Čo vidieť v Hornom Rakúsku

4.5 (90%) 2 votes

Všetci určite poznáte tú známu hlášku “Slovensko je smrrrrť, Rakúsko je život”. Tento článok bude o Rakúsku – krajine, ktorá s nami má hranice. Z Bratislavy ste tam do pár minút, Viedeň je odtiaľ na skok a extra rýchle vlaky Vám natoľko spríjemnia cestu, že Vám vlastne ani nevadí cestovať nimi a dvakrát prestupovať. Krajina, ktorej príroda ma dostala, no nebola to jediná časť, ktorá ma okúzlila. Obchody sú tu v nedeľu zavreté a celkovo sú tie otváracie hodiny trochu iné ako u nás. A odpadky? Doma majú minimálne 6 nádob, pretože tu sa SEPARUJE a to veľmi prísne.

STEYR – deň prvý

Ja viem, že Rakúsko je hneď za rohom, no myslím, že kvôli tejto nálepke ho netreba podceňovať a stojí za návštevu. Ako som sa tam dostala ja? Kamarátka je počas jedného semestra na Erasme v meste Steyr. Steyr je tretím najväčším mestom v Hornom Rakúsku, je obklopené prírodou, pokojné, čisté a pôsobí veľmi príjemne. Mestom pretekajú rieky Enns a Steyr, ktoré sa vlievajú do jednej a zrovna v prvý deň to bolo krásne vidieť! Keďže som prišla v sobotu večer, tak nedeľu sme mali takú lážo-plážo. Prešli sme celé mesto, okolité vyhliadky, vrátili sa ku kamoške domov, aby sme sa naobedovali, a potom sme ešte v meste zašli na kávu a do prírodnej rezervácie.

HALLSTATT, GMUNDEN – deň druhý

Druhý deň bol jasne naplánovaný. Ráno vstať 5:40 a presunúť sa do Gmundenu a neskôr do Linzu. Trošku som fňukala, pretože kamarátka mi rozprávala o meste Hallstatt, ktoré je nádherné! Jasne, že som tam chcela ísť, no stihnúť všetky 3 mestá by bolo nemožné, pretože na Hallstat sme potrebovali viac času. Nakoniec sme sa vo vlaku rozhodli, že ideme do Hallstattu a cestou späť pozrieme Gmunden. “Super plán” vravela som si. Až kým mi nedošlo, že mám šaty, je strašne horúco a túra na “kopček” bude trvať 50 minút po serpentínach. Chcela som vypľuť dušu (nie, turistika nie je mojou silnou stránkou), no ten výhľad stál za to, to áno. Hallstatt je dedinka, ktorá je na jazere, obkolesená pohorím. Zo železničnej zastávky Vás vezme ľoďka (2,50€ za jednu jazdu). Tá Vás vezme priamo do Hallstattu, kde už človek iba ochká a kochá sa všetkým naokolo.

Z Hallstattu sme odchádzali krátko pred 5, no stále sme mali namierené do Gmundenu. Čo sa mi na týchto rakúskych mestečkách najviac páči? Dávajú Vám feeling ako keď ste na dovolenke. Jazerá pôsobia ako more, ľoďky, mólo a promenáda Vás do toho úplne vcucnú. Potom už len do ruky zmrzlinku s príchuťou bielej čokolády a prechádzka po promenáde. Typická dovolenka, huh?

SALZBURG – deň tretí

Prišli sme neskoro v noci, zistili, že skoro rána odchadzáme do Salzburgu, tak sme nastavili budík na 5:20 a verili, že predpoveď počasia sa ešte zmení. Na ceste vo vlaku som zaspala a zabudila som sa do dosť veľkej čierňavy. Holt, tá predpoveď im asi vyjde. Kým sa počasie úplne pokazilo, tak sme prešli Mirabelline záhrady, most so zámkami a pamiatky v starom meste, vybehli sme na hrad, na obed sme išli až keď počasie robilo šarapatu. Našťastie to ešte trochu ustálo, pobehali sme mesto do poslednej bodky a skončili na káve. Žiaľ od tohto momentu už lialo ako z krhly, no i tak sme sa neskôr prešli popri rieke smerom do obchodného centra, no pri najbližšej stanici sme to vzdali, kúpili lístky a prešli dve zastávky. V obchoďáku sme strávili zvyšok času (Europark, v ktorom majú skvelé kuracie Curry! :D). Btw, v Salzburgu sa narodil a žil Mozart 🙂

LINZ – deň štvrtý

Posledný deň na nás čakal už vyššie spomínaný Linz. Hoci sme so Salzburgu prišli po polnoci, aspoň sme už nemuseli vstávať tak skoro. Linz bol viac-menej len oddychový. Prešli sme hlavné pamiatky, prešli sa popri Dunaji, pobehali obchody, sedeli na káve a číne. Išlo čisto už len o oddych a relax ako naháňanie sa po pamiatkach alebo vyhliadkach. Stačili nám rušné tri dni predtým. Neskutočne mi padol vhod taký pokojný a aj nákupný deň (kúpila som si overal na leto, zápisník a prstene,yess!). Toto bol prvý deň, kedy sme prišli domov skôr. Stredy sú párty stredy, no nakoniec sme si spravili iba papučovú párty pri číne a sledovaní 13 reasons why (už som to dávno videla, ale kamarátke som to musela odporučiť hah).

Celý čas sme v Rakúsku cestovali vlakmi. Pravdepodobne to nie je tá najlacnejšia forma, no vlaky sú rýchle, čisté, veľakrát bez revízorov/sprievodcov, skupinové lístky sú výhodnejšie (skupina je už aj od 2 ľudí) a hlavne sa dajú kúpiť aj výhodné individuálne lístky. Stačí sledovať rakúske cpčko (www.oebb.at) a výhodne lístky určite nájdete. My sme takto cestovali do Salzburgu priamo zo Steyeru za 9 € a z Bratislavy do Steyru má lístok namiesto 49eur (jednosmerný) stál 19 €.

Odomňa je to v tomto článku všetko, ak by Vás zaujímali nejaké dodatočné info, tak sa nebojte opýtať v komentári. 

(Visited 372 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.