Prečo Amerika nie je môj šálok kávy?

Ozývam sa po vyše mesiaci! Uff, čas letí neskutočne rýchlo. Hlavne v Amerike. Povedala by som, že tu letí omnoho rýchlejšie, no tom by som preháňala. Momentálne sa nachádzam približne v strede môjho pobytu.  Za ten čas som si toho mnoho uvedomila. Predovšetkým to, že Amerika nie je môj šálok kávy!

Áno, bola som tu minulý rok. Áno, chcela som tu ísť aj tento rok (aj keď to hlavne kvôli cestovaniu). Ako každá krajina, aj U.S. má svoje muchy. A ja ich akosi nedokážem už viac ignorovať. Nie v prípade, keď tu dlhšie žijem.

Prečo teda Amerika nie je môj šálok kávy?

1. Kultúra

Každá kultúra je iná, niektorá je nám bližšie, iná zas veľmi ďaleko. Americká kultúra mi sama o sebe nevadí, no nie je to ani úplne niečo, čo by som obdivovala, inšpirovalo ma.. Američania sú lenivý, častokrát nasľubujú horky mraky a svoj úsmev dokážu pekne fejkovať. Milujem tú ich otvorenosť, starostlivosť a jednoducho snahu pomôcť, no častokrát sú tie vzťahy iba povrchné, dočasné..

Nechápte ma zle, nájdu sa tu aj výnimky. Väčšinou cestovatelia, mladí, no i starší ľudia. Tí, ktorí poznajú dokonca aj Slovensko! Vtedy si väčšinou super pokecám a zistím, že ten človek má úplne iný pohľad na svet ako typický Američan, ktorý ani nevystrčil päty zo svojho domu.

Ale čo mi naozaj vadí na americkej kultúre? To, že sa nedokážu prispôsobovať. Rešpektovať iné kultúry. Trošku bystrejšie rozmýšľať a riešiť jednoducho. Nie obchádzať problém tou najdlhšou cestou a komplikovať všetko. To kultúrne zmýšľanie je o niečom inom. My prejdeme pár kilometrov a sme v inej krajine, zatiaľ čo oni sú stale v Spojených štátoch.

2. Konzumnosť

Načo kúpovať jedno balenie? Veď  troj-balenie kúpené spolu má výhodnejšiu cenu! Tu je to tak nastavené už v obchode. Sladkosti majú obrovské balenie, prípadne balenie niekoľkých kusov. Nikdy nie jeden kus ako sme zvyknutý u nás. Konzumnosť je tu podporovaná už od útleho veku. Väčšie balenia, nákup na lízing (pokiaľ na to nemáte, nevadí, kúpte na lízing!), množstvo jedla a následné vyhadzovanie kvanta jedla. Jedna rodina by dokázala nakŕmiť ešte jednu ďalšiu rodinu. A to len tým jedlom, ktoré vyhodili počas dňa.

3. Dopravná dostupnosť

Ísť niekam pešo? haha, no way! Tento fact ma dostal už minulý rok. V Severnej Karolíne bol s tým obrovský problém. Bez auta sme sa nepohli. Tento rok v New Jersey je to o niečo lepšie. Do práce chodíme na bicykloch, vieme ísť pešo do obchodov na kraji komplexu, kde bývame, no pokiaľ by sme chceli ísť na párty, do mesta, na bowling, do kina, tak inak ako autom sa jednoducho nedostaneme. Žeby aj preto mala každá americká rodina minimálne 2 autá?

4. Sociálny systém

Sociálny systém vôbec, ale že vôbec nefunguje ako u nás. Aj preto mnoho ľudí končí na ulici, so zdravotnými problémami… – pretože lekárstvo, zdravotné a sociálne poistenie je tu úplne o niečom inom. Všetko je skvelo vyvinuté, no pokiaľ nie ste Američan z vyššej vrstvy, tak Vám tu ružovo teda nebude.

Samozrejme nechcem, aby článok znel úplne negatívne. Ja si to tu užívam! Hlavne vďaka ľudom, ktorí sú mi nablízku. Spolubývajúce, ktoré sme stretli až tu a perfektne sme si sadli. Milí ľudia na bazéne, ktorí ma vedia z času na čas pekne prekvapiť. Aj napriek tomu, že to tu nie je úplne tip top (ale kde je?!), tak sa snažím vyťažiť odtiaľto to najlepšie. No nabudúce by som uprednostnila inú krajinu. Dvakrát stačilo :-).

Outfit

Popravde som si veľa vecí nepriniesla, pretože som vedela, že veľa nových vecí nakúpim tu. Aj tak denne nosím lifeguard plavky a tričko, čiže som vedela, že nejaký čas to s minimum oblečením zvládnem. Tieto šaty som kúpila tu vo Forever 21. Sú jemné, jednoduché a skvelé na len také hodenie na seba a strávenia dňa, no vhodné aj na párty a iné akcie – majú jednoducho všestranné využite. Outfit sme fotili počas voľna, kedy sme zbehli do centra Philadephie a strávili tam nejaký čas. Chceli by ste článok o Philly?

Na sebe mám: riflovka – Bershka, topánky – H&M, šaty, taška – Forever 21
(Visited 810 times, 1 visits today)

Comments

comments

One Reply to “Prečo Amerika nie je môj šálok kávy?”

  1. Tak všetko má svoje výhody aj nevýhody, ale hlavné je, že si to tam užívaš teraz 🙂 ♥ Ty si tak opálená! Tie šaty sú pekné 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.