Čo vidieť v Skopje, Macedónsku

Voči Balkáncom som vždy bola skeptická. Ich nátura ma jednoducho nikdy neoslovila. Možno som sa presýtila každoročnou dovolenkou v Chorvátsku. Možno mi vždy vadila ich výbušná povaha. Možno to bolo podobným jazykom, ktorému som nerozumela. A možno to všetko boli len predsudky. Predsudky, ktoré sú už fuč. Macedónsko ma zaujalo. Nikdy by som nepovedala, že to priznám, no je to tak. Názory sa menia a o to krajšie je, keď je to takto. Keď človek do danej krajiny vycestuje a presvedčí sa o opaku na vlastnej koži.

Áno. Macedónsko dýcha chudobou. Áno, je tam neskutočný bordel na uliciach. Áno, niektoré autobusy sú ako z roku Pána a čuduješ sa, že ťa vôbec odviezol na dané miesto. Ale ono to má všetko svoje čaro. Pretože dokopy je to jednoducho ono. A čo to je? Macedónsko. Skopje. V tomto článku ti poviem, čo všetko musíš vidieť v Skopje.

Ako sa dostať z letiska do centra?

Z letiska sa do centra dostaneš autobusom spoločnosti Manora alebo Vardar Express. Odporúčam pozrieť si príchody/odchody autobusov už online (nájdeš tu). Za autobus zaplatíš 180 denárov, čo sú približne 3 eurá. Platiť môžeš priamo šoférovi alebo si kúp lístok vopred na letisku. Ak máš lístok, tak máš do autobusu prednosť pred tými, čo si lístok nekúpili. Vystúpiť môžeš v meste pri Holiday Inn, odtiaľ je všetko kúsoček.

Ubytovanie v SKOPJE

Macedónsko je pomerne chudobná krajina. Aj vďaka tomu si vieš zajednať ubytko, ktoré je vybavením o niečo lepšie, no stále za výhodnú cenu. Checkuj ubytko cez booking.com alebo Airbnb. My sme zvolili druhú možnosť – Airbnb a.k.a. celý apartmán pre 2, ktorý bol približne 10 minút od centra, veľmi pekne zariadený, čistý a za skvelú cenu :). Rozhodne super deal!

centrum

Skopje zasiahlo v roku 1963 silné zemetrasenie, ktoré spôsobilo obrovské škody a vyžiadalo si niekoľko obetí. Zachovalá je snáď iba časť Old Bazaar, teda stará časť mesta. Skopje sa totiž delí na 2 časti – starú a novú. V novej časti sa nachádza kopu svetových napodobenín – londýnske červené autobusy “doubledeckre”,  býk z Wall Street, parížsky víťazný oblúk a hlavne veeľmi veľa sôch. Vraj ich nikto nedokáže spočítať, pretože neustále pribúdajú nejaké nové. Stone Bridge predstavuje ťažiskový bod, pretože práve ten rozdeľuje Skopje. Čo všetko sa oplatí vidieť v centre mesta?

 • Pamätný dom Matky Terezy, ktorá je osobnosťou mesta. Žila a pôsobila tu 18 rokov svojho života. Tento dom je spojený s múzeom a kaplnkou, pričom vstup je zadarmo a uvidíš tu expozíciu celého života Matky Terezy, od narodenia až po smrť a jej vysvätenie.

 • Church of St. Clement of Ohrid
 • Park Woman Warrior

 • Holocaust Memorial Center (veľmi pekne spravené múzeum, ktoré zobrazuje Macedónsko od úplnej histórie až ku holokaustu, sú tu interaktívne prezentácie a vymakané rekvizity)
 • Contemporary Art Museum (múzeá súčasného a moderného umenia úplne zbožňujem, a preto som musela zavítať aj sem, múzeum má skvelú polohu na kopci, vstupné je úplne banálne a má ozaj veľký potenciál. Počas našej návštevy tu bola iba výstava obrazov, ktoré darovalo ČSR. Náhodička, čo?)

 • Socha Alexandra Veľkého, pričom oproti cez most sa nachádza socha jeho otca s rodinou, ktorý mu “máva”
 • Mešita Mustafy Pasha
 • Old Bazaar, v ktorom je cítiť obrovský vplyv rôznych kultúr. Nájdeš tu albánsku aj tureckú štvrť, mešity, rôzne autentické jedlo, suveníry a zaujímavé miesta. Práve tu objavíš aj kopu vintage obchodíkov. Celé to dýcha takou tou atmosférou. Toto je jednoducho Skopje. Zmes kultúr. Počas dňa tu možno počuť aj motlitby z mešít.
 • Múzeum Skopje alebo aj budova starej železnice ponúka expozíciu histórie mesta z obdobia najstaršej zmienky o Skopje až po súčasnosť.

Gastronómia

Piazza Liberta je najdokonalejšie miesto v celom Skopje. Nepreháňam. Za necelé 4 eurá sa tu naješ ako pán. My sme vsadili na “hangover” raňajky, ktoré boli veľmi chutné, bol k tomu aj džús, káva alebo čaj. Ak preferuješ sladké raňajky, tak jednodznačne ochutnaj waffle.

