Ako prekonať Jet Lag

Ako prekonať Jet Lag? A čo to vlastne je? Jet Lag je prirodzený jav, ktorý nastane v prípade, že precestujeme viacero časových pásiem naraz. Mne osobne najviac vadí ten posun smerom na východ. Tento článok je nielen pre Vás moji WAŤáci, ktorí už pomaličky cestujete domov, ale pre všetkých, ktorí chcú prekonať túto “pásmovú chorobu”.

Jet Lag je neskutočne nepríjemný. Počas cesty do USA som ho nikdy nemala, resp. nebolo to také zlé, ako keď som letela domov. Predsa len smútok za najlepším letom v USA, plus časový posun o 6 hodín. Totálne mi nesadli nočné lety, pretože ja v lietadle nespím. Takmer som teda zaspala prestup v Londýne (keď som letela sama). Z letiska som sa statočne držala, aby som nezaspala. Žiaľ, neúspešne. Zaspala som pol hodinu pred Žilinou. Aj napriek tomu som bola neskutočne unavená a išla som v deň príletu spať veľmi skoro.

Moje príznaky Jet Lagu:

  • nespavosť a podráždenosť
  • pocit na zvracanie a nechuť k jedlu
  • bolesti hlavy
  • budenie uprostred noci (napr. o 3 ráno) s tým, že som úplne vyspatá

Čo to ten Jet Lag vlastne je?

Jet Lag v preklade znamená “pásmová choroba”. Ide o narušenie našeho prirodzeného biorytmu tela. Telo totiž približne vie, kedy sa má zobudiť, kedy zaspať a kedy vykonávať bežné potreby. Aj v prípade, že nemáš úplne presný režim, tak tvoje telo vie, čo sa približne bude odohrávať nasledujúcich 24 hodín. Jet Lag vzniká v dôsledku prekonania viacerých časových pásiem. U každého je individuálny. Niekomu naruší režim, čo i len zmena o 1 hodinu. Niekto dokonca nevníma ani 9-hodinový posun. Ľahšie sa s ním vyrovnáva mladý človek. Rovnako ako samotný priebeh jet lagu, tak aj jeho dĺžka je individuálna. 

Ako prekonať Jet Lag?

Myslím si, že neexistuje zaručený spôsob pre každého. Ja osobne najhoršie znášam večerné/nočné lety, pretože v lietadle nedokážem spať. No pre niekoho, kto zaspí všade je skvelé, ak do destinácie priletí ráno a večer pôjde potom normálne spať.

Čo mne najviac pomáha?

1. Nastaviť si hneď v lietadle čas krajiny, do ktorej letím. Týmto oklamem svoju hlavu a nezameriavam sa na ten čas, ktorý by som reálne mala.

2. Nepijem kávu ani alkohol. Hoci by som si veľmi rada dopriala aspoň jedno z toho, no žiaľ v konečnom dôsledku by to bolo na škodu. Alkohol by mi síce pomohol v tom, aby mi nebolo v lietadle zle a bola som v pohode, no sám o sebe by mi nijako nepomohol. A čo káva? Tá by mi zbytočne narušila režim, ktorý chcem mať v destinácií. Jej pitie zvážim podľa toho, koľko hodín je v krajine, do ktorej letím.

3. Piť VEĽA, ale že naozaj VEĽA vody. Čo ma núti chodiť stále v lietadle na záchod (pre toto milujem sedieť v uličke, plus sa do toho ešte aj hýbem). Zároveň ako mi nechutí v lietadle jesť, tak chcem do seba dostať aspoň vodu. Rovnako to s vodou platí aj keď už si v destinácií.

Tip: Počas cestovania je vhodné použiť aj Melatonin. Ten uľahčuje zaspávanie, a preto je vhodný pre obnovu normálneho cyklu spánku. Či už v dôsledku zmeny pásma alebo ak v danej krajine nie je počas noci tma.

Máš nejaké osvedčené tipy ako prekonávaš Jet Lag ty? Napíš mi ich dole do komentára.

(Visited 196 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.