Návod ako sa zbaliť na dlhší pobyt v zahraničí

Balenie na intrák, dovolenku, Erasmus alebo niekde inde na dlhšie ako týždeň. V balení kufra mám už akú-takú skúsenosť. Aj keď.. kufor na intrák zavriem vždy horko-ťažko, no v konečnom dôsledkz ho zavriem! To je úspech, nie? Každopádne balenie sa na dlhšiu dobu (2-3mesiace) je už o niečom inom. Chce to poriadne skills, s ktorými sa s Vami v tomto článku podelím.

Načo pri balení myslieť?

Predovšetkým na to, že si za tie mesiace oblečenie, kozmetiku a aj iné veci nakúpite. Odporúčam baliť preto veci, ktoré sú staršie a nebude Vám ľúto ich pri odchode vyhodiť. Napríklad pri balení do Ameriky viem, že budem celý čas nosiť prevažne uniformu (v práci), takže mi stačí naozaj iba pár vecí, ktoré sa ľahko kombinujú – ostatné si kúpim na mieste.

Medzi dôležité veci, ktoré nesmieme zabudnúť patria:
 • doklady, dokumenty a kópie všetkých týchto dokumentov
 • platobné karty a peniaze
 • dôležité informácie ako adresa ubytovania, kontaktná osoba, prípadne iné dôležité čísla
 • lieky, nevyhnutné sú tie, ktoré beriete pravidelne, no nezabudnite aj na lieky proti bolesti, tráviacim ťažkostiam, vitamíny a pod.
Nevyhnutnou súčasťou sú aj základné potreby, ktoré určite budete potrebovať:
 • hygienické potreby (šampón, sprchový gél, základná kozmetika..)
 • oblečenie (spodné prádlo na týždeň, športový outfit, mikina a hrubší svetrík – ja ich väčšinou mám na sebe v lietadle, 3x jednoduché tričko, kraťase, sukňa a šaty, 1 elegantnejší outfit- viete, keby náhodou, 1x dlhé nohavice, 1x pyžamo, papuče a uteráky 2-3x, plavky) – toto je balenie do teplej krajiny!
 • elektronika – mobil, foťák, notebook a nezabudnúť nabíjačky
 • v prípade potreby aj adaptér (USA, UK, AUS)
 • kniha
 • vankúš do lietadla
 • zošit a pero

Čo viac nám treba?

V kufri mi nesmie chýbať diár alebo iný zápisník, do ktorého si zapíšem všetky dôležité kontakty, adresy, ale aj dátumy. Notebook balím do príručnej, aby bol na letisku vždy po ruke. Pas, telefón a zubná kefka sú veci, ktoré musím mať vždy pri sebe. Pri dlhších letoch príde vhod umyť si zuby, či už na palube lietadla, alebo pri prestupe na letisku.

Ja a zubný povlak nie sme kamoši. Jeden z dôvodov, prečo som si zamilovala sonickú kefku Diamond Clean od Phillips. Sľubuje, že odstráni až 7x viac povlaku ako bežná kefka, čo môžem len potvrdiť (aj keď číslom si nie som istá hah). Na ústnu hygienu som maniak, no voči elektrickým kefkam som vždy mala predsudky. Ale táto? Počula som na ňu iba samé chvály, preto som aj ja chcela poznať jej kúzlo. A áno, okúzlila ma. Jej obrovské plus vidím práve aj v cestovnom balení – púzdro, do ktorého kefku uložíte aj spolu s dvoma nadstavcami (tie Vám postačia na celý pobyt v zahraničí – 3 mesiace na jeden nástavec). V prípade, že sa Vám kefka vybije, tak sa dá nabiť cez toto puzdro. Stačí ho zapojiť cez kábel do notebooku a počkať pár hodín. A čo nesmiem zabudnúť spomenúť? Kefka má 5 režimov s časovačom, ktorý ma vždy upozorní, že mám prejsť na ďalšiu časť zubov, tie si zvyčajne rozdelím na 4 časti, no viac informácií o kefke nájdete tu.

Do príručnej batožiny vždy balím náhradný outfit so spodným prádlom, v prípade, že by sa podpalubný kufor stratil, aby som mala čistý outfit na pár dní. Tiež nezabúdam na menší snack vo forme ovocia, orieškov alebo sušeného ovocia. Nikdy neviete kedy sa Vám tento snack zíde. A keďže lietadlo je známe svojim suchým vzduchom, vždy pribalím aj krém a balzám na pery. Hydratovať, hydratovať a ešte raz hydratovať! Už len nezabudnúť svoj kufor dôkladne označiť, napísať na štítok adresu, kde budete v cieľovom mieste bývať a ste ready to go!

Ja mám ešte mesiac do odchodu, no najradšej by som odišla už teraz! Pochváľte sa..kam sa chystáte v lete Vy?

P.S.: Nezabudni urobiť nejaký slovenský balík, do ktorého zabalíš sladkosti, slané, drinky a pod. Zahraniční kamaráti sa určite potešia a ty aj takto budeš reprezentovať naše Slovensko :).

(Visited 3 161 times, 1 visits today)

Comments

comments

2 Replies to “Návod ako sa zbaliť na dlhší pobyt v zahraničí

 1. Ja sa tento rok chystám tiež do USA na Work&Travel, prvýkrát 🙂 Čiže tento článok mi padol veľmi vhod, keďže z balenia na takú dlhú dobu mam celkom stres. Tiež si asi neplánujem vziať veľa vecí na oblečenie. Chcem si tam nakúpiť. Dôležité bude zbaliť si nejaké jedlo 😀
  Ďakujem za tento článok 🙂

  1. paráda, uži si Ameriku 🙂 čo sa týka jedla, tak dávaj pozor, pretože do USA by si prevážať jedlo nemala v podstate vôbec, odporúčam iba nejaké koreniny na varenie, všetko ostatné kúpiš aj tam. Akurát slovenský balíček príde vhod pre amerických kamošov a nejaké také maličkosti v prípade hladu po ceste

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.