Work and Travel USA 2016 – zhrnutie

Pre veľa ľudí je Amerika splneným snom. Pre mňa bolo USA vidinou leta, kedy nebudem sedieť doma. Chcela som okúsiť aj inú krajinu, a preto som si vybrala krajinu, kde je všetko úplne inak hah. Amerika je všetko to, čo vidíme vo filmoch.

Prekvapilo ma akí sú Američania mili a priateľskí, koľko kultúr sa v tejto krajine nachádza a hlavne to, koľko zážitkov človek môže mať behom 3-4 mesiacov.

Nebudem klamať..vidieť Niagarské vodopády? Úplná nádhera, ktorú vytvorila príroda v Spojených štátoch. Milovala som rušné cesty New Yorku, pri ňom to bola láska na prvý pohľad, a to ako sa ruch tohto veľkomesta zmení, keď ste na 67. poschodí budovy Top of the rock je na nezaplatenie.

Najkrajší západ slnka je jednoznačne z mostu vo Philadelpii, kde sa obloha premení na ružovú cukrovú vatu, ktorá vytŕča spoza mrakodrapov. A spomenula som už všetky pláže na east coast, kasína a bary? Áno. Pretože leto nie je iba o práci, ale aj o užívaní si života.

A hlavne nejde iba o všetky tie miesta, ktoré uvidíte, ale aj o kultúry, s ktorými sa stretnete, kamarátstva, ktoré budú také silné, že ich ani oceán nerozdelí. USA si jednoznačne zamilujete spolu so všetkým, čo sa vám ponúkne. Všetko zlé je na niečo dobré a všetky skúsenosti, ktoré tu získate vás posunú tak dopredu, že keď prídete domov, budete sa čudovat ako VEĽMI ste sa zmenili.

Aby som nezabudla.. v USA sa dá skvelo zarobiť, ale nie nadarmo sa hovorí “Za peniaze si šťastie nekúpite”, preto odporúčam užiť si Work and Travel najviac ako sa dá a neísť tam za zárobkom, ktorý si chcete odniesť domov. Nikdy predsa neviete či v USA nie ste poslednýkrát. Aj keď teraz uprímne. Kto raz okúsi USA urobí všetko preto, aby sa vrátil do tejto zázračnej bubliny späť. Ja som si svoju bublinu užila veľmi! A prečo je to tam všetko také ružové? Myslím, že je to preto, že človek zabudne na tie problémy doma, žije podľa seba a hlavne z prítomnosti. Užíva si každý jeden moment, pretože “som v USA, musím niečo robiť, nemôžem len tak sedieť a nič nerobiť”. Táto hybná sila, ktorú človek doma len tak ľahko nezíska, pretože doma je doma. Môžete cestovať niekoľko rokov, no doma to bude vždy rovnaké. Hoci vy ste už komplet iný.

Prečo ale spomínam Ameriku po takej dlhej dobe?

Pretože stále máte možnosť aj vy rozhodnúť sa, že budete mať to najlepšie leto. Rozumiem, že program nie je pre každého, možno vás zaujíma iná krajina.. Ale pokiaľ máte stráviť klasické leto na Slovensku, tak si to ešte raz premyslite. Máte jedinečnú príležitosť. Môžete sa zbaliť a odísť. Toto nikdy nebude jednoduchšie. V prípade, že ste o programe aspoň raz premýšľali, tak o to viac by ste mali do toho ísť. Ak ste čakali na nejaké znamenie, tak TOTO je ono.

V tomto článku zosumarizujem moje celé leto v USA.

Predpokladám, že väčšina z vás sledovala videá na Youtube, no i tak by som ešte rada zhrnula celú Ameriku.

Veľmi dôležitým bodom je to, že musíte byť denným študentom vysokej školy, aby vám ambasáda udelila J1 víza. Aj keď toto asi viete, no možno aj nie.

Do Ameriky som išla cez slovenskú agentúru, pretože na tieto konkrétne víza sa tam bez agentúry nedostanete. Vybrala som si program, v ktorom som si zamestnávateľa vyberala sama – musela som absolvovať pohovor s americkým zamestnávateľom cez Skype. Zvolila som si – Carowinds – zábavný park na hranici Južnej/Severnej Karolíny. Išlo o pozíciu Food & Beverage Worker, ktorá mi bola príbuzná k odboru, tak prečo nie. Popravde som túto prácu neskôr vôbec nemala rada. Zo začiatku bolo všetko skvelé, no po necelom mesiaci nám zmenili manažérku, ktorá na mňa s Katkou (kamarátka, ktorá bola so mnou), nebola veľmi príjemná, neustále nás posielala domov a tak trochu som mala pocit, že má niečo proti nám (kamarát z Jamajky mával nadčasy). My sme vždy horko-ťažko vybojovali 39 hodín týždenne. Normálne by mi toľko hodín nevadilo, no v okolí sme nezohnali Second Job, tak sme chceli viac a viac pracovať. Neskôr nášmu “Juke Boxu” upravili otváracie hodiny, čo znamenalo, že sme zavretý dva dni a ostatné robíme minimum hodín. Keby nejdem za hlavným manažérom, tak v jeden týždeň nemám ani 30 hodín. Možno aj preto som bola rada za to, že nás vyhodili. Blbá zhoda náhod, ktorú moje podvedomie tušilo nejaký čas. Pre viac info si kuknite video. Nie je to niečo, čo by som chcela viac rozoberať.

