Top atrakcie na gréckom ostrove Thasos

Ostrov Thasos je najsevernejším gréckym ostrovom v Egejskom mori. Grécko je typické svojími bájami. Jedna z nich neobišla ani ostrov Thasos. Je známy ako miesto mýtických sirén, ktoré tu vraj žili a spôsobili aj stroskotanie nejednej lode. Ale prečo to tu vôbec spomínam? Pred pár dňami som sa vrátila z dovolenky v Grécku, o ktorej by som ti rada napísala niečo viac. Predovšetkým to však budú top atrakcie na ostrove Thasos.

Limenaria

Mestečko Limenária je druhým najväčším strediskom ostrova Thasos. Zároveň je to aj mestečko, v ktorom sme počas dovolenky bývali. Myslím, že aj napriek tomu, že to bol výber naslepo, tak sme to veľmi dobre vychytali. V okolí Limenárie je množstvo turistických atrakcií, miest, zaujímavých pláži, taverien, barov a dokonca sa tu nachádza aj Iris Gold Jewellery factory. Jedinou nevýhodou môže byť more, ktoré bolo dosť často špinavé. Najzaujímavejšími miestami boli rozhodne kostolík, pláž Tripiti, Crown of Limenaria (znamenia zverokruhu na mramore) a Palataki rezidencia, ktorá už niekoľko rokov chátra.

Giola

Menej je niekedy viac. No rovnako verím, že každý má svoje preferencie. Ja preferujem pláže alebo zálivy, kde nie je veľa ľudí. Jednoducho mám rada pokoj. Tiež aj neobjavené poklady. Giola je významnou turistikou atrakciou na ostrove Thasos. Každý o nej vie. Stojí to za to? Rozhodne nie. Ide vlastne o prepadnutú dieru v skale, do ktorej nateká more, no iba vtedy, keď je príliv a veľké vlny. Žiaľ o tomto “super tajnom” mieste vie príliš veľa ľudí. Nielenže cesta tam trvá asi 20 minút, no v horúčave liezť ten kopec nie je bohviečo. Niektorí ľudia si tam dokonca niesli slnečníky a autochladničky. Ja sa pýtam: “Prečo?” Veď je to len diera v skale, do ktorej sa dostaneš iba tak, že tam skočíš a potom sa musíš vyškrabať von, voda tam je už pekne dlho, a preto je zelená a mazľavá. Jednoducho – pokojne to vynechaj. Pre mladých ľudí ešte ako-tak fajn spestrenie, no pre starších ľudí a deti rozhodne zbytočná zastávka.

Kláštor Archanjela Michaela

Kláštor stojí na skalnatom úbočí a vďaka tomuto miestu pôsobí akoby visel priamo nad morom. Kláštor je určený pre mníšky, ktoré sú veľmi pohostinné. Platia tu isté pravidlá v obliekaní. Muži musia mať oblečené dlhé nohavice a ženy dlhé sukne a topy so zakrytými ramenami. Nemusíš sa tu nijako špeciálne obliekať. Všetko ti požičajú oni pri vstupe. Ja som vyfasovala žltú sukňu, ktorá mi perfektne ladila k tričku.

Poloostrov Aliki

Na okraji poloostrova Aliki je potopený lom. Aj preto je to miesto vhodné na šnorchlovanie. Taktiež tu môžeš vidieť pozostatky dávneho osídlenia a 2 starobylé svätyne. Kúsok odtiaľto sa nachádza aj populárna Paradise Beach, ktorá je veľmi dlhá, rozdeľuje sa na 2 časti. Taktiež tu nájdeš aj oficiálnu nuda pláž. Ako spoznať túto Paradise Beach? Oproti sa nachádza opustený ostrovček Nisida Kinira.

Panagia

Tradičná dedinka Panagia sa rozprestiera pod vrchom Ypsarion. Skrýva mnoho malebných zákutí, niekoľko reštaurácií, kaviarničiek a obchodíkov s handmade produktami. V meste Panagia sú Pramene lásky, o ktorých koluje legenda. Ak sa z nich napiješ, tak sa do roka vydáš/oženíš. Ja som sa v ňom pre istotu aj okúpala. A niektorí ľudia si radšej naplnili aj bandasky. Ako vnímaš tieto “turistické” atrakcie? Veríš im alebo sa len pousmeješ a ideš ďalej?

