11 vecí, čo vidieť v New Yorku

New York City. Mesto mnoha tvári alebo tiež mesto, ktoré nikdy nespí. Buď si ho zamilujete alebo ho budete nenávidieť. Ja som si ho zamilovala. Pomaly, pomaličky mi prenikol pod kožu.

Minulý rok som strávila v New Yorku takmer celý týždeň. Aj napriek tomu som nevidela úplne všetko. Popravde by som nevidela úplne všetko ani po pol roku tu. Vzhľadom na túto skutočnosť som vedela, že tu strávim ešte nejaký čas. Po prílete do USA sme teda ostali na jeden deň. Viac-menej to bolo také nezáživné. Jet lag, extrémne teplo, pocit, že všetko je drahé (pretože na slovenský plat celkom aj je), prešli sme iba hlavné pamiatky. Nemala som v pláne ísť tam znovu, ale čo čert nechcel, som tu. Zas a znovu. Zas a znovu stojím na Top of the Rock, užívam si výhľad a premýšľam nad tým aký je New York obrovský a zároveň maličký. Jediné čo tu hore na 70. poschodí je počuť – je pokoj. Pokoj. Precitnutie. Vykúpenie z hektického New Yorku tam dole. Prítomnosť. Občasný zvuk policajných aút, no naozaj len trošku.

Svet sa tu zastavil.

Ak si New York nezamilujete tu, tak už vôbec.

Ja milujem tú jeho hektickú, no i pokojnú stránku. Inšpiráciu, ktorú toto mesto dáva. Časti ako SoHo, Little Italy a iné. Každý si tu nájde to svoje. Doslova.

V tomto článku Vám ukážem miesta, ktoré podľa mňa stoja za návštevu.

1. Top of the Rock

70. poschodový mrakodrap s vyhliadkou na New York? Ja hovorím áno! Ľudia ho veľmi radi porovnávajú s Empire State Building, no práve vo všetkých dohadoch vyhráva – pretože z Top of the Rock máme pohľad priamo na Empire State Building a je o niečo vyšší. Výhľad na Manhattan je teda naozaj veľmi krásny a berie dych. Tu hore si človek uvedomí aký obrovský Central park naozaj je.

2. Central park

Niekoľko kilometrov dlhý a niekoľko kilometrov široký. To je Central park. Do dnešného dňa som ho neprešla celý. Veľkú časť určite poznáme všetci z filmov a seriálov ako sú Sám doma (hotel sa nachádza priamo pred parkom), Sex v meste, Gossip girl a iné. Nachádza sa tu aj Zoo, rôzne parky, atrakcie, stánky a zaručene tu nájdeme pokoj. Až zabudneme, že sa nachádzame v centre takéto hektického mesta.

3. Times Square

A práve naopak, tu pocitíme hektickosť úplne najviac. Nič nie je také rušné ako Times Square plné turistov. Možno aj preto sa tu viac oplatí ísť cez deň, no ja osobne veľmi rada večer sedím na schodoch s kamarátmi.

4. 5th Avenue

Najpopulárnejšia a zároveň najdrahšia ulica. To je 5th ave! Window shopping tu šlape na plne obrátky. Ale vždy to stojí za prehliadku. Minimálne ak idete smerom na Times Square alebo ku Rockerfellerovo-vmu centru. No ak nemáte radi preplnené ulice, tak predsalen zvoľte nejakú bočnú cestičku.

5. Flatiron building

Okrem tejto plochej budovy, ktorá je zaujímavá práve svojim tvarom do trojuholníka sa oplatí vidieť aj miesta ako Carrie-n apartmán, kaviareň priateľov a iné. Čo konkrétne sa nachádza v New Yorku? Googlite 🙂

6. High Line & Chelsea Market

High Line je vlastne starou stanicou metra, na ktorej je postavený park. Ešte vždy tu vidno koľajnice. Park sa upravil na takú chill-out zónu, kde sa dá posedieť, napapať a oddychnúť si. Pod parkom sa nachádza Chelsea market, kde sa to skvelé jedlo dá kúpiť.

7. 9/11 Memorial

9. september sa navždy zapísal do pamäte Američanov. Pre padnuté dvojičky a ľudí, ktorí pád neprežili sú postavené pamätníky, na ktorých nájdeme mená všetkých, ktorí o svoj život v ten deň prišli. Zaujímavá je aj budova hneď vedľa. Svojim vzhľadom pripomína skôr niečo intergalaktické. V skutočnosti ide o nákupné centrum.

8. Ferry to Staten Island – Statue of Liberty

Trajekt na Staten Island je najjednoduchšia forma ako vidieť Sochu Slobody zblízka. Trajekt je zadarmo, čiže neplatíte žiadne peniažky za ľod a vstup na ostrov. Výhodné je to hlavne pokiaľ nemáte čas a chcete čo-to ušetriť. Nezabudnite sedieť na pravej strane, aby ste mali sochu slobody vo svojom výhľade.

9. Brooklyn Bridge

Ako sa dostaneme z Brooklynu na Manhattan? Nad metrom ani nepremýšľajte. Využijeme Brooklyn Bridge, ktorý je síce preplnený turistami, no prináša veľmi pekný pohľad na Manhattan. Na konci tohto mosta zvyknú byť veľmi lacné suveníry, čiže ak na ne natrafíte, tak odporúčam kupovať. Lacnejšie už totiž nikde nebudú.

10. Brooklyn – časť Dumbo

Brooklyn je úplne niečo iné ako hlavná časť – Manhattan. Pokojnešia, nie až taká plná turistov, je tu mnoho kaviarničiek a reštaurácií, ktoré dokážu človeka zaujať nielen ponukou, ale aj interiérom. V tejto časti Brooklynu odporúčam navštíviť kaviareň One Girl Cookie & reštauráciu Atrium Dumbo.

11. Carlo’s Bakery

Čerešničkou na torte je návšteva Carlo’s Bakery aka cukráreň. Pamätáte si na reláciu kde piekli torty? Boss Buddy? Reláciu som zbožňovala a bola som doslova od nej závislá! Torty vždy krásne vyzerali. Prešlo niekoľko rokov a Carlo’s Bakery sa naozaj dosť rozrástla. My sme skúsili cupcake (pretože čo by to bolo, keby nič neskúsime,že?!) a bol naozaj chutný. Dávajú si záležať nielen na chuti, ale aj vzhlade. Vo vitrínke mali obrovský výber koláčikov a tort.

V New Yorku je nespočetne množstvo miest, zákutí, muzeí a reštaurácií kam môžeme zájsť. Preto pred samotnou návštevou odporúčam pozrieť viacero itinerárov a vytvoriť si vlasný. Taký, kde stihnete prejsť všetko, čo sa Vám bude páčiť. A samozrejme… všetko závisí od toho, ako dlho v NYC budete. Odporúčam minimálne týždeň, ubytovanie cez Airbnb a dobré topánky.

Ako sa Vám páči New York?
(Visited 2 454 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.