Nehoda v USA – poistenie // Work and Travel USA

5 (100%) 3 votes

Pred každou cestou do zahraničia je nevyhnutné uzavrieť si cestovné poistenie. Pri programe Work and Travel je to nutnosť. Prečo? Pretože v Amerike si za všetko platíme sami. V minulom článku som ti priblížila to ako ma zrazilo auto, aké som mala zranenia a ako funguje zdravotníctvo v USA. V tomto článku ti poviem aké to celé bolo s poistením.

Počas programu Work and Travel USA ma v lete 2017 zrazilo auto po ceste z práce. Ak chceš vedieť, čo presne sa stalo, tak odporúčam prečítať si tento článok.

Poistenie

Poistenie na Work and Travel mi vybavila slovenská agentúra, cez ktorú som na program cestovala. Keďže môj spoznor má priame zastúpenie v USA, tak som nič ďalšie ani neriešila – iba si pozrela podmienky balíčku a vytlačila kartičku. V cene programového poplatku bolo zahrnuté “economy” poistenie na 3 mesiace. Na obrázku nižšie môžeš vidieť, čo všetko v tom bolo zahrnuté.

Samozrejme balíček sa dá aj navýšiť, no ja som mala iba toto. Bolo to dostačujúce? 

Hneď na druhý deň som volala s právnikom, viac sa o tom dozvieš v tomto článku. V ten deň ma ešte neodmietli, no prikázal mi iba toľko, aby som zatiaľ nič neplatila, čo sa týka nemocnice a vyšetrení. Myslím, že tu som postupne začala chápať ako to funguje, no kontaktovala som aj môjho spoznora v USA ohľadom autonehody, prípadnej pomoci a vysvetlení ohľadom poistenia.

V Amerike ti účet z nemocnice chodí postupne domov na adresu, ktorá bola uvedená pri príchode do nemocnice. Po cca týždni mi začali chodiť obálky s platbami, ktoré som, buď musela zaplatiť alebo vyplniť ohľadom bližších informácií súvisiacich s poistením a poslať naspäť. Niekoľkokrát mi volali z nemocnice ohľadom týchto papierov, obálku mi posielali dvakrát a potom už ani nevedeli pochopiť, že som bola účastník autonehody, no nemám “auto insurance”, pretože som bola chodec a nie vodič. Musela som vypisovať rôzne papiere a tento bláznivý kolotoč trval asi 3 týždne.

Poistovňa

Sponzor mi odporučil zavolať priamo do poistovne. Najprv som vyplnila potrebné dokumenty online a poslala elektronicky, no potom som tam aj volala, pretože im chýbalo pár vecí, ktoré sa ešte dopísali a postupne sa začalo riešiť poistné plnenie, no prvá čiastka bola zaplatená až keď som bola cca 2 mesiace doma..

DOKUMENTY

Boli pre mňa nočnou morou. Necháp ma zle, s angličtinou som problém nemávala, ale toto? Vypisovať to všetko mi dávalo zabrať, googlila som, pýtala sa každého, kto bol schopný mi pomôcť. Bola to fuška, ale očividne som to zvládla. V podstate tam boli informácie o tom, kto uzavrel poistenie, kto je poistenec, rôzne čísla, adresy a podobne.

Zdravotníctvo

v USA je veľmi drahé, pretože si tam ľudia platia za všetko sami. Mne sa tá suma, za tých pár hodín, vyšplhala takmer na 17 000$.

Za čo všetko som platila?
 • rontgeny & CTčko (každý 1 snímok bol účtovaný – mala som ich tuším 12)
 • sanitka a odvoz do nemocnice
 • využitie Emergency Room (najvyššia položka – bolo to okolo 13 000$)
 • rozbor krvi a dokumentácia

Dokopy táto suma vyšla na presných 16 437,05 $, čo je neuveriteľná čiastka. Preplatenie poistenia trvalo niekoľko mesiacov. Suma z nemocnice sa mi do online systému nahodila dokonca až niekedy vo februári a v niekedy na prelome marca a apríla som vedela, že mi všetko bolo preplatené. Neuhradili zopár centov, ktoré si v nemocnici naúčtovali ako “charitatívny poplatok”, no keď som pozerala podrobné informácie o platbách, tak mi prišlo tak, že to muselo byť preplatené aj z poistky ženy, ktorá ma zrazila. Prečo to neplatila ale celé?

V Amerike to funguje tak, že to preplatí poistovňa toho, kto ma lepšie možnosti, resp. ten kto má lepšiu poistku, tak to platí, prípadne sa to ešte nejako rozdelí.

Krátko po nehode som dostávala rôzne rady. Niektorí Američania mi dokonca radili, aby som to ani neriešila. Iní pomohli pri vypisovaní papierov (ďakujem aj tebe Domi za pomoc!:)). Nebudeme si klamať, neskutočne som sa bála toho, či sa to preplatí, no stále som dúfala, že išlo o ozajstný “emergency” prípad, a preto by to mali celé preplatiť.

Po príchode na Slovensko som absolvovala ešte niekoľko vyšetrení, pretože som mala neskutočné bolesti chrbta, ruky a kolien. Keďže som mala pretrvavajúce zranenia, ktoré mi našli, tak som dokonca mala niečo preplatené aj zo životnej poistky tu na Slovensku. Bedrový stavec sa mi pekne zrástol (našťastie bol na mieste a zrastával sa veľmi dobre aj sám), dostala som sprej na chrbát aj kĺby a po vyše mesiaci, maximálne 2, som to prestala používať. Z času na čas som ešte nejaké bolesti mala, no musím povedať, že dnes sú fakt už len ojedinele.

Dúfam, že som ti týmito článkami ozrejmila ako to funguje v USA so zdravotníctvom a poistením a hlavne – vždy si dávaj pozor a nič neriskuj. Bezpečnosť na 1. mieste!

(Visited 535 times, 2 visits today)

Comments

comments

One Reply to “Nehoda v USA – poistenie // Work and Travel USA”

 1. I have noticed you don’t monetize evslok.com,
  don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month with new monetization method.

  This is the best adsense alternative for any type of
  website (they approve all websites), for more details
  simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.