V dedinke je známe aj staré múzeum olív a olivového oleja, ale taktiež aj Dračia jaskyňa.

Ypsarion

Presunieme sa do vnútrozemia. Veľký pozor v prípade, že si prenajímaš na Thasose auto. Tie základné autá sú totiž poistené iba na hlavnú cestu. Tie cesty vo vnútrozemí sú vhodné pre terénne auta. My sme do Grécka išli na Ultra Last Minute cez cestovnú kanceláriu. Ako to už býva, tak organizujú aj rôzne fakultatívne zájazdy a práve pre tento horský výlet sme sa rozhodli ich využiť. Ak si prenajmeš terénne auto, tak si myslím, že nie je problém dostať sa sem. S obyčajným autom to rozhodne neriskuj. Vrch Ypsarion je najvyšším bodom (1204 m n.m.) ostrova Thasos. Nádherný kopec, z ktorého je ešte krajší výhľad na známu Golden Beach.

Kastro

Je najstaršou dedinkou ostrova Thasos. V roku 2011 tu bola populácia iba 9 ľudí. Dnes v dedinke už nikto nebýva. Všetci obyvatelia jednoducho odišli za prácou do väčších miest ostrova.

Marble Beach

Ako už z názvu poznať – ide o Mramorovú pláž. Ostrov Thasos je známy práve ťažbou mramoru a pravdepodobne nejak tak vznikla aj táto pláž. My sme sa na ňu žiaľ nedostali, pretože naše auto z požičovne malo na túto pláž zákaz. Ono tá cesta tam je taká kľukatá a nebezpečná. Aj preto, ak tam chceš naozaj veľmi ísť, tak si vopred zisti od požičovne áut, či je možné ísť na túto pláž.

Hlavné mesto – Limenas (Thasos)

Hlavné mesto ostrova Thasos je mesto Limenas, ktoré zvyknú volať aj Thasos. Nájdeš tu hlavný prístav, no zároveň aj starý prístav, ktorý je dnes už uzavretý. Je malebný a ponúka jedny z najkrajších pohľadov na zapadajúce slnko. V meste Limenas sa nachádzajú staroveké ruiny. Na kopci sa nachádza rímsky amfiteáter a chrámy. Tip pre milovníkov múzeí: V centre nájdeš Archeologické múzeum.

Skala Rachoniou

Túto malebnú dedinku sme našli úplnou náhodou. Videli sme, že je tam kostolík, tak sme si povedali, že tu zastavíme. Rozhodne išlo o jedno z miest na ostrove Thasos, ktoré stoja za návštevu. Ide o pobrežnú dedinku, ktorá je veľmi pokojná a tento park na obrázku bol neuveriteľný. Celé to tu prekvitá zeleňou. Spolu s nasledujúcou dedinkou ide o veľmi pokojné miesta, ktoré sa mne veľmi páčili. Konečne to nebolo niečo preľudnené a pláže nepraskali lehátkami.

Skala Maries

Dedinka na západnom pobreží, ktorá sa mi páči predovšetkým scenériou. Je to veľmi pokojná časť ostrova, kde sa okúpeš, ale aj zabavíš.

Tradičné grécke jedlo

Ostrov Thasos je známy predovšetkým pre olivový olej, olivy a med. Takmer všade popri ceste sa rozprestierajú olivové plantáže. Aj preto odporúčam vyskúšať čierne olivy a borovicový med. Taktiež treba spomenúť tradičné grécke šaláty s feta syrom, tzaziky, jahňacie mäso kleftiko a konkrétne v dedinke Maries je špecialitou aj fazuľa, ktorá je teda vynikajúca. Medzi sladkým to vyhráva bugatsu koláčik, ktorý je plnený krémom, no má aj slaný variant. Tiež nesmiem zabudnúť na bouyourdi. Ide o plátky fera syru, či iných mäkkých syrov, ktoré sa spolu s čerstvými paradajkami, olivami, cibuľkou a inými surovinami pečú v jednej nádobe. Medzi tradičný alkohol rozhodne patrí Ouzo a nápoj z páleného hrozna Tsipouro.


Máš nejaké tipy na Grécko ty? Ktorý ostrov sa ti najviac páči?

(Visited 270 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.