S kamarátovou pomocou sme našli prácu v New Jersey ako plavčíčky. Úplne vysnená práca na leto! Veľmi sa mi páčilo a môj pohľad na celý program to úplne zmenilo. Bolo mi ľúto, že som prišla o kamarátov so zábavného parku, pretože takých skvelých ľudí lentak nenájdete, ale.. Life goes on. Veľmi rýchlo som si na zmenu zvykla.

Úprimne. Financie som si počas cestovania úplne do detailov nevšímala, no aby som vám poskytla info aj o tomto. Náklady ma vyšli 1276€.  Agentúre som platila 545, poplatok za víza 190, letenka 400, doplatok poistenia 54, lístok na autobus do Charlotte okolo 60eur (tieto sumy sú orientačne, ale čiastka nákladov je presná).

Vrátilo sa mi to?

V podstate áno. Niečo som si priniesla domov, nakúpila som si elektroniku (MacBook a novší iPhone), oblečenie a kozmetiku, precestovala som veľa miest, kupovala lístok zo Charlotte do New Jersey kvôli novej práci,  dva týždne som bola bez práce (na začiatku cca týždeň kým nás zaškolili a potom čas medzi starou-novou prácou) a pri travel days som si užívala rannú kávičku a raňajky zo Starbucks a tak dál a tak dál. Jednoducho som si povedala, že to čo mi ostane, mi jednoducho ostane. Sú to zážitky, ktoré sú v Amerike pre mňa cennejšie ako tie peniaze.

Pohovor som zmákla ľavou zadnou, čo som prekvapená, keďže v ten deň som mala tri skúšky hah. Ale jednoducho som to brala celé pozitívne a prejdenie pohovorom ako samozrejmosť. Súčasťou prihlášky je aj vytvorenie videa, v ktorom sa človek predstaví. Toto video sa dáva potom zamestnávateľovi. Moje video bolo zbúchané za asi jednu hodinu, vôbec som nebola spokojná, pretože som ho natáčala na intráku, no keďže som chcela zľavu, ktorá bola iba do polnoci, tak som nemala na výber. No i tak by som vám rada ukázala ako také video má vyzerať. Natáčala som ho tento rok, pretože som pôvodne chcela ísť na typ programu, ktorý to potrebuje, no nakoniec som si to rozmyslela a video skončilo zabudnuté na ploche v počítači.

Po tomto pohovore ma čakal další pohovor.Tentokrát s americkým zamestnávateľom prostredníctvom Skype. Vďaka tomu som už v januári vedela kde presne strávim moje leto. Pohovor prešiel úplne ľahko.

Papiere na ambasádu vybavila za mňa agentúra, ja som sa len dostavila na “pohovor”- klasické otázky o tom ako sa dnes máte, kde študujete, kam sa chystáte, či idete prvýkrát a či sa tešíte. Nič, čo by človek nezvládol.

Na záver ma čakalo predodletové stretnutie a hurá o pár dní do Ameriky!

Prvý kontakt s USA bol veľmi.. čudný. Celé som si to vôbec neuvedomovala. Veď sme mali štyri hodiny ráno, no na tom imigračnom na letisku sme mohli byť dobrú hodinku. Žiaľ som bola taká vypnutá, že si to veľmi nepamätám haha. Prešli sme sa ranným Newarkom a radšej odišli naspäť na stanicu autobusu. Cesta do Charlotte nám trvala približne 12 hodín, no v buse sme si skvelo pospali, bolo to lacné a stretli sme Američanov, ktorí boli úplne milí a stále sa s nami chceli rozprávať.

Čo všetko mi to dalo?

Spoznala som nespočetne množstvo nových kultúr. Od tej americkej až po thajskú, čínskú, latinsko-americkú, filipínsku, tureckú.. Jednoducho z každého rošku trošku. A to doslova! Veľakrát som bola prekvapená z toho akých užasných ľudí mi to prinieslo do života. Nečudo, že som potom v auguste preplakala hodinu v autobuse smerom do New Jersey.

Vyskúšali sme aj klasickú americkú kuchyňu, ktorá neobsahuje iba fast-foody. Popravde každá oblasť má ako svoje typické jedlo niečo iné. Prijala som výzvy, na ktoré by som doma nemala odvahu. Pracovala som každý deň ako o dušu a bolo mi málo. Popravde som si chcela zarobiť istú čiastku, aby mi to pokrylo náklady, elektroniku a cestovanie. Work and Travel určite nie je o tom, aby si človek zarobil peniaze. Ide predovšetkým o tie zážitky, ktoré vám to dá.

A cestovanie? Najlepšia časť programu! My sme cestovali predovšetkým po skončení práce, no viem si predstaviť už počas práce odísť niekam na týždeň (ak zamestnávateľ dovolí). Takto sme boli na Myrtle Beach, kajakovali sme a boli na túre, v Charlotte, Philadelphii, D.C. Washingtone, v Bostone, New Yorku a na Niagarských vodopádoch. Nie nadarmo každý hovorí, že to bude “your best summer”. U mňa to tak bolo a plánujem sa tam vrátiť. Jedenkrát jednoducho nestačí.

A čo vy? Boli ste na WAT alebo ste niekedy nad tým premýšľali?

(Visited 1 072 times, 1 visits today)

Comments

comments

One Reply to “Work and Travel USA 2016 – zhrnutie”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.