Ako nájsť dlhodobé ubytovanie na Erasme

Dokumenty odovzdané, akceptačný list si už dostal, nadšenie prúdi celým tvojím telom, pretože sa už nevieš dočkať svojej Erasmus skúsenosti. No ešte predtým než odletíš je potrebné urobiť pár vecí. Medzi ne patrí aj nájdenie ubytovania. Ako na to? V tomto článku ti poviem o mojich skúsenostiach a o tom ako som si našla ubytovanie v Lisabone a na Malorke cez stránku Uniplaces.

Čo je to UNIPLACES?

Webová stránka, ktorá ti sprostredkuje ubytovanie v zahraničí. Na portáli nájdeš cez 150 krajín, je to rýchle a povedala by som, že aj bezpečnejšie a istejšie ako hľadať ubytovanie cez rôzne “pofidérne” stránky. No ak máš tip na inú overenú stránku, napíš ju do komentára.

Ako to funguje?

Jednoducho vyhľadáš ubytovanie v danom meste, zvolíš potrebné dátumy a hľadáš. Keďže Uniplaces spolupracuje s ESN, tak si tam vieš pekne zadať aj svoju hosťovskú univerzitu. Takto môžeš hľadať bývanie blízko pri škole alebo ísť jednoducho podľa ceny.

Prečo práve Uniplaces?

Dôvody sú rôzne. Veľká časť zahraničných univerzít neponúka ubytovanie. Intráky jednoducho neexistujú (alebo sú také drahé, že tam bývať proste nechceš). Mne bola stránka odporúčaná hosťovskou univerzitou v Lisabone. Našla som skvelé ubytovanie v Lisabone a momentálne píšem tento článok z bytíku v Palme, pričom nájsť ubytovanie v Palme je ozaj náročné. Ako som ho našla? Jednoducho som hľadala na Uniplaces, ešte pred príchodom na Erasmus.

Kedy hľadať ubytovanie?

Hneď ako ti príde akceptačný list! Áno, závisí od krajiny. Ubytovanie na Palme sme mali zajednané minimálne 3 mesiace dopredu. Do Lisabonu som to kvôli WaT prepískla, bola som zúfala, no necelý mesiac pred príchodom som si zajednala ubytovanie. Rozhodne to neodporúčam. Ubytovanie je už tesne pred príchodom drahšie, pretože všetko lacnejšie je už obsadené. Research si rob ešte v predstihu, ubytko zajednaj aspoň 2 mesiace pred. Pod mostom spať predsa nechceš. Aj keď..uznávam, že by to bolo o DOSŤ lacnejšie :D.

Moje kritéria pri hľadaní ubytovanie
 1. Cena (dávaj pozor, či sú zahrnuté všetky ostatné poplatky – elektrina, voda, plyn,..)
 2. Vzhľad
 3. Počet izieb
 4. Vzdialenosť od školy, prípadne či je v blízkosti zastávka na bus/metro
 5. Vybavenosť bytu
Ako si zaručiť, že ťa prenajimáteľ neoklame?

Zameraj sa na informácie o mieste. V tomto nájdeš informácie o verifikácií prenajímateľa, ktoré pozostáva zo 4. stupňov – ešte neoverený, overený cez ID, návšteva bytu priamo spoločnosťou Uniplaces, odporúčané Uniplaces. Ja osobne by som nešla do neovereného bytu, vyžadujem minimálne 2.stupeň overenia.

Proces od booknutia až po nasťahovanie

Ubytovanie sme si už na základe kritérií vyselektovali. Teraz už poďme k fáze booknutia. VŽDY detailne čítaj pravidlá domu, zmluvy a informácie o depozite. Najlepšie bude, keď pošleš niekoľko žiadostí naraz. Ide totiž o to, že prenajimáteľ nie je stále online, čiže medzičasom mu mohli prísť už žiadosti na daný byt, prípadne je to obsadené z iného dôvodu (niekedy prenajímatelia akceptujú viacero ľudí a ten, kto zaplatí skôr, tak byt berie..).

Prenajímateľ má 48 hodín na vyjadrenie – či ti izbu prenájme alebo nie. Potom ty máš 24 hodín na zaplatenie 1. splátky a servisného poplatku Uniplaces. Tvoju platbu dostane prenajímateľ 24-48 hodín po nasťahovaní (vueeej, peniaze sú ešte celkom v bezpečí).

Akonáhle ubytovanie zaplatíš, tak ti Uniplaces pošle e-mail so všetkými potrebnými informáciami ako je presná adresa bytu, kontakt na prenajímateľa (odporúčam ho kontaktovať ihneď alebo 2 týždne pred nasťahovaním, aby ste si ujasnili detaily), no aj mesačné splátky.

Suma sumárum o ubytovaní na Erasme

 • ubytovanie hľadaj v časovom predstihu
 • vyhľadavaj overených prenajímateľov
 • vždy si prečítaj všetky informácie a pravidlá a hlavne, dávaj pozor či je v cene zahrnutá elektrina a iné poplatky
 • ak ťa prenajímateľ odmietne, nezúfaj a hľadaj ďalej
 • po booknutí alebo až pred príchodom kontaktuj prenajímateľa
 • nasťahuj sa a užívaj Erasmus
(Visited 253 times, 1 visits today)

Comments

comments

One Reply to “Ako nájsť dlhodobé ubytovanie na Erasme”

 1. Spätné upozornenie: Čo vidieť v Lisabone - Evs Lok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.