Príchod na Erasmus: Čo všetko potrebuješ vedieť?

Príchod na Erasmus môže byť stresujúci. Ide predsa o nové prostredie. Je pre teba Erasmus prvý cestovateľský zážitok? V prípade, že áno, tak verím, že je to o to viac stresujúce. Zároveň sa to bije s nadšením. To je v poriadku. Erasmus je skvelý zážitok, no zároveň je spojený aj s určitými povinnosťami. Tento článok je pre teba, v prípade, že ideš na Erasmus a nevieš čo očakávať, resp. čo urobiť po príchode na Erasmus.

Nezabudni na Erasmus zobrať všetko dôležité

  • Learning Agreement
  • Kópie všetkých potrebných dokumentov a dokladov (OP/Pas, EHIC & poistenie)
  • Hotovosť, ale aj platobné karty

A predovšetkým sa na Erasmus nezabudni dobre zbaliť. Inšpirovať sa môžeš v tomto článku. Je jasné, že sa pár vecí bude líšiť v závislosti od toho, do ktorej krajiny cestuješ. Erasmus na juhu bude teplejší ako Erasmus v severských krajinách. TIP: V prípade, že cestuješ na Erasmus s leteckou spoločnosťou Ryanair, tak nezabudni na ich zľavu. Ak máš ESN kartu, tak môžeš využiť zlavu 15% na letenku, ku ktorej máš zdarma podpalubnú batožinu.

Odporúčam ti zistiť aké poplatky si účtuje tvoja banka za výbery v zahraničí. V prípade ak ideš do krajiny mimo EÚ, tak si nezabudni zameniť hotovosť a zistiť koľko by ťa stáli výbery v krajine mimo EÚ. Pre mňa bolo prioritné platenie bezhotovostne, čiže kartou, no potrebovala som aj hotovosť. V Portugalsku som dosť často mala problém s platením kartou, aj napriek tomu, že mám embosovanú kartu VISA. Kúpa lístka na metro kartou bola vždy o šťastí. Väčšina terminálov nebola tomu jednoducho prispôsobená. V Palme som tento problém nikdy nemala.

ODPORÚČANIA

  • vždy si dávaj na všetko časovú rezervu (príchod na letisko, prestupy, či následnú cestu vlakom/autobusom)
  • zisti adresu svojho bývania a napíš si ju aj na kufor, ak potrebuješ z letiska použiť taxík, tak zisti najprv, či je v krajine Uber, prípadne hľadaj aj iné možnosti (môžeš skúsiť poprosiť svojho prenajímateľa)
  • nájdi svoju skupinu na Facebook-u (väčšinou “Erasmus in ….”)
  • stiahni si Whatsapp, pretože väčšina Erasmákov funguje práve na ňom
  • požiadaj si o Buddyho

Kto to je ten Buddy? V prípade, že máš takú možnosť, tak určite oň požiadaj. Je to človek, ktorý bude tvoj kamoš, či chceš alebo nechceš. Jednoducho, na začiatku (ale aj počas Erasmu) ti so všetkým pomôže. V Lisabone mi pomáhal s rozvrhom jeden chalan, ktorý bol ako výpomoc pre International office, ale zároveň som dostala aj svoju BUDDY Joanu. Tá ma dokonca zobrala v prvý deň aj do nového kempusu na otváračku, párty a išli sme neskôr aj na výlet.

Na Erasme v Palme to bol Stefan, ktorý nám neskutočne so všetkým pomohol, pretože tu bol na škole trošku problém s angličtinou, a preto to bolo jednoduchšie v španielčine. Plus sme V Palme riešili aj nejaké úradné veci. A keďže viem ako veľmi pomohli mne, tak verím, že taký buddy by bol skvelou voľbou aj pre teba. No a samozrejme, ak má škola zavedený “buddy system” znamená to, že majú aj ESN – Erasmus Student Network, ktorá pre študentov pripravuje rôzne parties, akcie, welcome week, výlety a mnoho iného.

Čo robiť hneď po príchode

1. Skontaktuj svojho buddyho (ak ho máš). Ak nie, tak zájdi do “international office”, kde ti dajú potvrdenie o príchode. Na tomto potvrdení by mal byť dátum, ktorý máš aj na zmluve, pretože na základe toho ti vyrátali grant.

2. V prípade, že máš Welcome Week (alebo aj Orientation Day), tak ho navštív. Pravdepodobne sa tu dozvieš všetky potrebné informácie o škole, predmetoch, rozvrhu a udalostiach. Ja som popravde ani na jednom nebola, pretože som priletela na oba Erasmy o týždeň neskôr. Aj napriek tomu, že som Welcome Week neabsolvovala, tak sa papierovačky a úvodné veci dali zvládnuť úplne v pohode. Ja som v Palme mala prideleného aj tútora (učiteľa), za ktorým som musela prísť s Learning Agreementom.

3. Hľadáš byt až po príchode? Skús Uniplaces, o ktorom sa dozvieš viac v článku Ako nájsť dlhodobé ubytovanie na Erasme. No odporúčam vždy žiadať o zmluvu v angličtine. Ak je v inom jazyku, tak ich popros o preklad do angličtiny. Ten by ti mali bez problémov dať, no v prípade, že nie, tak popros buddyho, aby ti to preložil.

4. Zabávaj sa, spoznávaj nových ľudí, užívaj si a občas sa aj niečo nauč.

Napadá ti ešte niečo, čo v tomto článku chýba? Ak áno, tak mi daj vedieť dole do komentára, aby som to do článku pripísala 🙂

(Visited 344 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.