Čo urobiť pred odletom do USA // Work and Travel USA

Už sa ti to pomaličky kráti, čo? Dúfam, že sa tešíš na to ako stráviš leto v USA. No ešte predtým si poďme pekne zhrnúť to, čo je potrebné urobiť pred odletom. Nechceš predsa na niečo zabudnúť, no nemám pravdu?

Ak potrebuješ pomôcť pri balení, tak ti odporúčam tento článok, v ktorom nájdeš návod ako sa zbaliť na dlhší pobyt v zahraničí

1. Poistenie

Veľakrát ho za teba vybaví agentúra, no pre istotu si zisti všetky potrebné informácie od pokrytia až po tvoje nároky pri poistnom plnení. Prípadne si poistenie navýš alebo uzavri poistenie “preistotu” aj na Slovensku. V prípade, že by sa ti niečo v Amerike stalo (čo dúfam, že sa nestane!), tak tých pár eur navyše, čo zaplatíš teraz budú nič v porovnaní s tým aké pálky za nemocnicu majú tam. Btw. keď už poistenie máš, tak nezabudni zabaliť kartičku poistenca.

2. Preventívna prehliadka

Poistenie síce už máš, no nič nenechávaj na náhodu. Bolesť zubov je jedna z tých najhorších, a preto si zájdi k zubárovi ešte pred odchodom. Hlavne.. zvyčajne zubár v zahraničí nie je pokrytí poistením, čiže radšej si to vybav doma, tých pár mesiacov potom snáď už zvládneš. To isté platí aj o všeobecnom lekárovi. Pre istotu. A nezabudni si zabaliť aj lieky, ktoré používaš alebo by sa ti mohli počas pobytu hodiť.

3. Medzinárodný vodičský preukaz

Zvažuješ roadtrip? V tom prípade nezabudni, že potrebuješ medzinárodný vodičský preukaz, ktorý si vieš vybaviť na polícií, zvyčajne podľa miesta trvalého bydliska. Budeš na to potrebovať fotografiu a zaplatíš ešte okolo 6€ za vydanie.

4. kópie dokumentov

Akých dokumentov? Jednoznačne DSko, fotokópiu pasu a víz, pracovnej zmluvy, zmluvy o ubytovaní, OP, vodičšký preukaz a jednoducho všetko, čo by si potreboval/a. Vždy je lepšie, keď ukazuješ kópie ako originál. Aspoň podľa mňa. V prípade, že ideš do Ameriky po druhýkrát, tak nezabudni aj na kartičku Social Security Number.

5. Napíš zamestnávateľovi

Je možné, že ti písal už on, no v prípade ak nie, tak mu napíš krátky e-mail o tom, kedy priletíš, zisti si adresu ubytovania, prípadne ho aj popros o vyzdvihnutie z letiska.

6. Ako sa dostať z letiska do cieľa?

Toto si zisti ešte doma. Skúsiť môžeš napríklad MEGABUS alebo GREYHOUND. No a čo sa týka konkrétne toho, ako sa dostať z letiska do centra, tak to si tiež pozri. Veľakrát v USA funguje práve metro alebo vlaky. Zbytočne by si platil/a za taxík (ale Uber je tiež mega vec!).

7. Rozmeň si pár dolárov a do zálohy vezmi aj embosovanú kartu

Embosovaná karta je nevyhnutná v prípade, ak si chceš počas leta prenajať auto. No ja som ju vzala hlavne do zálohy, predovšetkým na prvé dni, pretože chodiť práve s cashom “is not my kind of thing”. Nezabudni zameniť doláre a hlavne – pri cestovaní ich nemaj na jednom mieste. Zašitý vačok v nohaviciach, iná peňaženka.. no rozhodne nie jedno miesto :).

8. Adresa ubytovania a dôležité čísla

Ísť niekam bez adresy by bolo asi dosť trúfalé, čo? Napíš si to nielen na vysačku na kufri, ale aj do nejakého zápisníka. Rovnako tak urob aj s telefónnými číslami – na zamestnávateľa, veľvyslanectvo, sponzora alebo iný emergency kontakt.

9. Tradičné slovenské

To najlepšie nakoniec! V lete spoznáš obrovské množstvo ľudí z rôznych kútov sveta. Ukáž im tradičné Slovensko prostredníctvom alkoholu, chrumiek a sladkostí. Určite sa potešia.

(Visited 265 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.