Prečo je USA jedna veľká ružová bublina?

Ubehol týždeň, čo som priletela domov z Ameriky. Ani vo sne by mi nenapadlo, že ten čas ubehne tak rýchlo. Viac-menej som tie dni pretrpela. 7 dní ma sprevádzal otrasný jet lag (jeden deň som bola od pol 1 v noci hore, zaspala som až pred obedom, no môj spánok trval dokopy tak hodinu). Dnes som už v pohode. Vyriešila som všetky nevyhnutné veci ako školu a lekárov (kvôli zraneniu v USA). Najväčší fail je asi to, že som s odštiepením stavcom plavčíkovala, cestovala a vôbec žila mesiac (jasné, že to bolelo, a ako!). Dnes sa cítim už lepšie. Nielen psychicky, ale aj fyzicky.

Život v Amerike dokáže byť tak trochu ako rozprávka. Ružová bublina, v ktorej žijeme zopár mesiacov. Vďaka J1 vízam sa študent vysokej školy dostane pomerne ľahko do Ameriky. Ja som tu prežila dve letá. Keď som v júni tohto roku priletela, cítila som sa, tak-nejak ako doma. Poznala som už tie miesta, nákupy boli jednoduchšie, len tak niečo ma neprekvapilo a hlavne.. vedela som, že netreba mať prehnané očakávania. Povedala som si, že tentokrát príjmem všetko tak, ako to príde. Radšej nech ma niečo poteší než sklame kvôli nezmyselným očakávaniam.

Vďaka pobytu Work and Travel som prežila dve krásne letá v USA. Letá, na ktoré nikdy nezabudnem. Získala som nové skúsenosti, život ma prefackal a ukázal, že treba za seba bojovať (po páde sa vždy postaviť na nohy a kráčať ďalej), spoznala som množstvo nových kamarátov, stretla rôzne typy ľudí, priučila sa novým veciach a hlavne.. aj keď som zistila, že Amerika nie je môj šálok kávy, tak som prežila nezabudnuteľné leto.

Prečo si ale myslím že, USA je jedna veľká ružová bublina? 

Pretože tu človek získa: 1. Slobodu a zmysel pre zodpovednosť

Či už sa človek rozhodne ísť úplne sám alebo s kamarátmi. Tou slobodou to tu žije. Zrazu treba nakúpiť všetko od základov, variť, starať sa sám o seba. Môžeme robiť čokoľvek chceme. Párty v pondelok? Noačo. Hoci sem človek príde pracovať – tá práca nie je nikdy na prvom mieste. Človek tu veľmi nerieši. Dôležité je to, čo je dnes. Cez deň pracovať a večer ísť domov – spraviť si vlastný program. Či už je tým programom ostať doma, ísť do mesta..dokonca aj nákupy vo Walmarte sú veľká sranda. Trip to Walmart or Shoprite. Raz do týždňa povinne celý apartmán hah!

Pri tejto slobode mi ešte napadla jedna situácia. Dievčatko prišlo na bazén v slnečných okuliaroch, pričom mala na nich ešte stále vysačku z obchodu. Mama sa jej začala smiať, že vyzerá akoby ich ukradla, nech si to dá dole. Jej odpoveď bola “America is a free country, I can wear it as I want to” :D. Takže predpokladám, že na tej slobode naozaj niečo bude.

2. Pomerne lacné cestovanie

Ako som povedala. Človek tu veľmi nerieši. Ale iba pokým nejde o cestovanie. Tomu chceme všetci venovať dostatok času a minúť najmenej peňazí. Vo väčšine prípadoch je cestovanie hlavným dôvod nášho pobytu. Či už cestujeme počas práce alebo na konci. Ide o nezabudnuteľný zážitok. Veď kedy inokedy by sme minuli všetky zarobené peniaze len na cestovanie, spoznávanie krás prírody (viete o tom, že do USA som tento rok išla iba hlavne kvôli cestovaniu po západe?) a veľkomiest? Vnútroštátne letenky sú cenovo dostupné, dá sa prenajať auto, dodávka, objednať tour. Možnosti sú tu neobmedzené.

3. Nové kamarátstva

To koho stretneme, s kým žijeme a kto je nám blízky ovplyvňuje všetko. Pokiaľ máme vedľa seba skvelých ľudí, tak aj ten najhorší problém je zrazu o niečo jednoduchší. Väčšinou som sa stretávala s ľuďmi, ktorí boli rovnako open-minded ako ja. Ide predsa o kultúrnu výmenu, čiže je viac-menej pravdepodobné, že s tými, čo sa stretneme, budeme zdieľať veľmi podobné hodnoty, názory a možno aj rovnaký apartmán hah. Tento rok sme bývali na apartmáne iba Slovenky. Poznáte ten prvotný pocit, keď idete bývať s niekým koho nepoznáte? To sú nervy! My sme si ale neskutočne sadli a prežili spolu krásne leto. Dokonca si neviem predstaviť, že by som tie babule nestretla. Sú jedným z hlavných dôvodov prečo som si Ameriku užila tak ako som si ju užila 🙂

4. Kultúrny zážitok

Nová krajina. Noví ľudia. Nové zvyky a tradície. Hoci sa Amerika vyznačuje tým, že nie je veľmi historická, no i tak tu človek zistí hneď na začiatku, čo je to “typické” americké. Obrovská krajina, s malými rozdielmi medzi jednotlivými štátmi, no západ a východ je dosť rozdielny. Na začiatku to tu človeka možno prekvapí, no na konci je so všetkým vžití a naučí sa – tolerovať, akceptovať a prispôsobiť (čo nie každý Američan dokáže).

Hoci som si toto leto užila, tak mi tiež prinieslo kopu stresu a natrhnutých nervov. Ani Work and Travel nemusí byť iba prechádzka ružovou záhradou. To by bolo príliš jednoduché. Manažment v Amerike (aspoň teda v našom office) nefungoval, nefunguje a pravdepodobne fungovať ani nebude. Len mi nepríde fér ospevovať celý program, pretože to tak jednoducho necítim. Veľkarát som to tak necítila ani v lete. Celá táto skúsenosť ma zmenila. Som tu a teraz. Stále tá istá osoba, no iná. Posilnená, odhodlaná, s novými zážitkami a kopou nových navštívených miest. Stálo to za to? Áno. Pretože ako inak vidieť svet ako cez kultúrnu výmenu? 🙂

 

(Visited 459 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.