Čo všetko vidieť v srbskom Niši, v ktorom vraj NIČ nie je?

V Niši vraj nič nie je, no to by som úplne netvrdila. Niš je iný ako ostatné mestá. Dýcha obrovskou pohodou a históriou. Ide o jedno z najstarších miest. Dokonca sa tu narodil aj Konštantín Veľký – rímsky cisár, ktorý uzákonil Milánsky edikt, čím zrovnoprávnil kresťanstvo s ostatnými náboženstvami. Ľudia si tu žijú ako príde, sú neskutočne milí a pohostinní. No poďme sa teraz pozrieť na to, čo všetko môžeš v Niši vidieť. 

Ako sa dostať z letiska do centra?

Keď výjdeš z letiskovej haly,ktorá je ozaj malinká, tak choď doprava ku autobusovej zastávke. Je označená modrou značkou. Tu príde autobus č. 34, ktorým sa dostaneš do centra. Zaplatíš zaň iba 60 dinárov, čo je v prepočte necelých 50c. Lístok kúpiš v autobuse. Chodí v nich vždy nejaký človiečik, ktorý sa pýta, či máš kartu (karta = lístok) alebo chceš kúpiť.

Ubytovanie v NIŠI

Srbsko je pomerne chudobná krajina. Aj vďaka tomu si vieš zajednať ubytko, ktoré je vybavením o niečo lepšie, no stále za výhodnú cenu. Checkuj ubytko cez booking.com alebo Airbnb. My sme zvolili druhú možnosť – Airbnb a.k.a. podkrovná garsónka pre dvoch. Za skvelú cenu sme bývali kúsoček od centra. Ak použiješ môj link na AIRBNB dostaneš zľavu 30€ na svoje prvé ubytovanie.

centrum

Centrum mesta je maličké, plné kaviarničiek (v Srbsku ich volajú kafany) a posedení na terase. Ako som už spomínala – z Nišu sála pohodička. Ľudia sú tu neskutočne milí, aj napriek tomu, že žijú z mála. Srbsko holt patrí medzi chudobnejšie krajiny. No o to viac kúzelnejšia táto krajina je. Čo všetko môžeš vidieť v meste, v ktorom vraj NIČ nie je?

Nišská pevnosť (Tvrdava) je jednou z najdôležitejších pamiatok. Ide o pevnosť nad riekou Nišava, za ktorou sa nachádza nádherný mestský park plný rôznych múzeí a pozostatkov kúpeľov, ale aj kaviarničiek a miest na oddych.

Miestny trh hneď pri pevnosti Tvrdava je zaujímavý predovšetkým tým, že tam nájdeš všetko od výmyslu sveta. A to doslova! Rôzne kábliky, ovládače, nabíjačky, ovocie, drogériu či cukrovinky. Práve na tomto trhu nasaješ tú pravú atmosféru.

TIP: My sme dokonca sedeli hore nad týmto trhom. Jednoducho sme vyšli na kraj pevnosti Tvrdava a užívali si výhľad na Niš.

Skull Tower je veža postavená z lebiek srbských povstalcov proti Osmanskej ríši. Ako inak, viaže sa k nej príbeh. Keď hrozilo, že Turci vyhrajú v boji, tak vojsko obetovalo svoj život a vyhodili do vzduchu nielen seba, ale aj celú armádu Turkov. Hneď na to, Nišský pača nariadil, aby vojakom odrezali hlavy a ako výstrahu ich neskôr poukladal do veže, čím chcel obyvateľov zastrašiť. Malo to ale opačný efekt, pretože dodnes je táto veža považovaná za symbol odporu a boja za slobodu.

Nacizmus pocítili aj v Srbsku. V koncentračnom tábore Červeného kríža bolo vyvraždených tisíce ľudí. Vo svete je známy tiež tým, že tu bol prvý masový útek, pri ktorom sa na slobodu dostalo okolo 100 ľudí.

