OBJAV SLOVENSKO – Poprad

Čo vidieť v Poprade a kam ísť? V dnešnej časti objav Slovensko si predstavíme mesto pod Tatrami – Poprad. Okolo Popradu som vždy iba prechádzala, keď som išla do Tatier, či na východ Slovenska. Ale ono Poprad v sebe ukrýva niekoľko pokladov, ktoré si v tomto článku predstavíme.

MIESTA

Mesto Poprad sa skladá z 5 miest a 1 bývalej osady. Jeho časti sú:

  • Poprad
  • Matejovce
  • Spišská Sobota
  • Stráže pod Tatrami
  • Veľká
  • Kvetnica

Hoci je Poprad najväčším mestom na Spiši, tak centrum Popradu je maličké. Najznámejšie je Námeste sv. Edígia, na ktorom nájdeš aj kostol, múzeá a fontánu. Btw. Rozhodne nezabudni na Tatranskú galériu. Tá je umiestnená v zrekonštuovanej budove starej elektrárne. Ide o významnú technickú pamiarku.

Do Spišskej Soboty sa z centra Popradu dostaneš aj pešo. Cestá trvá približne 20 minút. V minulosti bola centrom cechov, obchodu a kultúrneho života. Je tu zachované historické centrum. Čo ešte? Významnou pamiatkou je kostol sv. Juraja, v ktorom sa nachádza niekoľko oltárov. Nájdeš tam aj vyzobrazenie sv. Juraja a Poslednej večere od Majstra Pavla z Levoče. Hneď veľa kostola stojí renesančná zvonica.

No a keďže Poprad je mesto pod Tatrami, tak za návštevu rozhodne stoja aj tie naše Tatry. Odporúčam minimálne Štrbské a Popradské pleso. Ak si trúfaš na turistiku, tak rozhodne toho navštív viac. Ak máš radšej pohodlie, tak sa môžeš okúpať v AquaCity Poprad.

REŠTAURÁCIA & KAVIAREŇ

Reštaurácia Hodovňa v Poprade ponúka každodenné menu, ktoré pozostáva z polievky a hlavného jedla. Je to tu o niečo drahšie, a preto sa oplatí mať ich kartu “hodovňa”, na základe ktorej máš ako zákazník zľavu na jedlo. Veľmi mi chutilo a prostredie bolo taktiež príjemné.

Cukráreň Domenico mala v minulosti pobočku priamo v centre mesta Poprad. Z nejakého dôvodu ju premiestnili, no nie je to vôbec až tak ďaleko od centra. Snáď každý mi ju odporúčal. Aj preto sme tam zašli. Mám pocit, že je pre Poprad veľmi typická, resp. že ju každý pozná. Kamarátka, ktorá so mnou bola, mi povedala, že zrovna tá prevádzka v meste bola omnoho lepšia. Koláčik bol síce chutný aj tu, no ten výber bol úzky. Každopádne interiér je veľmi pekný.

Kaviareň Oto&Oto sa nachádza kúsok od cukrárne Domenico. Je to tam veľmi pekné a interiér je veľmi moderný. Kaviareň pozostáva z “baru” a 2. časť je kvetinárstvo s rôznymi potrebami do domácnosti. Personál tu je mladý a príjemný. A kávička? Môže byť 🙂

Čo v Poprade zaujalo najviac teba? Daj mi vedieť dolu v komentári.

(Visited 108 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.