úplne obrátil. Občas hovorím, že sa obrátil naruby, pretože hodnoty, ktoré som dovtedy mala sa zmenili a taktiež sa zmenil môj postoj. Zrazu som nevedela kto som a čo chcem.

Ako môžeš jednoducho vycestovať?

  • zahraničná stáž prostredníctvom organizácií ako je AIESEC
  • výmena alebo tréning prostredníctvom Erasmus+ (napríklad cez ADEL)
  • program WAT pre študentov VŠ
  • erasmus pobyt v rámci štúdia na VŠ
  • cestovanie s kamarátmi, pretože mladosť je najlepšia a zároveň máš najviac času
  • koferencie a rôzne eventy

AIESEC mi vniesol do života nových ľudí, no zároveň mi aj ukázal to, ako ľahko sa dá cestovať. Išlo to tak nejak ruka v ruke. V rámci jednej udalosti, ktorú sme organizovali, som sa dozvedela aj o Erasmus+ projektoch, na ktoré môže človek ísť takmer zadarmo! Stačí zaplatiť účastnícky poplatok. Doprava býva preplatená do určitej výšky, ubytovanie a jedlo je zabezpečené hosťujúcou organizáciou.

Leto 2015 som precestovala práve vďaka týmto výmenám. Bola som dokopy na 3 a doteraz neľutujem. Aj keď.. prvá je prvá. Tá sa konala v Rumunsku, konkrétne v meste Arad a išlo o výmenu na tému divadlo a životné prostredie. Mne to dalo veľa zážitkov, skúsenosti a odvahy do života. Dodnes si pamätám ako nám v Budapešti ušiel vlak, 4 hodiny sme čakali na ďalší a zúfalo hľadali a pýtali sa každého, ktorý vlak je ten, čo máme na lístku (potlesk pre hlavnú stanicu v Budapešti a international okienko, ktoré vôbec nebolo international). Nakoniec sme strávili cestu do Aradu hraním rôznych hier a smiechom. Neskutočne sme si s dievčatami sadli, predsalen sme cestovali všetky spolu už skoro od Žiliny.

No a tým, že som bola v organizácii AIESEC, tak som veľkú časť zoznamovacích aktivít poznala, ale práve tieto aktivity a hry prelomili ľady a čoskoro sme sa všetci navzájom bavili. V tomto odporúčam nebáť sa rozprávať po anglicky. Kamarát raz na mňa “Are you angry?” a ja som bola úplne mimo, že prečo by som mala byť nahnevaná, no nakoniec z toho vyšlo, že sa ma pýta, či nie som hladná, teda “hungry”. Na ňom sa mi strašne páčilo to, že aj keď nevedel po anglicky, tak rozpráva. Jeden týpek doslova nevedel skoro NIČ keď prišiel, ale bol taký šoumen, že bez problémov rukami-nohami sa dohovoril a na konci výmeny vedel aj viac slovíčok.

Na ukážku tejto výmeny pripájam aj video, ktoré som po príchode dala dokopy a dodnes naň rada spomínam.

Viete čo je najlepšie? Táto výmena bola ako splnený sen. Prvykrát som sa prihlásila na ňu a mala som ísť začiatkom júna, no žiaľ som v skúškovom neurobila 2 predmety na prvýkrát, tak som nemohla vycestovať. Tak-nejak som si to sama vystresovala no. Vtedy som bola strašne smutná, pretože som sa tešila a sakra! Mala to byť moja prvá výmena, achjo. Niekedy v období mojich narodenín (23.júna) bola v ponuke tá istá výmena. Chápete? No mohol mi nejako inak dávať vesmír najavo, že jednoducho musím ísť? Jasne, že som sa prihlásila a vzali ma. Na druhykrát to vyšlo. A bol z toho mega zážitok!

Toto ma motivovalo na absolvovanie aj ďalších výmen. Tie sa konali v Maďarsku (nie veľmi vydarená, keďže iba slovenská organizácia splnila podmienku veku 16+) a Španielsku, kde som bola aj s kamarátkou a hlásila som sa na ňu počas dovolenky v Chorvátsku. Niekto na pláži leňoší, ja som tam vypĺňala prihlášku, haha.

