Čo vidieť v Lisabone

Hlavné mesto Portugalska ponúka nielen kopu kultúry, či zážitkov, ale predovšetkým krásne počasie, ktoré u nás na Slovensku je ojedinele. Slnko 350 dní v roku? Áno, prosím! No, čo sa mi najviac na Lisabone páči je to, čo z neho vyžaruje. Človek tu sníva počas prechádzky v uličkách a obdivuje každú jednu kachličku. V tomto článku ti poviem, čo musíš vidieť.

Ako sa dostať z letiska do centra?

Letisko je naozaj kúsok od centra. Autom to trvá ani nie 10 minút, no ty sa vieš z letiska dostať aj metrom. Lístok stojí 1,45€, no na začiatku si musíš kúpiť aj kartičku za 0,50 €, ktorú si vieš dobíjať. Z letiska musíš ísť na stanicu Sao Sebastiao červenou linkou a odtiaľ prestúpiť tam, kam potrebuješ.

Ubytovanie v lisabone

Keďže som bývala dlhodobo v Lisabone, tak nemám osobné skúsenosti, no odporúčam Airbnb, o ktorom sa dozvieš niečo viac v tomto článku. Myslím si, že najlepšie je zajednať si ubytovanie priamo v centre, napríklad v Bairro Alto, ktoré je populárne reštauráciami, barmi a nekončiacou zábavou. No ak cestuješ sám alebo nie si taký fanúšik Airbnb, tak odporúčam pozrieť hostel cez booking.com

centrum

Ak by som mala vymenovať všetky pamiatky, ktoré tu nájdeš, tak by si to čítal do rána. Odporúčam preto aj neturistické tipy na miesta. No čo tie najlepšie miesta? Lisabon vieš prejsť pešo – vhodná obuv je potrebná. Keďže sa nachádza na kopci, tak sa nachodíš, no užiješ si zároveň aj všetky tie krásne vyhliadky na mesto. Najlepšie sú Miradouro Santa Catarina, Miradouro de Santa Luzia, Miradouro das Portas do Sol a ešte aj Miradouro de Nossa Senhora do Monte. Nezabudni na časť Alfama a park Eduardo VII.

Bairro Alto som už spomínala pri ubytovaní. Úzke uličky vieš zdolať pešo, no ak sa ti nechce chodiť – zaplať si eletričku č. 28. Ide o pôvodnú električku, ktorá je o niečo drahšia, pretože je určená turistom, no stojí za to. Odporúčam ju skoro ráno alebo podvečer. Ak vychytáš čas poobede, tak sa budeš cítiť ako sardinka a jazdu si rozhodne neužiješ. INAK! V Bairro Alto to žije hlavne večer, no dávaj si tu pozor na predaj drog (veľakrát nejde ani o skutočné drogy). Ponúkajú to turistom za “fajnú” cenu. A nielen tu.. takmer na každom kroku.

Počas prechádzky centrom zájdí na Ružovú ulicu, potom námestie Comercio, sadni si na nábrežie rieky, plánuj cestu aj na hrad “Castelo de Jorge“.

Na Santa Justa Lift rozhodne neplať vstupné. Radšej si pozri video, v ktorom presne ukazujem ako výťah obísť po schodoch a dostať sa hore. Prečo by si čakal/a v rade a platil/a, keď nemusíš?

Hoci je časť Belém ešte stále súčasťou Lisabonu, tak je o kúsok ďalej. Dostaneš sa tam električkou z centra, prípadne busom. V tejto časti uvidíš vežičku Belém, kláštor hieronymitov, múzeum moderného umenia, môžeš sa prejsť po nábreží rieky a užiť si pohľad na most 25. apríla. A ak chodíš veľa, zájdi až do LX factory, kde nájdeš útulné kaviarničky, reštaurácie a cute obchodíky.

Gastronómia

Pasteis de Nata je tradičný koláčik z lístkového cesta plnený žĺtkovým krémom. Originálne nájdeš v časti Belém, no veľmi chutné sú aj práve tie v Manteigaria.

Bacalhau je treska, ktorú Portugalci pripravujú na milión spôsobov. Odporúčam ochutnať, no v reštauráciach si dávaj pozor. Tie v blízkosti námestia sú zbytočne predražené, keďže sú určené pre turistov a hlavne, za sedenie vonku sa tiež platí (pozeraj vždy menu – je to tam napísané). Ak ti pred hlavným jedlom prinesú olivy, chlebík, tyčinky, či čokoľvek iné, tak rozhodne nejde o pozornosť podniku, ale na konci si za to zaplatíš. No a čo sa týka najlepších reštaurácií, tak podľa mňa sú tie naj v časti Alfama.

Ginjinha – známa ako višňový likér je taká populárna asi ako u nás punč na vianočných trhoch. Dokonca majú aj priamo obchod, kde ju predávajú. Shot stojí do 2 € a je ozaj veľmi chutná.

Zelené víno (Vinho verde), ktoré je veľmi svieže som si veľmi obľúbila. Kúpiš ho takmer všade, pretože v Portugalsku je dosť známe.

Výlet mimo lisabonu

Sintra je mestečko, ktorého lokalita je zapísaná vo svetovom dedičstve UNESCO. Nájdeš tu kopu hradov, zámkov a lesy na menší hiking. Odporúčam predovšetkým Pena Palace a Quinta Regaleira, do ktorých si kúp vstup iba do záhrad. Úplne to stačí. Do Sintry chodí vlak (zo stanice Rossio), ale aj autobus.

Cascais je populárne mesto hlavne vďaka plážam a surferom. Je to najbližšia pláž. Dostaneš sa tu vlakom zo stanice Cais do Sodre. No a keď tu už budeš, tak sa prejdi na Boca do Inferno, kde môžeš sledovať západ slnka s nejakým chutným portugalským vínkom.

Máš nejaké ďalšie tipy týkajúce sa Lisabonu? Napíš ich dole do komentára.
(Visited 1 721 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.