Čo všetko môžeš vidieť v Bruseli, Belgicku

Už je to nejaký čas, čo sme s kamarátkou navštívili Belgicko. Kúpa leteniek bola maximálne spontánna a mali sme ich behom pár sekúnd. Holt, kto by odolal letenkám za dvacku? My rozhodne nie. Vedeli sme totiž, že potrebujeme na pár dní vypadnúť zo školy. A vianočné obdobie bolo na to ako stvorené. V tomto článku si povieme, čo všetko vidieť v Belgicku, resp. v Bruseli.

Ako sa dostať z letiska do centra?

Z letiska Charleroi sa dostaneš do centra autobusom za približne 5-15eur. Musíš ísť na stanicu Brussel-Midi odkiaľ sa už jednoducho dostaneš kamkoľvek v Bruseli, či už pôjdeš pešo, autobusom alebo metrom. Lístky si kúp vopred online alebo priamo v autobuse u šoféra.

Ubytovanie v bruseli

Klasicky sme využili ubytovanie cez Airbnb,  do ktorého sme sa vedeli z centra dostať pešo, no keďže sme cez deň nachodili xy kilometrov, tak sme vždy chodili metrom alebo autobusom, keďže zastávku sme mali rovno pred vchodom. doslova! Ak použiješ môj link na AIRBNB dostaneš zľavu 30€ na svoje prvé ubytovanie.

centrum

Poviem ti, že v Bruseli je teda rozhodne čo vidieť. Od pamiatok až po múzeá či rôzne galérie. A keďže je centrom Európskej Únie, tak tu uvidíš Európsku komisiu a navštíviť môžeš aj budovu Parlamentaria alebo môzeum Euŕopskej Únie (pozri si dopredu ako sú tam vstupy). Kúsok odtiaľ nájdeš aj hlavný bruselský park.

Nám sa veľmi páčilo historické centrum, grand place a jednoducho tie typické belgické domčeky a celkovo celé námestie. Pridávala tomu aj tá vianočná atmosféra. Všade voňali wafle s čokoládou, punč, námestie bolo vysvietené a plné smiechu ľudí, ktorí sa rozhodli Brusel navštíviť. Kúsok odtiaľto sa nachádza aj najznámejší cikajúci chlapec, ktorý je ikonou. Asi nikto nechápe, prečo je taký populárny, ale budiš. Kúsok ďalej, viac-menej zašité v uličkách, nájdeš aj cikajúce dievčatko (pri pivárni Dellirium).

V centre mesta nájdeš aj radnicu a rôzne kostolíky či katedrály. Veľmi známou je katedrála sv. Michaela a sv. Gudula.

Za návštevu stojí aj galéria Les Galeries Royales Sait-Hubert. Tá mi veľmi pripomínala Miláno :). Prípadne navštív rôzne múzeá a galérie. Tie sme tentokrát vynechali a ja som iba smutne obdivovala pár galérií moderného umenia cez výklad.

Mimo centra mesta nájdeš Atomium a mini Euŕopu. Do oboch sa dostaneš po zaplatení vstupného (keď si kúpiš oba vstupy, tak je tam zvýhodnená cena).  My sme žiaľ prišli skoro ráno, čo bolo super v tom, že pri Atómiu neboli davy, no ono samotné bolo ešte zatvorené. Ak ťa teda toto zaujíma, tak si určite pozri vopred otváracie hodiny. Minimálne návšteva toho Atómia musí byť parádny zážitok.

Žiaľ v zime to nebolo veľmi na návštevu parkov, ale aspoň do jedného sme zašli. Odporúčal mi ho kamarát a nielenže ide o jeden z najznámejších, tak on je aj brutálne pekný (ten park, heh). Ide o Parc du Cinquantenaire, ktorý je obrovský a hlavne – riadne pekný.

Gastronómia

Hneď na úvod poviem, že ceny v Bruseli sú o niečo vyššie ako sme na Slovensku zvyknutí, ale to už je taká zahraničná klasika. Na raňajky odporúčam útulnú kaviarničku PECK 20, v ktorej má personál úžasný prístup a jedlo s kávou sú božské. Či už si zvolíš sladké alebo slané raňajky – bude to stáť jednoznačne za to!

College Coffee (vraj je tersz už premenovaná na Coffee Lacrosse) bola našou zastávkou v posledný deň a poviem ti, že tieto raňajky sme si riadne vychutnali. Nájsť dobrý bagel nie je len tak. A tento? Totálne nebíčko v ústách a tá káva bola tiež veľmi príjemná. Plus, mne sa neskutočne rátali aj tie priestory kaviarne. Išlo o krásne presvetlenú modernú kaviareň. Dokonca sme sedeli hneď pri okne, čiže sme si užívali aj krásy Bruselu.

Btw, z Belgicka neodchádzaj bez toho, aby si ochutnal/a ich waffle. Majú ich na každom kroku. S rôznymi príchuťami alebo iba s cukrom. Rovnako tak ochutnaj aj belgickú čokoládu a dones nejakú aj domov na ochutnávku.

Výlet mimo bruselu

Mesto Brugy (Brugges) sa označuje za Benátky severu, pretože je pretkané kanálmi. Z centra Bruselu sa sem dostaneš napríklad vlakom. Brugy má úplne nádherné historické centrum, ktoré je dokonca zapísané aj v zozname UNESCO. Počas decembra tu na hlavnom námestí boli vianočné trhy s kopou zaujímavých produktov, jedál a pitia. Okrem tej romantickej amtmosféry, ktorá z mesta sálala, tu stálo za to aj to okolie – kúsok od centra sa nachádzala časť s veternými mlynmi.

Máš nejaké ďalšie tipy týkajúce sa Belgicka? Podeľ sa o ne v komentári.
(Visited 81 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.