Coffee & Friends je maličká a útulna kaviarnička, kde si môžeš vziať kávu so sebou a doplniť tak dávku kofeínu. O Skopje kolujú klebety, že tu dobrú kávu nenájdeš. Viac-menej musím súhlasiť. Majú tu predovšetkým Lavazzu alebo Illy, no dajú sa nájsť aj kaviarničky, v ktorých je káva pomerne chutná.

Ak by som sa mala rozhodovať znova, tak do Soho House prídeme aj skôr než v predposledný deň. Takéto fajné a zdravé raňajky som už dávno nemala! Smoothie bowl chutil a dokonca aj vyzeral dokonalo. No a keďže mi to nedalo a prišla som ochutnávať, tak som sa rozhodla aj pre banana bread. Ja sam naozaj čakala iba nejaké 2 kúsky chlebíka, no oni si dávajú dosť záležať na tom ako to jedlo vyzerá. Soho House je síce od centra približne 20 minút, no pre takéto fajné raňajky sa oplatí zájsť trošku ďalej.

Senigallia je pirátska ľoď kotviaca v prístáve, iba pár metrov od Stone Bridge. Ide vlastne o hotel a reštauráciu. Odporúčam skočiť aspoň na kávu, ktorá bola veľmi chutná, a nejaký ten koláčik.

Reštauráciu Destan nájdeš v starom meste. Ide o tradičnú tureckú reštauráciu, v ktorej sa NESKUTOČNE DOBRE naješ. Majú tu aj svoje tradičné čevapčičy, ktoré podávajú s chlebom, cibuľou a baranými rohmi. Ja som zvolila kuracie ražniči, ktoré bolo tiež mňamka. Rozhodne túto reštiku nevynechaj pokiaľ chceš ochutnať niečo tradičné. No a počas dňa odporúčam sadnúť si “len tak hocikam”. V Old Bazaare je kopu podnikov, kde sa napapáš za pár eur (a to doslova!).

Našou úplne 1. zastávkou v Skopje bol podnik MAD burger. Let nám totiž meškal, takže sme prišli až večer. Prešli sme sa večerným centrom k Airbnb a odtiaľ – smer večera. Nejde síce o nič tradičné, no na večerný “hang-out” je to miesto ako stvorené a burgre sú veľmi, veeeľmi chutné.

Čo ešte musíš v Macedónsku ochutnať?
 • burek (pečivo z lístkového cesta plnené mäsom alebo feta syrom)
 • rakyju
 • tureckú kávu & čierny čaj
 • mlieko salep (ryžové napenené mlieko, posypané škoricou)
 • zapečené beans

Výlet mimo SKOPJE

V prípade, že máš deň navyše, tak je jasné, že rozmýšľaš aj nad výletmi mimo centra. My sme navštívili Millenium Cross a Canyon Matka. Veľmi som chcela ísť aj do Ohridu, ale žiaľ, lístky na autobus už boli vypredané. Aj preto, ak sa chystáš do Ohridu – kupuj lístky skôr ako deň vopred.

Millenium Cross

Nájdeš ho vysoko nad mestom. Dokonca aj večer svieti nad mestom, a preto som si istá, že ho neprehliadneš. Millenium Cross je 66 metrov vysoký oceľový kríž, ktorý sa nachádza na vrchu Vodno. Dostaneš sa sem červeným double decker autobusom z mesta, pričom lístok si vieš kúpiť aj u šoféra. Konečná zastávka autobusu je na parkovisku, kúsoček od začiatku lanovky, ktorá ťa vyvezie za 100 denárov (spiatočná cesta) až ku krížu. My sme žiaľ stihli lanovku iba otočiť, pretože sme prišli neskoro – posledná jazda lanovky bola v januári o 16:30hod., a preto odporúčam prísť skôr, aj keď ten večerný výhľad bol jednoznačne rovnako kúzelný ako za denného svetla.

Canyon Matka

Dostaneš sa sem autobusom č. 60 z autobusovej stanice, ale z tej kde stoja doubledeckre (je to hneď vedľa, len nepôjdeš cez vnútro stanice, ale cez vonok). Tento kaňón bol vytvorený riekou Treska a je tu mnoho jaskýň. V zime je vhodný skôr na menší hiking, no v lete sa oplatí určite ísť aj na loďku alebo kayak.

EXTRA TIPY NA ZÁVER:

 • denáre na Slovensku nezoženieš, vytiahni si preto ich priamo z bankomatu na letisku (kurz je omnoho lepší ako v zmenárni)
 • vygoogli si niečo viac o free walking tours, my sme sa takto pripojili k jednej skupine a nielenže sme spoznali skvelých ľudí, ale dozvedeli sme sa koopu zaujimavých infošiek (tours sú zadarmo, resp. od teba závisí koľko týpkovi zaplatíš).
Máš nejaké ďalšie tipy týkajúce sa Skopje? Ak áno, tak sa s nimi so mnou podeľ a napíš dole do komentára.
(Visited 974 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.