Solo Erasmus vs. Erasmus vo dvojici

“So I do it solo.. This solo, solo, everybody. This solo, everybody…” Letná pesnička, ktorá mi celkom zapadá do dnešného článku. Po 2 rôznych skúsenostiach na Erasme ti prinášam článok – Solo Erasmus vs. Erasmus vo dvojici, v ktorom ti poviem pár výhod a nevýhod oboch z nich. Ktorá možnosť je tá najlepšia?

Solo Erasmus som prežila v mojom milovanom Lisabone. Toto mesto sa mi dostalo pod kožu, tú školu tam som milovala a stretla som úžasných ľudí. No o tomto Erasme si môžeš prečítať niečo viac v tomto článku. Teraz sa poďme pozrieť na výhody a nevýhody tejto sólo skúsenosti.

Výhody

1. Spoznáš samého seba, pretože zrazu budeš tráviť viac času sám so sebou.

2. Všetky povinnosti musíš vyriešiť sám za seba – tým pádom sa naučíš to ako sa postaviť sám za seba.

3. Nikto ťa nebude obmedzovať, budeš robiť to, čo chceš ty a kedy chceš.

4. Vytvoríš si kruh kamarátov, aký chceš ty.

5. Keďže všetko je na tebe, tak si zrazu uvedomíš, koľko toho reálne zvládneš a tvoje sebavedomie pôjde o niečo hore.

Nevýhody

1. Občas sa budeš cítiť osamelo, hlavne ak nemáš nikoho na koho by si sa v ťažkých chvíľach obrátil/a a zároveň toho bude niekedy na teba príliš veľa.

2. Drahšie ubytovanie, no zároveň aj cestovanie, teda aspoň kým si nenájdeš kamarátov.

3. Na začiatku nebudeš mať na výber a jednoducho budeš musieť spoznávať nových ľudí, či chceš alebo nechceš. Je lepšie nájsť si kamarátov, pretože s nimi aj každý veľký problém je o niečo menší. Čo sa mi na Lisabone páčilo, je fakt, že som mala možnosť spoznať sa nielen s Erasmákmi, ale aj Portugalcami, pretože sme mávali spoločné hodiny.

Pre Erasmus vo dvojici som sa vlastne ani tak nerozhodla. Bol to sled udalostí, ktoré nastali. S Dominikou sme sa totiž spoznali až v lete 2017 počas nášho pobytu na Work and Travel v Amerike. Poviem ti, že keď sme zistili, že letný semester strávime obe na Malorke, tak to bolo dosť vtipné, no zároveň príjemné zistenie. Náhodička alebo osud? Viac o Erasme na Malorke sa dočítaš tu. No teraz už poďme na výhody a nevýhody.

Výhody

1. Máš tu vždy niekoho na koho sa môžeš obrátiť, kto sa o teba v ťažkej chvíli postará a jednoducho všetky problémy budú o niečo menšie, no a ak je to správny kamoš, tak ťa veľakrát bude motivovať v momentoch, kedy ty to už vzdáš.

2. Ak si introvert, tak v prípade extrovertného kamoša máš zaručené, že sa nudiť rozhodne nebudeš.

3. Lacnejšie ubytovanie, pretože môžete zdieľať byt, či dokonca izbu.

4. Každý z vás spoznáva iný okruh kamarátov, čiže tvoj kamoš môže spoznať niekoho, koho by si inak nikdy nestretol.

5. Nielen, že je tu ten človek v ťažkých chvíľach, no máš s kým zdieľať aj tie chvíle radostné. Niekto, kto ťa bude neustále počúvať, tolerovať tvoje nálady, vyvediete spolu pár hlúpostí, budete si držať vlasy a vaši spolubývajúci budú buď rovnako mimo alebo si to budú myslieť o vás :D.

Nevýhody

1. Je dosť pravdepodobné, že si začnete liezť na nervy, pretože byť spolu 24/7 je dosť o nervy. Hlavne v prípadoch, keď chceš byť osamote.

2. Aj napriek tomu, že máš niekoho po svojom boku, tak je to len jeden človek zo všetkých kamarátov. Budú ti chýbať a občas sa tak-či-tak budeš cítiť osamelo.

3. Z času na čas sa budeš musieť prispôsobovať. Ak sa tvoj parťák nechce zoznamovať a ty tiež netlačíš na píľu, tak veľa ľudí nespoznáš. No to závisí aj od vašich pováh. Ak máte obaja radi to isté, tak je to win win.

Ktorá možnosť je tá najlepšia? Obe. Či už sa rozhodneš pre solo alebo vo dvojici. Erasmus ti ponúkne nezabudnuteľné zážitky, skúsenosti a myslím si, že objavíš sám seba. Resp., minimálne si užiješ túto šialenú jazdu, a preto ak máš tú možnosť – ukecaj kamoša, no ak si na to sám, tak sa neboj, pretože to zvládneš aj tak. Ba dokonca možno aj lepšie. No a v prípade, že si Erasmus už absolvoval/a, tak mi do komentára napíš tvoj názor na solo vs. Erasmus vo dvojici 🙂

(Visited 231 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.