Ísť alebo neísť na Erasmus?

A tak si tu sedím v kaviarni a ťukám do klávesnice. V mojich predstavách to vždy vyzeralo veľmi podobne. Štúdium v zahraničí ma lákalo už od nepamäti. Zvažovala som to dávno pred nástupom na univerzitu. Len som nemala odvahu. Odvahu na to ísť niekam sama. Či to ľutujem? V konečnom dôsledku vlastne ani nie. Myslím, že v živote všetko príde v tú správnu chvíľu. Moje rozhodnutie ísť na Erasmus prišlo semester po tom, ako som sa rozhodla neísť a potom som si už len trieskala hlavu o stenu. Ale veď všetky rozhodnutia – správne či nesprávne – nám dajú niečo.

Vďaka programu Erasmus+ som mala možnosť vycestovať do zahraničia už niekoľkokrát, hoci to bol zakaždým iný program. Momentálne sa nachádzam v Lisabone, kde som vycestovala na jeden semester v rámci mobility Erasmus+ počas môjho inžinierskeho štúdia. No a keďže málo Slovákov tuší, čo to ten Erasmus vôbec je, tak by som Vám o ňom rada povedala niečo viac.

Čo je to Erasmus+?

Erasmus+ je program Európskej únie, ktorý podporuje aktivity v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Pre toto široké spektrum aktivít zároveň aj poskytuje granty (výška grantu sa líši v závislosti od rôznych podmienok).

Kto sa môže programu zúčastniť?

Existuje niekoľko typov programov pod záštitou organizácie Erasmus (niektoré sú dokonca aj pre ľudí nad 15 rokov, stredné školy atď.), no tento konkrétny program je pre študentov vysokej školy. Stačí byť študentom, nájsť detaily na vašej univerzite, zistiť, kto je u Vás koordinátorom a prediskutovať ďalšie informácie.

Pred/a počas Erasmu je potrebné vybaviť niekoľko papierovačiek. Každý to opisuje ako tragédiu. Niektorí sa rozhodnú nevycestovať práve kvôli tomu. Musím uznať, že tých vybavovačiek je celkom dosť, no nie je to nič nezvládnuteľné alebo nejako zvlášť obmedzujúce. Kedysi sme nemali možnosť takto jednoducho vycestovať, či študovať v zahraničí. Preto si myslím, že takáto príležitosť by sa mala využiť. Váhaš? Tu je pár bodov, prečo si myslím, že sa oplatí vycestovať v rámci programu Erasmus+: 

1. Grant

Povedzme si úprimne. Štúdium v zahraničí dokáže byť finančne VEĽMI náročné. Priemerný Slovák si ho jednoducho nedokáže dovoliť. Práve program Erasmus+ ponúka grant (jeho výška sa líši v závislosti od krajiny), ktorý pokryje minimálne základné výdavky ako ubytovanie a stravovanie. Vždy je lepšie mať nejakú zálohu – úspory alebo brigádu, no tie výdavky na štúdium sú rozhodne nižšie ako keby si celý pobyt musíme hradiť sami.

2. Kvalita štúdia a profesionalita profesorov

Nikdy som si nemyslela, že to reálne napíšem takto do sveta, no od školy očakávam, že mi ponúkne aktuálne informácie, zaujímavé prednášky a nie hádzanie polien pod kolená. Kvalita štúdia v zahraničí a profesionalita učiteľov je neporovnateľná. Nebojím sa tu prehovoriť na profesorov. Ten seberovný vzťah sa mi páči omnoho viac. Profesori tu majú prehľad, zaujímavé prednášky a nezakladajú si iba na teórií, ale skôr na príkladoch z praxe.

3. Spoznáme ľudí z rôznych kútov sveta

..s rôznymi životnými príbehmi, zvykmi a tradíciami. Každá kultúra zareaguje na daný impulz inak. Práve toto nás učí sebadisciplíne a rešpektu voči iným. Pomôže nám to nielen v tom, aby sme mali prehľad, ale zároveň nás to naučí tímovej práci, odhodíme predsudky a aj nezmyselné očakávania od druhých.