S obdobím 2. svetovej vojny suvisí aj pamätník na vrchu Bubanj. Tento pamätník (3 vztýčené päste) reprezentuje vzdor muža, ženy a dieťaťa. Symbolizuje tak aj smutnú skutočnosť, že tu boli zabité celé rodiny.

Okolie rieky Nišava je úplne úžasné! Len tak si sedkať pri rieke, popíjať cider či papkať popcorn a užívať si západ slnka. Taká pohodička. Inak, ten popcorn je tu dosť big deal. Predávajú ho na každom kroku a v každú hodinu. Mne ho dokonca milý ujo v stánku robil úplne čerstvý, aj napriek tomu, že bolo večer po 10-tej a on zvyšok už asi ani nepredal. No ako hovorím – Srbi sú veľmi milí. Minimálne tí, ktorých sme tu stretli určite :).

Gastronómia

Nájsť kvalitnú kávu v Niši bolo obrovské umenie. Nakoniec som si celkom obľúbila tú v Stock Coffee, kde bol dokonca aj veľmi milý personál. Kaviareň je priestranná, má aj presklenný výklad a tie najlepšie citáty po stene. Človek si tu nielen pochutná na káve, ale aj sa tu veľmi dobre cíti.

Túžiš vyskúšať niečo nezvyčajné? Zájdi do podniku TRAMVAJ. Nájdeš ho na hlavnej ulici, pričom vznútra vyzerá ako električka. No faakt! Káva mi tu síce nechutila, no vyskúšať tu môžeš aj rôzne ovocné poháre či palacinky.

Kazandžijsko je taká časť v Niši. Ide o malú uličku v centre mesta so starým kamenným chodníkom s kaviarničkami po oboch stranách. Majú to tu veľmi radi aj domáci. Tí nám odporučili podnik Pleasure (pre “trošku drahšie” jedlo) & Galiju (pre tradičné chuťovky). No v podstate nič nepokazíš žiadnym z podnikov na tejto ulici Kazandžijsko. Vyskúšali sme aj iné reštaurácie/kaviarničky a zakaždým sme pocítili spokojnosť. Hlavne, ono bolo veľmi krásne a slnečné počasie, vďaka ktorému sme si užívali atmosféru Nišu o čosi viac.

Pleasure Center bol v zásade našou 1. zastávkou. Jedlo bolo super, no vzhľadom na to, že malo ísť o raňajky, tak nám to veľmi nevyhovovalo. Môj špenát s vajíčkom a toastíkmi bol síce mrte chutný, ale o raňajkách mám žiaľ inú predstavu. Privítala by som to skôr na obed alebo večeru. Každopádne, čo musím podotknúť je, že vo všetkých podnikoch v Niši sa môže fajčiť aj vo vnútri. Preto, ak neznesieš cigaretový dym, tak radšej vyberaj posedenie vonku :).

Čo ešte musíš v Srbsku ochutnať?
  • burek
  • turecké sladkosti (napr. baklava, halva, ratluk..)
  • pljeskavica
  • čevapi a roštilj

Výlet mimo NIŠU

Sicevo Gorge je kanóň, ktorý vybudovala rieka Nišava. Ide o ozaj krásne prírodné miesto. Sú tu rôzne miesta s výhľadom, môžeš zájsť na menší hiking a vychutnávať si pokoj prírody. Mal by ťa tu odviesť autobus č.18 zo zástavky, ktorá je kúsok od hlavnej autobusovej stanice.

Kúpele Niška Banja sa od Nišu nachádzajú približne 10 kilometrov. Nachádza sa tam aj liečebný park, v ktorom sa môžeš okúpať, no je potrebné si vopred nahlásiť termín. Môžeš tak urobiť na recepcii hotela alebo na tejto stránke. My sme sa iba prešli parkom, v ktorom bolo príjemné ticho a pohoda. Rozhodne by trojnásobne viac dotvorilo atmosféru keby boli pustené fontány s vodou, no keďže sme tu boli v marci, tak si nemôžme sťažovať. Aby som ešte nezabudla. Dostaneš sa sem z centra, autobusom č. 1.

(Visited 269 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.