Na čo pri cestovaní nezabudnúť?

Pred každou cestou, ktorú musím absolvovať sama, mám mierny stres. Úzkosť, triašku alebo nadšenie? Samaneviem! Cestovanie ma veľmi baví. Milujem vôňu letisiek, ruch, ktorý sa tu odohráva a vlastne celý ten čas strávený na letisku. Len tak sedieť, popíjať extrémne drahú kávu a sledovať ľudí. Niektorí sa ponáhľajú, iní zas sedia rovnako ako ja – len čušia a sledujú čo sa deje okolo nich – vychutnávajú si ten moment.

Nová destinácia prináša so sebou aj nový pocit – nadšenie a strach z nového, nepoznaného. Poznáte tento pocit? Keď nevieme či sa viac bojíme alebo tešíme. Nohy sa nám jemne trasú, presúva sa to aj do rúk a čoskoro máme guču v hrdle. Je to takmer ako keď sa prvykrát zamilujeme. Akurát, že tentokrát sme sa zamilovali do cestovania. Hoci cestovanie nemusí byť iba krásne – po ceste sa môžu vyskytnúť problémy, no o to viac by sme si mali vychutnávať čas v našej cieľovej destinácii. A nielen tam. Predsa celá tá cesta musí byť vzrúšo. Ako si ju uľahčiť? Na čo pri cestovaní nezabudnúť?

1. to be Open-minded

Na začiatok to úplne najdôležitejšie – zahodiť predsudky. Nech už cestujeme kamkoľvek. Predsudky sú zlo. No jednoducho..každý ich máme. Hneď ako priletíme sledujeme stav letiska, špinu a zápach (alebo vôňu?). Hodnotíme to, čo majú ostatní oblečené, ako sa správajú, či sú zafúľaní alebo “nahodení”. Súdiť je našou prirodzenou súčasťou, no omnoho jednoduchšie sa nám bude cestovať bez týchto predsudkov. Každá kultúra, národnosť či krajina je iná. Niektorá bohatšia, iná chudobnejšia. Nie vždy ich pochopíme, ale môžeme sa o to pokúsiť. Spoznať ich pohľad na svet. Na život. Nielenže to otvorí oči nám, ale zároveň si uvedomíme, že postupom času sú aj tie naše nároky na spoločnosť nižšie. Uvedomíme si pravú hodnotu a tešiť sa začneme z naozaj malých vecí.

2. ChatSim 

Vďaka novému roamingovému programu je telefonovanie v rámci Európy o dosť jednoduchšie. No nebolo tomu tak dávno, keď sme za internet v mobile v zahraničí platili majland. Ale čo ak sme mimo Európy? Alebo čo ak náš operátor tento nový program nepodporuje?

V tom prípade odporúčam využívať ChatSim. Ide o simkartu, ktorá funguje všade vo svete (a to doslova! zatiaľ som si ju odskúšala v USA, UK, Maďarsku a Portugalsku a funguje aj na Slovensku haha). Kartu vložíme do mobilu, zapneme mobilné dáta a ideme. Také jednoduché to je. Sim karta je nastavená na niekoľko aplikácii, pričom mne sa najviac osvojil Messenger a Whatsapp, pretože tieto dve aplikácie používam vo všeobecnosti najviac.

Musím úprimne povedať, že v Amerike ma Chatsim zachránila, keďže sme týždeň boli bez wifi a internetu. Ono je dobré ozvať sa domov, že človek priletel, je v poriadku a všetko okolo toho, veď to všetci poznáme. Jediné, čo mi občas vadilo bolo to, že jednotlivé aplikácie je potrebné otvoriť, aby sa načítali nové správy a tiež.. internet v New Jersey zvykol niekedy aj nefungovať. No v ostatných krajinách, som s  ňou problém nemala, dokonca tento problém s vypadavajúcim internetom som nemala ani v NY.

3. Aplikácie ako Foursquare, Yelp alebo Tripadvisor

Tieto appky sa začali pekne rozrastať už aj u nás, no v zahraničí majú trošku iné grády! Stačí zadať mesto kam cestujeme, čo hľadáme a nájdeme všetky odporúčané reštaurácie, kaviarne a miesta kam zájsť. Viete.. kde to jednoducho stojí za návštevu. Po návšteve podniku nezabudnite aj vy napísať svoje hodnotenie, či už kladné alebo záporné. Hlavne pravdivo.

A čo také základné veci? Čo nesmie chýbať na cestách Vám? U mňa je to jednoznačne elektronika, diár a travel uterák! Novinka, ktorú som objavila iba toto leto, no už mi to stihlo ušetriť nejaké to miesto v kufri :-).

(Visited 377 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.