Čo ti o Erasme nikto nepovie

Na Erasme zažiješ pár krásnych mesiacov. No celá táto ružová bublina má aj svoje negatíva, o ktorých ti nikto nepovie. V tomto článku si rozoberieme to ako:

  • si uvedomíš, že tvoj život ide stále ďalej
  • sa občas budeš cítiť osamelo
  • ti grant na pobyt nevystačí
  • to bude miestami náročné

1. Život ide stále ďalej

Aj napriek tomu, že sme niekoľko kilometrov od svojho domova, tak náš život plynie ďalej. Nezačíname úplne nanovo. Doma na nás čakajú kamaráti a rodina. Hoci sme niekde úplne inde, tak v kontakte ostávame. A nielen kontakt, ale aj platenie účtov, riešenie povinností súvisiacich so školou doma. Život jednoducho pokračuje a nezastaví sa.

2. Osamelosť na Erasme

Ideš na Erasmus s kamarátom? To môže byť výhodou, ale aj nevýhodou. Keď sa rozhodneš ísť sólo, si tam sám na seba, spoznáš množstvo nových ľudí, donúti ťa to rozprávať v cudzom jazyku a často aj vykročiť zo svojej zóny komfortu. Čo ti ale nikto nepovie je, že sa z času na čas budeš cítiť osamelo. Budú ti chýbať kamaráti, rodina a ten zabehnutý život, ktorý bol pred Erasmom. Máš opäť raz pocit ako počas prvého roku na výške, keď nikoho nepoznáš  a zoznamuješ sa “nanovo” 😀

3. Grant od Európskej Únie

Dostať grant od Európskej únie je pecka. Máš možnosť študovať v zahraničí prakticky zadarmo, no nikto ti nepovie, že ten grant ti pravdepodobne nevystačí. Áno, závisí to od krajiny, tvojich bežných výdavkov a šikovnosti s ubytovaním, no odporúčam mať vopred našetrené peniaze (pretože aj keby ti grant vystačí, tak určite chceš cestovať viac ako keď si doma a tie peniaze jednoducho minieš). Niektoré zahraničné univerzity ponúkajú v rámci štúdia platené stáže alebo si môžeš nájsť niečo priamo na mieste. Také hotely, či reštaurácie potrebujú vždy pomocnú ruku.

4. Náročnosť

Môj prvý Erasmus bol v rámci dokumentácie malina. Všetko za mňa vybavil “international office”. Trávila som síce v škole veľa času, ale v konečnom dôsledku som bola namotivovaná na všetky skúšky a nebolo to náročné. Teraz počas pobytu na Malorke je to náročnejšie. Všetky dokumenty si riešime sami. Často-krát na študijnom oddelení, kde po anglicky nerozprávajú. Aj preto odporúčam zaobstarať si svojho “buddyho”. Ide o študenta z tamojšej školy, ktorý je súčasťou organizácie ESN a veľmi rád ti pomôže so všetkými dokumentami.

Aj napriek týmto negatívám odporúčam Erasmus všetkými desiatimi. Rozhodne tieto body neber ako dôvod prečo nevycestovať. Práve naopak. Naučí ťa to mnoho a veľakrát vykročiš zo svojej komfortnej zóny. A na konci budeš plakať do vankúša, že už musíš ísť domov.

 

Čo si myslíš, že by človek mal vedieť pred Erasmom a nikto o tom nehovorí? Daj mi vedieť v komentári.
(Visited 325 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.