Praktické informácie – čo vidieť v Budapešti

Budapešť je považovaná za Paríž východu a niet sa čomu čudovať. Keď sa prejdete pri Dunaji, pozriete si západ slnka z Rybárskej Bašty, tak pochopíte, že to romantičnô v sebe ozaj ukrýva. Hlavné mesto Maďarska je zo Slovenska ľahko dostupné. Tak prečo sem nezavítať? V tomto článku ti dám tipy, čo vidieť v Budapešti.

Ubytovanie v Budapešti

Využili sme ubytovanie cez Airbnb, ktoré ja volím vždy, keď niekam cestujem do zahraničia. Ak použiješ môj link na AIRBNB, tak ZÍSKAŠ ZĽAVU 30€ na svoje 1. ubytovanie (a ja vďaka tebe dostanem kredit na ubytko).

Centrum

Začnem reťazovým mostom Széchenyi Lánchíd, ktorý bol 1. mostom v Budapešti, ktorý bol postavený cez Dunaj a spojil tak 2 historické mestá – Buda & Pest. Týmto vznikla európska metropola Budapešť.

Časť BUDA je hornatá a ponúka kopu pamiatok. Na tejto strane vás privíta lanovka, ktorá vedie na jednu z nich – na Budínsky hrad. Avšak je úplne zbytočné čakať na lanovku. Človek to zvládne výjsť pešo a trvá to maximálne 10 minút.

Z Budínskeho hradu je nádherný výhľad na časť Pešť. Kedysi tu ležalo stredoveké mesto. Dnes tu nájdeš historické múzeum, národnú galériu i knižnicu.

Ešte než sa dostaneme na Gellértovu horu, tak nás prekvapia kúpele, ktoré tiež stoja za návštevu. Z vrchu Gellértovej hory je nádherný výhľad a ide o nenáročnú trasu (hoci v horúčavach je dosť náročná!). Ako spoznať vrchol?

Nachádza sa na ňom Socha Slobody, ktorá bola v roku 1947 postavená na pamiatku oslobodenia Maďarska od nacizmu behom 2. svetovej vojny. Na vrchole sa nachádza tiež Citadela, z ktorej je nádherný výhľad.

V časti Buda ešte chvíľku ostaneme, no prejdeme až ku kostolu sv. Mateja. Hneď vedľa neho sa nachádza Rybárska Bašta. Tá má čisto dekoratívny charakter. Nedaľeko od nej dokonca stojí socha kráľa, ktorý založil moderný uhorský štát.

Časť PEŠŤ je o niečo živšia. Nachádza sa tu veľké množstvo podnikov a pamiatok. Najznámejšia je budova Parlamentu (Országház). Je považovaná za symbol Maďarska a ide o jednu z najstarších vládnych budov v Európe. Najkrajší výhlad naň, máš práve z Rybárskej Bašty. Ja ti odporúčam zájsť tam na západ slnka – vychutnáš si tak aj osvietený parlament.

Topánky na nábreží Dunaja sú pamätníkom, ktorý pripomína 4 tisíc občanov (židovského pôvodu), ktorí boli behom 2. svetovej vojny zabití fašistickou stranou. Títo ľudia boli zastrelení na brehu rieky tak, aby ich telá spadli rovno do vody..

V centre mesta isto zájdi pozrieť aj synagógu a Baziliku sv. Štefana. Tú nájdeš priamo v centre. Tiež sa tu nachádzajú rôzne múzeá (aj národné, s celou históriou Maďarska). Dokonca aj v časti Pešť nájdeš termálne kúpele – Széchenyi. 

Ako ďalšou zastávkou je trh, ktorý je na námestí Fövám tér. Trh je v budove, ktorá vyzerá ako nejaká vlaková stanica, no v skutočnosti ide o najväčší trh s obrovským výberom. Nájdeš tu jedlo, suveníry, starožitnosti, oblečenie a rôzne ďalšie drobnosti.

Námestie hrdinov je jedno z hlavných a najznámejších námestí v Budapešti. Jeho dominantou je Pamätník Milénia, ktorý sa skladá z 36m vysokého stĺpu.

Gastronómia

Kto ma už nejaký ten čas pozná, tak veľmi dobre vie, že na tripe potrebujem ochutnať tradičné jedlo a zájsť na kávu a raňajky. Bez toho nebude žiadny trip úspešný.

Drum café je reštaurácia, ktorá má v menu tradičné pochúťky. Mne ozaj veľmi chutilo. Môžeš tu ochutnať guláš, perlekt a iné. Dokonca aj tie ceny sú tu prijateľné.

Cirkuzs žiaľ nebola moja prvotná voľba. Išli sme sem len preto, že raňajkáreň kam som chcela ísť bola zavretá. Ľutujem to? Popravde..nie! Raňajky boli famózne. Smutné bolo asi len to, že som sa tešila na sladké raňajky a skončila som so slanými.

Rozhodne musíš zájsť aj do Szimpla kert. Extrémne čudné miesto, priestory sú miestami dosť creepy, ale v dobrom slova zmysle! Večer tu býva dosť plnka, ale v každej miestnosti hrá iná hudba a je to dooosť zaujímavé :). Inak.. hneď vedľa Szimple nájdeš Street food market.

Akým jedlom je ešte Maďarsko typické? Langošmi! Retro Langos je tá správna voľba. Nachádza sa hneď pri zastávke metra.

Cafe Frei je typickým miestom pre kávičkárov. Skvelá je najmä v tom, že si môžeš vybrať na akú kávu máš práve chuť. Obrovský výber kávy. Je to rozdelené podľa toho odkiaľ káva pochádza.

Máš nejaké ďalšie tipy týkajúce sa Budapešti? Napíš ich dole do komentára. Možno sa niekomu hodia.
(Visited 79 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.