Čo robiť po príchode do USA // Work and Travel USA

5 (100%) 3 votes

Oficiálne sa začala sezóna Work and Travel. Týmto teda začínam s článkami ohľadom tohto programu, v ktorých ti posuniem moje skúsenosti, ktoré som pozbierala.. Chystáš sa do USA po prvýkrát? V tom prípade verím, že ti pomôže tento článok, v ktorom ti poviem, čo robiť hneď po príchode do USA.

Imigračná kontrola na letisku

Hneď na letisku musíš prejsť cez imigračného pracovníka. Rozhodne sa nemusíš báť. Prídeš tam so svojim pasom a DS formulárom, spravia sa nejaké formalitky (fotka a odtlačky prstov), spýtajú sa ťa kam ideš pracovať počas leta, či sa tešíš, no môžu sa ťa spýtať aj nejaké osobné otázky ako napríklad na to, či máš dostatok financií. Btw. Nič si nerob z toho, ak svojmu imigračnému pracovníkovi nerozumieš, pretože niektorí sú ozaj páááni :D. Jednoducho sa ho milo opýtaj, či ti to môže zopakovať.

Validácia víz

U každého sponzora vyzerá validácia inak, no väčšinou vždy sa musíš prihlásiť do systému (verím, že máš info od svojej agentúry) a validovať si víza do 10 dní od tvojho príchodu. Najlepšie bude, ak to urobíš hneď, aby sa potom na to zbytočne nezabudlo. Tu vlastne zadávaš informácie o príchode, adresu bydliska a iné informácie. Ale inak, každých 30 dní sa robí aj check-in, kde sa už aj rozpisuješ o svojej skúsenosti a kultúrnych aktivitách.

Americké telefonné číslo – áno či nie?

Nemyslím si, že je to nevyhnutné, no rozhodne je to jednoduchšie. Neviem si predstaviť, že by som fungovala v USA bez amerického telefonného čísla. Väčšinou sa z toho nášho slovenského nedovoláš na americké číslo. Jednoducho ich sieť to neprijíma. Mne to uľahčilo život teda poriadne, predovšetkým keď som riešila veci so zamestnávateľom alebo agentúrou, či nemocninou. A hlavne – mohla som sa kedykoľvek pripojiť na internet. SIM kartu vieš kúpiť aj v supermarkete alebo priamo u operátora. Ja som vsadila na T-Mobile, kde som platila okolo 40$/mesiac, no mala som veľké navýšenie dát, keďže sme na apartmáne nemali vôbec Wi-Fi.

Social Security Number

No teraz sa poďme vrátiť na niečo vážnejšie a najpodstatnejšie – Social Security Number. Nielenže by ťa bez neho zamestnávateľ nemal zamestnať, ale hlavne pokiaľ SSN nemáš, tak nebude možné, aby si si potom požiadal o vrátenie daní. Preto to vybav ešte počas prvých týždňov, prípadne sa spýtaj zamestnávateľa, či by ti s tým pomohol. A čo to vlastne to SSN je? Ide o kartu, ktorú musí mať každý zamestnanec (aj zamestnávateľ) v USA. Nájdi si najbližší office, vezmi poradové číslo, vyplň application form a hlavne, nezabudni na všetky dokumenty, ktoré musíš k žiadosti doložiť.

Ide o tieto dokumenty:

HAVE FUN & BE SAFE!

Na začiatku bude všetko iné – všetko bude páchnuť a možno dostaneš kultúrny šok a budeš chcieť ísť domov alebo to budeš milovať už od úplneho začiatku. To nikdy nevieš. No aj napriek tomu, že na začiatku toho môže byť neskutočne veľa, tak mi ver v tomto – ono to prvotné zmätenie pominie hneď ako sa zabehneš  a potom si začneš užívať 🙂

(Visited 257 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.