Ukradnuté doklady v zahraničí. Čo robiť?

Poznáš také tie situácie, pri ktorých si povieš “toto sa mi nikdy nestane”? A ono sa to stať jednoducho môže. Keď vystupíme so svojej zóny komfortu, tak všade na nás číha nebezpečenstvo. Dôležité je zachovať chladnú hlavu a daný problém vyriešiť. V tomto článku ti poviem, čo robiť v prípade, ak ti niekto ukradne v zahraničí doklady. 

No ešte predtým než sa dostanem k samotnému riešeniu problému, tak si povieme, čo sa môže stať.

Môžu nastať 2 situácie:
  • ukradli ti peňaženku a všetky doklady a nemáš žiadny doklad totožnosti;
  • ukradli ti peňaženku s dokladmi, ale ešte máš v zálohe pas alebo OP (iný doklad totožnosti).

1. V prípade, že nemáš žiadny doklad totožnosti, tak musíš zavolať na veľvyslanectvo, pretože potrebuješ doklad minimálne na to, aby si mohol cestovať domov, či pokračovať ďalej v ceste. Veľakrát ti oni sami povedia, že čo všetko je nevyhnutné urobiť. No predovšetkým je dôležité ísť to nahlásiť miestnej polícií a zablokovať si platobnú kartu tak, že zavoláš do svojej banky.

2. Ukradli ti peňaženku, no ešte vždy máš jeden z dokladov totožnosti? V tomto prípade, to nie je až taká tragédia. Prvé kroky budú rovnaké v oboch prípadoch – okamžite nahlas krádež na najbližšej policajnej stanici, pričom dostaneš aj správu o odcudzení a zablokuj si kreditnú kartu.

Rovnako ako by si mal/a kontaktovať svoju banku, tak treba informovať aj zdravotnú poisťovnu, pretože nikdy nevieš, ktoré údaje by mohli byť zneužité. Po nahlásení miestnej polícii a zablokovaní dokladov je potrebné požiadať o vystavenie nových dokladov. Ako?

Občiansky preukaz

Podľa miesta trvalého bydliska nahlasuješ odcudzenie prislúšnému orgánu. Najneskôr do 30 dní od krádeže, no v mojom prípade, keďže sa nachádzam dlhodobo v zahraničí, som to iba nahlásila a zistila potrebné informácie. Zvyšné veci vybavím až po príchode domov. Je dobré, ak si odcudzení OP zablokuješ a potom s policajnou správou pôjdeš na Slovensku vybaviť nový.

Vodičšký preukaz

Odcudzenie/stratu nahlasuješ tam, kde si si preukaz vybavil/a.

Pas

V prípade, že sa zdržiavaš dlhodobo v zahraničí a bol ti odcudzení pas, tak si vieš požiadať o vydanie nového práve cez veľvyslanectvo, resp. cez zastupiteľstvo v danej krajine. Ak nemáš inú možnosť, resp. žiadny iný doklad totožnosti, tak kontaktuj veľvyslanectvo.

Ostatné doklady

Ich stratu či krádež nahlas inštitúciam, ktoré ti ich vystavili a požiadaj o nové. Či už ide o študentskú kartu, platobnú kartu a pod.

Poďme si to teda ešte pekne zhrnúť:
  1. Ak je to nevyhnutné – zavolaj na veľvyslanectvo
  2. Nahlás krádež miestnej polícií (musia ti dať správu o odcudzení)
  3. Zablokuj si platobnú kartu
  4. V prípade iných dokladov ako napr. kartička poistenca – nahlás poisťovni túto krádež
  5. Ak v zahraničí ostávaš, tak si po pár dňoch zablokuj doklady, aby ich niekto nezneužil
  6. Požiadaj o vydanie nových dokladov
(Visited 408 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.