Prečo sa nehanbiť za svoj prízvuk

Dosť často sa mi stáva, že ľudia sa mi ospravedlňujú. Za svoju angličtinu. Za svoj prízvuk. Ale prečo? Myslím si, že by sme si mali v tomto viac veriť. Samozrejme – nikto z nás z neba múdry nespadol. Rozhodne nejde o náš materínsky jazyk, a preto je jasné, že ho neovladáme na vynikajúcej úrovni. Ruku na srdce.. koľkokrát sa nám stalo, že sme nejakému slovu nerozumeli v slovenčine?

Mne sa to niekedy stáva. Rovnako aj v angličtine. Aj keď na cestách prevažne nemávam problémy s bežnou komunikáciou. Ale bejvávalo. Veľakrát som sa.. ani nie hanbila, jednoducho som sa bála rozprávať. Kvôli prízvuku. Hlavne na začiatku, keď som bola rada, že ako-tak rozumiem. Odkiaľ pochádza ten strach? Podľa mňa začal už v škole, no pokojne mi napíš tvoj názor, čo si o tom myslíš. Dodnes si pamätám ako nás učiteľky veľakrát skritizovali za výslovnosť, spolužiaci sa vysmievali za každú drobnú chybu a robili okolo toho veľké haló.

Nemyslím si, že na tom aký máš prízvuk v skutočnosti záleží. Aj preto vznikol tento článok. Povieme si, prečo by sme sa nemali hanbiť za svoj prízvuk:

1. Je skvelou témou na konverzáciu

pretože každý ten prízvuk jednoducho spozná. Teda, v prípade, že ho naozaj počuť. V Amerike na bazéne to znamenalo začiatok konverzácie. Small talk sa okamžite presunul na tému odkiaľ pochádzam, čo tu robím, ako je možné, že viem po anglicky (niektorí ľudia nás stále považujú za východnú Európu) a celé sa to tak presunulo na hlbšiu tému – cestovanie, Európa, politika a iné.

2. Tvoj prízvuk ťa reprezentuje a mal/a by si byť naň hrdý/á

Niekedy sa snažíme odstrániť svoj prízvuk, no mám pocit, že je to niečo úplne prirodzené, čo nám bolo dané. Robí nás to tou osobou, ktorou sme. Veľakrát som si želala vedieť angličtinu už od malička. Byť bilinguálna. Prečo? Lebo by to bolo napočúvané a jednoduchšie. No čím viac som začala cestovať, vnímať rôzne jazyky a kultúry, tak som si uvedomila, že som nemala dobre nastavené priority. Prečo sa zameriavať na to všetko, čo ešte neviem? Veď už som sa naučila cudzí jazyk, v ktorom sa viem dorozumieť v rôznych oblastiach. To je skvelé!

Veľakrát som zažila podobné reakcie od ľudí v zahraničí. Boli tak neskutočne prekvapení, že ovládame cudzí jazyk. Hoci je tu samozrejme aj druhý tábor, ktorý bude vždy hľadať chyby, no nemyslím si, že názor týchto ľudí by ťa mal zaujímať. Kašli na nich. Ide hlavne o tú snahu, ktorú ty do tohovkladáš.

Nie je to úplne cool? Výjsť zo svojej komfortnej zóny, robiť chyby, vycestovať do inej krajiny a dorozumievať sa iba jedným jazykom. Rôzne názory, kultúry, pohľady na svet, no 1 spoločná črta tam je – jazyk. Jazyk, vďaka ktorému môžeme komunikovať aj tisícky kilometrov od nášho domova.

3. V skutočnosti tvoj prízvuk aj tak nikto nehrotí

Všetko to máme iba v hlave. Pokiaľ sa s niekým rozprávaš, tak rozhodne nebude sledovať každú jednu chybu, ktorú urobíš. Ty si ich možno všimneš, no to je len a len dobre. Aspoň budeš vedieť, že to hovoríš nesprávne a nabudúce sa opravíš. Budeš sa postupne učiť.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že keď počujem niekoho s prízvukom, tak mi to príde rozkošné. Predovšetkým tá snaha, ktorá sa za tým skrýva. Že sa človek nebojí, nehanbí a učí sa. Neodrádza ho ani jeho prízvuk. Pretože jediný kto ho rieši, sme buď my sami a máme to v hlave, alebo ho riešia ľudia, ktorí asi ešte nepochopili, že ono to vôbec nie je o prízvuku.

Ako to celé vnímaš Ty? Daj mi vedieť dole v komentári, pretože ma zaujíma práve tvoj názor 🙂

(Visited 291 times, 1 visits today)

Comments

comments

2 Replies to “Prečo sa nehanbiť za svoj prízvuk

  1. Ahooj, tak v tomto článku som sa opäť našla. Bohužiaľ som tiež jednou z tých ktoré riešia prízvuk a výslovnosť (samozrejme na sebe, vôbec nie na druhých). Pred komunikáciou vždy rozmýšľam ako najlepšie sformulujem vety tak aby mi ostatný rozumeli, pretože neviem až tak dobre po anglicky(rozumiem skoro všetkému, ale keď mám rozprávať tak je to trošku ťažšie). Postupne som sa naučila a stále ešte učím, že pre mňa nieje v tom momente najdôležitejšie to sformulovať čo najlepšie gramaticky správne, ale to aby mi rozumeli čo presne od nich chcem. V bežnej anglickej komunikácii to teda u mňa vyzerá tak že poviem možno celú vetu úplne zle( k tomu si pomáham ešte aj rukami nohami) ale ak mi daný človek rozumie tak mám z toho neskutočnu radosť 🙂 Ďalšia vec je tá výslovnosť. Stále, stále a ešte raz stále, rozmýšľam a precvičujem pred daným dialógom ako to správne vysloviť a vieš čo? Kašlem už na to. Pretože som si uvedomila, že každý mi vždy rozumel aj keď som to vyslovila zle 😀 Tak prečo sa mám ja stresovať pred každým rozhovorom keď to je úplne zbytočné. 🙂 A ešte posledná vec je ta, že angličtina mi ide vždy najlepšie keď nad ňou nerozmýšľam a začnem bez rozmýšľania komunikovať haha 🙂

    1. úplne som sa do tohto vžila Bianka 🙂 len tak ďalej! presne tak to má byť, že človek prestane rozmýšľať a jednoducho rozpráva a rozpráva. Občas sa zakokce, povie niečo zle, ale to sa stáva a aspoň sa stále učíme. Najdôležitejšie je si v konečnom dôsledku rozumieť. Ďakujem za komentár a prajem veľa úspechov s angličtinou :))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.