Príručná batožina – čo si vziať a čo radšej nechať doma

Ani ty nikdy nevieš, čo si môžeš vziať do príručnej batožiny? Čo tá žiletka? Vziať ju alebo nie?

V tomto článku si povieme:
  • čo nemôže ísť do príručnej batožiny
  • ako sa efektívnejšie zbaliť

Každá letecká spoločnosť ma svoje vlastné prepravné podmienky. To sa väčšinou vzťahuje na rozmery a váhu, preto si nezabudni tieto informácie najprv zistiť u tej leteckej spoločnosti, ktorou poletíš.

Zakázané predmety v príručnej batožine

Treba vôbec spomínať výbušniny, strelné zbrane, či iné ostré predmety? Ja myslím, že nie. Čo nás vždy trápi sú tekutiny – nezabudni, môžeš mať maximálne 10 ks tekutín po 100 ml.

Čo je tekutinou? V podstate všetko čo sa dá natrieť na chlieb – tzn. nielen sprchové gély, pasta na zuby, roztok na šošovky, pena na holenie, gély, ale aj rôzne nátierky, paštéty, nutella či arašidové maslo, bryndza alebo iné mäkké syry, no tomuto “100ml pravidlu” podliehajú aj spreje a deodoranty.

Čo ak si chcem vziať so sebou vodu?

Jednoducho zober prázdnu fľašu a za kontrolou si ju na toaletách alebo vo fontánke s vodou naplň. Týmto ušetríš peniaze :).

Ostré predmety?

V prípade, že sa chystáš na výlet iba s príručnou batožinou, tak by ťa asi nepotešilo, keby si nemôžeš vziať žiletku, pinzetu, či nožničky, však? Nie je problém. Pokiaľ ostrá čepeľ má menej ako 6 cm, tak ti cez kontrolu prejde. Manikúrové nožničky, pilník na nechty, či pinzeta by teda nemali byť problém. Na palubu môžeš vziať aj zapaľovač, ale iba 1 na osobu. Akurát veľakrát býva problémom vreckový nožík. Niekomu prejde, no z mojich skúseností nie, hoci čepeľ mala menej ako 6 cm. Každopádne v tomto platí, že záleží na akého pracovníka narazíš.

Špeciálne predmety

Lieky sú povolené, no v prípade ak majú viac ako 100ml a sú pre teba nevyhnutné, tak bude potrebný dokument od lekára v angličtine. 

Paličky na štrikovanie prejdú úplne v pohode (:D), ale ževraj snehové gule bývajú problém (napíšte mi ak máte skúsenosť). Neprejdú ani nafúknuté lopty, či balóny.

A čo špeciálne kontroly na výbušniny?

V prípade, že máš v batožine niečo zakázané, tak odoberú takým pásikom vzorku z batožiny, z opasku alebo iného tvojho predmetu a preskúmajú či náhodou nemáš na sebe výbušninu.

Tip

Ak máš v batožine predmet, ktorým si nie si istý, či môže prejsť, tak ho určite nevyťahuj na kontrole. Jednoducho ho zahrab niekde v kufri a tvár sa, že tam ani nie je. Veľakrát práve takto predmet prejde. Prípadne ho budeš musieť nechať na letisku.

Hacks

  • ak cestuješ často, odporúčam cestovateľské  uteráky, ktoré sú spratné a rýchlo-schnúce
  • kúp si 100ml fľaštičky a tie si naplň svojou obľúbenou kozmetikou, ktorú používaš
  • namiesto kabelky si zaobstaraj plátenú tašku, šikovná a spratná vecička
  • vždy zober do tašky aj nejaký snack, pretože ten v nízkonákladovke nedostaneš
  • od januára 2018 začal Ryanair dávať príručnú batožinu do podpalubia (zadarmo, pri boarding ti ju označia a necháš im ju, aby ju tam uložili), preto ak nosíš so sebou na cesty aj laptop, tak odporúčam nejaký ten obal, aby si neničil, prípadne ho mať v plátenej taške
Aké sú tvoje skúsenosti s príručnou batožinou? Máš nejaké ďalšie tipy? Podeľ sa s nimi v komentári.

(Visited 496 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.