Ako napísať CV a motivačný list, keď ideš na výmenný program

Kedysi dávno som písala článok o tom, ako aj ty môžeš jednoducho cestovať. V tomto článku som spomínala výmeny, ktoré sú pod záštitou Erasmus+. Myslím, že práve toto mi otvorilo dvere do sveta cestovania. Necháp ma zle, cestovala som už predtým – každý rok sme chodili na dovolenku k moru, no až práve tieto skúsenosti “na vlastnú päsť” mi najviac otvorili oči. V tomto článku ti ukážem ako vyzeral môj motivačný list a CV.
 Pre viac informácií ohľadom výmen odporúčam prečítať tento článok. O výmenach som sa aj ja dozvedela úplnou náhodou, no ako som už o nich vedela, tak som začala sledovať každú stránku, či skupinu, ktorá bola dostupná v slovenčine. Odporúčam asi hlavne tieto:

Potom to už bolo jednoduché – sledovať ponuky a keď vyskočí niečo, čo zaujme, tak sa prihlásiť. Ale ono to asi až také jednoduché nie je, však? Predovšetkým potrebuješ napísať svoj životopis v angličine a pár viet prečo chceš ísť na výmenu a mali by zobrať práve teba.

Motivačný list

Tu nezabúdaj napísať, kde si ponuku našiel, povedz v krátkosti niečo o sebe, čo by si chcel výmenou docieliť a prípadne spomeň aj krajinu/mesto, v ktorom sa má výmena konať. Bude vidieť, že sa o daný projekt naozaj zaujímaš. Ten môj vyzeral nejak takto:

“Hello, I’m writing to apply for exchange in … that was advertised …. I have never been on exchange, but this year I joined the student organization called AIESEC. This experience motivate me to do more of volunteer and develop my personality with team-building’s activities. Also I’d like to improve my English because I don’t have a lot of opportunity for it. Therefore I believe this could be great opportunity. COUNTRY has to be awesome place for creative activities, workshops, team-building activities and so on. It would be my pleasure to enjoy full days of activities with people from foreign countries. We can learn a lot there. My CV is attached.  Please don’t hesitate to contact me if you require any further details. I look forward to hearing from you.”
Životopis a.k.a. CV

Nemyslím si, že životopis je až tak podstatný ako motivačný list, no aj tak si daj na ňom záležať. Mal by byť predovšetkým v angličtine – spomeň vzdelanie, pracovné skúseností, počítačové znalosti, rovnako aj jazykové kompetencie a pripoj tiež aktivity, ktoré rad/a robíš vo voľnom čase.

 

(Visited 362 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.