Čo vidieť v Porte, Portugalsku

O Portskom víne ste už pravdepodobne počuli samé chvály. Nielenže ide o veľmi chutné, ale zároveň aj silné víno. Porto je ním preslávené, no okrem vína si povieme aj o iných krásach, ktoré v Porte musíš vidieť. Od historického centra, cez jedlo až po výlety mimo mesto.

Porto človeka ohúri práve svojim historickým centrom. Na centrum ti vystačí vhodná obuv, pretože sa vieš dostať pešo takmer všade. No k tomu sa ešte dostaneme. Poďme pekne od začiatku.

Ako sa dostať z letiska do centra?

Metrom, ktoré stojí 1,95€ a je potrebné kúpiť si aj kartu, ktorá stojí 0,60€ – na letisku sú pred vstupom automaty, kde sa dá karta kúpiť. Treba ti lístky zóny Z4 a hlavne..nezabudni si potom pred vstupom do metra (vlaku) kartičku označiť. Lístky sa označujú ešte vonku pred nástupom do vlaku.

Ubytovanie v Porte

My sme zvolili Airbnb, o ktorom sa dozvieš niečo viac v tomto článku. Bývali sme v centre, kúsok od zastávky metra, v ozaj krásnom vintage bytíku. No ak cestuješ sám alebo nie si taký fanúšik Airbnb, tak odporúčam pozrieť hostel cez booking.com

Historické centrum

v Porte je naozaj veľmi nádherné a má čo ponúknuť. Je tu niekoľko katedrál, kostolíkov, či múzeí. Mne sa najviac páčili Porto Cathedral, veža Clérigos Tower, z ktorej je krásny výhľad, kostol Saint Ildefonso, chapel of Souls a mnohé iné. Centrum sa dá prejsť za menej ako pol dňa pešo a stojí to za to. Tiež tu nájdeme knižnicu Livraria Lello, ktorá je známa vďaka Harry Potterovi, pretože sa v nej Rowlingová inšpirovala pri písaní. Platí sa vstupné 4 €, s tým, že je to “kupón”, za ktorý si môžeš kúpiť knižku, no je to len jeden z mnohých trikov na turistov. Knižku tam pravdepodobne žiadnu nenájdeš. Pokiaľ nie si veľký fanúšik HP, tak radšej odporúčam za rovnakú cenu ísť na vežu Clérigos.

Gastronómia

  • Portugalsko je známe treskou, odporúčam preto ochutnať “Bacalhau”, ktorú robia na milión spôsobov
  • zelené víno nazývané aj “vinho verde”, ktoré je veľmi svieže a chutné
  •  veľmi známa Francesinha

Pričom nám bola odporúčaná práve tá v Cafe Santiago. Ide o veľmi sýte jedlo, plné mäsa. My sme na stôl čakali približne pol hodinu, preto odporúčam ísť mimo obedného času. Radšej o niečo skôr alebo neskôr. Popravde mi Francesinha až tak veľmi nechutila, no to preto, že ja nie som veľmi fanúšik mäsa. Každopádne za vyskúšanie rozhodne stojí.

Wine cellars

Tieto pivničky sa nachádzajú na opačnej strane mostu, ktoré už nie sú v Porte. Je to mestečko Gaia. Odporúčam vyskúšať skôr tie, ktoré sú o niečo ďalej, nie hneď na začiatku. Nám sa veľmi páčilo v Piano Douro Valley. Ochutnávka vín stála spolu 6,50 € za 3 druhy vína a menší snack.

Raňajky v palacinkárni O Diplomata

Kaviareň O Diplomata je v Porte veľmi známa vďaka svojim skvelým palacinkám. My sme tu skončili úplne náhodou, pretože podnik, do ktorého sme chceli pôvodne ísť, bol zavretý. Dali sme si skvelý brunch, ktorý pozostával z acai bowl, palaciniek, čerstvého pomarančového džúsu a kávy. Veľmi chutný začiatok dňa.

  • navštív Tapas bary medzi ulicami Rua de Jose Falcao & Rua da Picaria
  • v týchto uličkách je aj kopu iných barov (najbližšie metro je Aliados, alebo električka Pr. Filipa de Lencastre)

Výlet mimo Porta

Za zmienku stojí výlet historickou električkou č.1 z Alfandega Nova, ktorý trvá približne 40 minút. Električka ťa prevezie pozdĺž rieky až k oceánu. Cestou naspäť si môžeš vziať mhd, ktoré zaplatíš priamo u vodiča a chodí niekoľkokrát za hodinu.

Keď už budeš pri oceáne, vyhľadaj maják Farol de Felgueiras. Môže sa stať, že ak sú veľké vlny, tak to bude zavreté, no ak nie, tak sa prejdi po móle a užívaj si tú atmosféru :).

Most Luis I je síce ešte súčasťou Porta, no keď sa po ňom prejdeš, tak sa dostaneš na druhú stranu, ktorá už Porto nie je. Kúsok za ním sa dá vyjsť na Miradouro da Serra do Pilar – je tam krásny výhľad na mesto.

Máš nejaké ďalšie tipy týkajúce sa Porta? Napíš ich dole do komentára.

(Visited 934 times, 1 visits today)

Comments

comments

One Reply to “Čo vidieť v Porte, Portugalsku”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.