4. Zdokonalenie sa v jazykoch

Globalizácia napreduje. Myslíte si, že stačí vedieť jeden cudzí jazyk? Dnes už asi nie. O pár rokov nároky budú ešte vyššie. Jazyk sa najhľajšie učíme práve tým, že sme v danej krajine, počúvame konverzácie, učíme sa základy a hlavne – nebojíme sa rozprávať, aj keď s chybami. A nebojte sa, ak neviete žiadny cudzí jazyk. Sme tu na to, aby sme sa ho naučili. Každý z nás predsa niekde začínal :-). Toto chápu nielen študenti, ale aj učitelia.

5. Rozhľad a lepšia šanca na úspech

Vedeli ste o tom, že mobilita sa zapisuje aj do vysokoškolského diplomu? Čiže máme o tom doklad. Zároveň sa pred aj po mobilite robia anglické testy, čiže zdarma dostaneme doklad o úrovni našej angličtiny. Asi to závisí od krajiny, v ktorej sa človek nachádza a od danej školy, no je možné, že práve aj na Erasme si nájdeme nejakú vedľajšiu prácu či stáž. A to sa tiež ráta do CVčka, no nie?

6. Začneme si važiť maličkosti

a to DOSLOVA! Myslím, že práve na Erasme sa človek nauči žiť aj z minima. Nehovorím iba o peniazoch. Bezhlavé nakupovanie oblečenia tu nemá veľmi význam. Jedine ak máte dostatočne veľký kufor, ehmm.

7. Nájdeme sami seba

Či už si uvedomíme, že cestovanie nie je pre nás alebo nájdeme činnosť, ktorá nás baví. Veľa ľudí hovorí, že Erasmus je iba jedna veľká párty. No poviem Vám, závisí to od toho, ako si človek ustelie. Práve vďaka tomu zistíme, čo máme rádi a čo nie. Pretože sme tu sami za seba.

No a na záver musím povedať, že by som to nezvládla, keby nemám doma ľudí, ktorí mi dosť pomáhajú (rodinu a kamarátov). Stále som v Európe, čiže kontakt s domovom je ozaj jednoduchý. Ale čo iné veci? Domov mi chodí pošta, mám nejaké dokumenty na vypisovanie, povinnosti týkajúce sa univerzity na Slovensku (3 predmety nemám uznané a musím ich dorábať) a mnohé iné záležitosti. Preto som vďačná, že mám doma ľudí, ktorí mi s týmto pomáhajú :-).

Poznáte program Erasmus? Zúčastnili ste sa ho? Dajte mi vedieť dole v komentári.
(Visited 430 times, 1 visits today)

Comments

comments

5 Replies to “Ísť alebo neísť na Erasmus?

  1. Evi, ja by som sa chcema opytat ci to bolo casovo narocne vybavivat si erasmus aj usa zaroven a ako sa to dalo zladit aj s nastupom do skol 🙂

    1. Nebolo 🙂 všetko som to riešila ešte pred USA, bolo to síce kvôli tomu narýchlo (potrebovala som to mať odovzdané predt odletom, aby to nemusel robiť nikto za mňa), no podstatné pre mňa bolo odovzdať všetky dokumenty a prekonzultovať predmety s našim prodekanom.
      Dátumy v USA som naplánovala tak, aby mi to sedelo so semesterom. Síce sme mali “welcome week”, na ktorý som nakoniec nešla, ale to bolo skôr kvôli tomu, že som nenašla lacnú letenku, tak som nakoniec bola ešte 10 dní doma po prílete z USA.

  2. Evi, ja by som sa chcela opytat ci to bolo casovo narocne vybavovat si erasmus aj usa zaroven a ako sa to dalo zladit aj s nastupom do skol 🙂

  3. Evi, ja som z teba tak nadšená, pamätám si, ako si natáčala videá vo svojej izbe a akurát si išla maturovať tak ako ja teraz, a už je z teba dospelá žena ktorá sa túla po svete, haha! Mne je Erasmus veľmi sympatický a určite plánujem na výške takto vycestovať, veľmi dúfam, že sa mi to podarí, je to skvelá príležitosť. Tak sa maj krásne a užívaj!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.