Ajajaaaj. Ja som si práve spomenula, že Rumunsko nebola moja prvá skúsenosť. Úplne klamem. Moja úplne prvá skúsenosť bola koferencia v Berlíne za práva žien v Iráne! Dokonca som tam bola ešte predtým, než som bola v AIESECU (ok, je to len pár dní rozdiel) a popravde si nepamätám kto mi o tom povedal. Ale to bola pecka! Nielenže podporíte dobrú vec, ale tiež spoznáte mesto. Približne každý rok organizujú túto koferenciu v Paríži, kde som vďaka prvému neúspechu s výmenou išla taktiež. Koná sa aj tento rok, tak ak by mal niekto záujem, informácie nájdete tu.

V lete 2016 som strávila 3,6 mesiaca v Spojených štátoch Amerických na programe Work and Travel. Zážitok na celý život, o ktorom som článok už písala. Ak máš možnosť, tak vyskúšaj aj tento program. Žiť dlhší čas v zahraničí je jednoducho najlepšia skúsenosť. 

Alebo vyskúšaj Erasmus+ štúdium v zahraničí, veď prečo nie, keď môžeš? Papierovačky a vysoké náklady sú výhovorky a nie dôvody prečo neísť. Cez papiere sa prenesieš a peniaze zarobíš už vopred brigádou alebo priamo na mieste.

Ja som vďačná za cestovanie. Akékoľvek. Vďaka spolupráci so značkou Rowenta som mala možnosť vycestovať aj krátkodobo a to konkrétne do Milána, Paríža a Lisabonu.

Čo sa týka klasických zájazdov, tak tie veľmi neobľubujem. Mám radšej také to spoznávanie cez rôzne výmeny, žitie v krajine a eventy. Iba raz som bola na výlete cez cestovnú kanceláriu a to na vianočných trhoch v Krakowe. Keď už niekam cestujem, tak si radšej veci organizujem sama. Asi sa na mňa niečo nalepilo, keď už študujem ten cestovný ruch. Ale hľadať si vlastné neturistické (ale aj turistické) miesta ma baví, objavovať skryté kaviarničky, reštaurácie, zablúdiť a náhodne niekoho spoznať, ubytovanie riešiť cez Airbnb a podobne. Jednoducho sa mi to páči viac ako keď to niekto naplánuje za mňa. Ako to máte vy? Cestujete vôbec? Ja dúfam, že áno :). Svet je krásne miesto. Treba ho spoznávať.

(Visited 266 times, 1 visits today)

Comments

comments

4 Replies to “Ako môžeš aj TY cestovať

  1. Milujem cestovanie a hlavne low-cost, vtedy sú tie zážitky oveľa intenzívnejšie. Je super, že si skúsila tú Ameriku a teda Work & Travel, ale toto sa absolútne nedá zaradiť do článku s názvom “Ako môžeš aj TY cestovať takmer zadarmo”. Je to jedna z možnosti, ako cestovať, ale dávať to medzi možnosti “takmer zadarmo”, no neviem…sama musíš dobre vedieť, koľko financií to stojí. Jasné, že sa to človeku vráti, ak má dobrú prácu, stojí to za to, ale jednoducho zo začiatku je to veľmi ale veľmi nákladné. Len toľko 🙂 inak, veľmi inšpiratívne

    1. áno, súhlasím s tým, že náklady tam sú. To isté platí aj pre Erasmus, bez grantu tam málokto prežije.. Skôr som to brala z toho pohľadu, že aj keď dáš tie náklady do toho, tak sa ti to vráti, takže tam idem ako keby zadarmo 🙂 podľa mňa je dôležité vyberať dôveryhodnú agentúru a ak treba, tak si nájsť druhú prácu. ale ďakujem veľmi pekne za názor a v závere aj na pochvalu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.