Čo vidieť na Azorských ostrovoch za 36 hodín

Azorské ostrovy pozostávajú z 9 ostrovov, ktoré sa nachádzajú v Atlantickom oceáne, pričom sú najvzdialenejším regiónom, ktorý je stále súčasťou Európy. Z Lisabonu na ostrov Sao Miguel lieta spoločnosť Ryanair, čiže letenky človek kúpi za babku (cháp 30€ spiatočný lístok). Medzi jednotlivými ostrovmi sa dá transportovať letecky alebo ľodou, no keďže sme boli na ostrove iba 36 hodín, tak ti dám tipy na to, čo môžeš za taký krátky čas vidieť.

Doprava

Odporúčam prenajať si auto. Verejná doprava je na ostrove veľmi obmedzená, nedostaneš sa úplne všade a hlavne je to časovo náročnejšie. Stop odporúčam skôr iba v letnej sezóne, pretože tu nie je žiadná masová turistika. Auto si vieš prenajať za 30€ na deň, či už malý smart pre dvoch alebo väčšie autíčko, v ktorom vieš aj prespať.

Ale čo ak nechceš spať v aute?

V tom prípade odporúčam hostel Out of the Blues, ktorý sa nachádza v hlavnom meste – Ponta Delgada. V cene hostela sú zahrnuté už aj raňajky. Hostel ponúka rôzne aktivity ako večerné pozeranie filmov, či spoločná večera, ranná jóga vo veľkej záhrade a hlavne sú tu neskutočné milí ľudia. Cítila som sa skôr ako u kamarátov na návšteve než v hosteli.

Čo vidieť vidieť v deň prvý, keď máš menej času?

Definitívne západnú časť ostrova. Priamo z letiska odporúčam ísť smerom Sete Cidades, ide o jazero, ktoré sa pozostáva vlastne z 2 jazier, pričom jedno je modré a druhé zelené. Zhora je naozaj krásny výhľad. Tu sa oplatí výjsť z auta a prejsť sa.

Mosteiros

Maličká dedinka, kde sa dá pomerne lacno napapať, no nájdeš tu aj krásne čierne útesy. V podstate sme si prešli takto západné pobrežie – išli sme smerom hore ku mestu Bretanha, odkiaľ je nádherný výhľad na pobrežie, až ku “Red Peak” mlynu, kde sme to otočili a zamierili do mesta Ponta da Ferraira, kde sme sa chceli okúpať. Dá sa tu kúpať priamo v oceáne. No dobre, nie tak úplne. Voda je termálna, pretože vulkanickou činnosťou sa tu vytvorili jazierka, ktoré by mali vyzerať takto. Žiaľ počasie nebolo úplne ideálne, tak sme si to rozmysleli, no ak sem náhodou zamieriš, tak bacha – cesta týmito serpentínami je autom dosť náročná a treba davať väčší pozor.

Ponta Delgada

My sme ostrov navštívili koncom Novembra, preto sme mali možnosť prejsť sa večerným hlavným mestom, zatiaľ čo všade bola vianočná výzdoba. Verím, že v každom období pôsobí mesto nádherne. Večerná kávička v lokálnej kaviarni a prechádzka nočným mestom bolo krásnym zakončením.

Východná časť ostrova

Lagoa do Fogo

Alebo aj jazero vytvorené zo sopečného krátera, ktoré ťa uchváti nielen pohľadom, ale aj tým, že ide o najvyššie položené jazero ostrova.

Caldeira Velha

Prírodné pramene, v ktorých sa môžeš dokonca aj okúpať (alebo sa len prejsť touto rezerváciou). Platí sa vstupné 2€ a nájdeš tu dva termálne pramene, v ktorých sa môžeš kúpať. Jeden ma približne 30 stupňov a ten druhý niečo vyše 40.

kúsok od Porto Formosso je Gorreana

Ide o čajovú továreň. V jej blízkosti sa nachádzajú čajové plantáže, ktoré sú mimochom jediné čajové plantáže v Európe. Dá sa ísť pozrieť dovnútra na proces výroby čaju, posedieť v bufete a ochutnať rôzne druhy čaju. Po kúpaní sa v termálnych prameňoch je príjemné si takto posedieť pri čajíku a nejaký si odniesť aj domov.

kúpele Dona Beija

Tieto pramene sú už viac-menej upravené. Pri vstupe zaplatíš 4€ a môžeš si vychutnávať termálnu vodu. Pozor, lebo oranžová voda zafarbuje plavky. Nájdeš tu štyri bazény, v ktorých sa môžeš čvachtať koľko len chceš.

Nordeste – maják Arnel

Sme už žiaľ nestihli, pretože sa zotmelo a na ostrove nechceš byť po tme vonku. Cesty sú totiž neosvetlené, serpertíny nie sú také bezpečné a pôjdeš tak minimálne o hodinu dlhšie ako by si išiel za svetla. No neboj sa, ľudstvo nevymrelo. Občas na tej ceste naspäť možno aj niekoho stretneš. No aby som sa vrátila k majáku..Nachádza sa na východe ostrova pri mestečku Nordeste a podľa fotiek sa oplatí ísť sa tam pozrieť.

Ak máš radšej audio a obraz, tak si pozri video priamo z tohto ostrova.

 

(Visited 224 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.