Čo sa pýtajú na pohovore zameranom na prácu alebo štúdium v zahraničí?

Práca a štúdium v zahraničí sa v posledných rokoch tešia veľkemu úspechu. Nečudujem sa. Ide o príležitosť, ktorá sa hneď prijíma. Svet je nádherné miesto. A život príliš krátky na to, aby sme sedeli doma na zadku. Na cestách nazbierame skúsenosti a zážitky, ktoré nám nikto nevezme. V prípade, že máš záujem o štúdium v zahraničí alebo program Work&Travel USA, tak bude pre teba kľúčové prejsť pohovorom. V tomto článku ti dám pár tipov ako odpovedať na jednotlivé otázky.

No ešte predtým než začneme pohovorom… Na úvod budeš potrebovať napísať CVčko a motivačný list. Inšpiráciu ako napísať CV a motivačný list, keď ideš na výmenný program nájdeš v tomto článku. 

Máš obavy? To je v poriadku. Každý ich máme, pretože ide o niečo na čom nám záleží. Bude to easy. Treba sa iba poriadne pripraviť. V tom prípade ťa nezaskočí žiadna otázka. Well, hlavne aby som nezabudla – pohovor bude v angličtine. Na tomto pohovore väčšinou ide o zistenie tvojej úrovne angličtiny, motivácie, prípadne či máš na to, vycestovať sám.

Čo sa zvyčajne pýtajú na pohovore zameranom na prácu alebo štúdium v zahraničí?

1. Povedz nám niečo o sebe

Správna odpoveď: Zosumarizuj svoje skúsenosti, silné stránky a v pár vetách povedz niečo o svojich záujmoch.

Nesprávna odpoveď: Roztraseným až koktavým hlasom hovoriť o jednotlivých koníčkoch a slabých stránkach.

Ide o bežnú otázku, ktorá otvára pohovor. Zvyčajne máš minútku až dve, aby si povedal to podstatné. Je dôležité čo povieš, ako to povieš a hlavne sa usmievaj. To zaberá vždy. V tomto bode chceš zaujať a upútať pozornosť, ktorá veľmi rýchlo klesá. Nemusíš si vopred pripravovať sloh o sebe. Naozaj. Iba jednoducho a krátko.

2. Prečo ťa zaujala táto práca? Aká je tvoja motivácia vycestovať do zahraničia?

Správna odpoveď: Vždy som chcel niečo podobné vyskúšať, no nikdy som nemal na to odvahu. Tento rok som si povedal, že to konečne skúsim, aby som nazbieral skúsenosti a mohol osobnostne rásť.

Nesprávna odpoveď: Chcem pracovať/študovať v zahraničí, pretože chcem tráviť veľa času na pláži. Milujem more a oddych.

Už dávnejšie som zistila, že jeden jazyk je dôležitý – language of passion. Teš sa z tejto možnosti, že sedíš práve teraz na tomto interview a si o krok bližšie k splneniu svojho sna. Ukáž, čo je v tebe, nech to cíti aj osoba, ktorá s tebou robí pohovor. Zanecháš nielen dobrý dojem, ale oni ťa potom aj omnoho radšej uprednostia ako niekoho kto bol nezažívny a znudený životom.

3. Cestoval si už niekedy? Ak áno, kde si bol?

Správna odpoveď: Cestoval som do Barcelony, kde som v hosteli spoznal ďalších cestovateľov a nakoniec sme strávili celý výlet spolu.

Nesprávna odpoveď: Každý rok chodíme na ALL INCLUSIVE dovolenky.

Čo je na tejto odpovedi zlé? Nejde o žiadne skúsenosti. Dovolenka v blízkosti hotelového bazéna je síce super oddych, no ako skúsenosti z interkultúrneho prostredia to nepovažujem. Skús spomenúť učenie sa cudzieho jazyka, spoznanie Angličana, ktorý bol u vás na výmennom pobyte, niečo o domácej v Chorvátsku, kde ste boli pred pár rokmi na dovolenke. Kreativite sa medze nekladú. Aj maličkosť je niečo.

4. Povedz nám niečo o svojich pracovných skúsenostiach

Správna odpoveď: Síce som doteraz nikde nepracoval, no z času na čas som opatroval deti mojej tete. Musel som sa o ne riadne postarať, pretože ide o veľkú zodpovednosť. Taktiež som im varil, pretože pečenie a varenie úplne zbožňujem.

Nesprávna odpoveď: Nikdy som nepracoval, takže žiadne nemám.

O čo ide v tejto odpovedi? Spomenúť tu môžeš všetko. Hocijakú blbosť. Upratuješ doma každý víkend? Super! Spomeň to, že vysávaš, máš rád poriadok a pod. Veď aj “home experience” sa ráta, či? 😀

5. Čo bola doteraz tvoja najväčšia výzva v živote?

Správna odpoveď? Tu ti nedám presnú odpoveď. Spomeň čokoľvek. Prekonanie ťažkej spomienky v detstve. Spraviť prijímačky na výšku. Napísať skúšku, ktorú si už 3x predtým fail-ol. Vyriešiť v práci problém so zákazníkom. Každý máme svoje vlastné problémy. Pre niekoho sú ľahšie, pre iného ťažšie.

Nesprávna odpoveď: Nemal som žiadne.

C’moon. Preukáž ľudkosť. Aj keď by si mal hovoriť len o naučení sa ako parkovať v autoškole. Tiež si len človek. Rovnako ako ten, kto s tebou vedie pohovor. Rozhodne zaujmeš viac, keď ukážeš svoju humánnosť.

Prajem veľa šťastia na pohovore. Máš to v kapse 😉

Máš pocit, že tu nejaká otázka chýba? Napíš ju do komentára, samozrejme aj s tým ako si myslíš, že by mala vyzerať správna a nesprávna odpoveď.

(Visited 275 times, 1 visits today)

Comments

comments

One Reply to “Čo sa pýtajú na pohovore zameranom na prácu alebo štúdium v zahraničí?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.