Zájazd do Ríma – Roma Pass, pamiatky a iné šikovné tipy

Myslím, že mesto Rím netreba ani predstavovať. Dýcha históriou, pamiatkami, dobrým jedlom, vínom a v neposlednom rade aj stovkami turistov. Do Ríma som sa vybrala na poznávací zájazd s 2 kamarátkami na začiatku augusta. Išli sme na 4 noci, a keďže ani jedna z nás v Ríme dovtedy nebola, chceli sme toho stihnúť čo najviac. Čo všetko sme navštívili?

Ubytovanie v Ríme

Pri výbere ubytovania bola 1. kritériom cena. Ubytovanie v Ríme sme zarezervovali v hoteli Giorgina. Je to pár metrov od hlavnej stanice Termini, kde sa nachádza aj križovatka metra. Tento hotel stál vrátane raňajok a mestskej dane 23,5 €/noc pre 1 osobu, čo je podľa mňa skvelý pomer kvalita:cena a dostupnosť do centra.

Transfer z letiska do mesta

Prileteli sme na letisko Campino, ktoré sa nachádza 16 km od stanice Termini v Ríme. Z nej sa dostanete kamkoľvek v rámci Ríma. Na výber máte z rôznych tipov dopravy do centra, od taxíka až po vlak. My sme zvolili presun autobusom so spoločnosťou Terravision, pričom za obojsmerný lístok každá z nás zaplatila 12 € (lístky sa dajú zakúpiť aj dopredu cez ich internetovú stránku, dokonca aj za lepšiu cenu).

Roma Pass  skúsenosť – lístok na dopravu spolu so vstupom do pamiatok

V Ríme na letisku sme si zakúpili Roma Pass na 72 h za 38,50 €. Tento Roma Pass poskytuje neobmedzené používanie všetkej verejnej dopravy. Taktiež aj 2 vstupy do ponúkaných múzeí alebo pamiatok (na výber je aj Roma Pass 48 h za 28 €, pričom zahŕňa iba vstup do jednej pamiatky). My sme si zvolili Koloseum a Anjelský hrad. Lístok sa určite oplatí. Nemusíte stále myslieť na kupovanie lístkov a čo bolo najväčším plusom, v pamiatkach nemusíte stáť v obrovských radoch, ale celý rad šikovne predbehnete. V Koloseu sme tak ušetrili minimálne 2 hodiny.

Pamiatky v Ríme

Rím je plný pamiatok. Je ťažké zvoliť si a naplánovať výlet tak, aby ste postíhali všetko, čo chcete vidieť. Ešte pred návštevou Ríma sa však treba pripraviť na davy turistov na každom kroku a taktiež aj tisícky nachodených krokov. Síce sú pamiatky vcelku blízko pri sebe a používali sme najmä metro, denne sme priemerne nachodili 24 000 krokov.

Náš plán bol takýto:
  1. deň – Fontána di Trévi, Piazza Spagna, park Villa Borghese, Piazza del Popolo, Piazza Navona, Panteón
  2. deň – Koloseum, Konštantínov oblúk, Foro Romano, pamätník Viktora Emanuela, park Giardino degli Aranci
  3. deň – Vatikán, Anjelsky hrad, štvrť Trastevere

Všetky spomínané pamiatky v Ríme sme aj stihli navštíviť a ostal nám aj čas nazvyš na túlanie sa malebnými talianskymi uličkami. Z vyššie spomínaných „klasických“ pamiatok môžem určite odporučiť návštevu parkov Villa Borghese a  Giardino degli Aranci. Navštívili sme ich počas obeda a príjemne sme sa v nich schladili. Ponúkajú krásne prostredie a málo ľudí, teda presne to, čo sme v Ríme hľadali.

Ďalej je určite nevyhnutná návšteva Kolosea. Aj keď som si hovorila: “Čo také tam môžeme vidieť?”, tak bolo to fakt super a výhodou bol aj vstup „zadarmo“, keďže sme mali zakúpený Roma Pass. V rámci jedného vstupu do Kolosea s Roma Passom je aj vstup do Foro Romano, ktoré bolo fajn, ale keby som si mala platiť vstup, tak by som ho vynechala. Vo Vatikáne sme navštívili Baziliku sv. Petra, ktorá bola obrovská. Vstup je do nej zdarma. Práve preto ju treba navštíviť skoro ráno. My sme do nej vošli ráno o 9:00hod, pričom sme vôbec nestáli v rade. Keď sme z nej vychádzali o 11:00hod, rad tam bol už na dobré 2 hodiny.

Počas túlania sa mestom sme objavili 2 krásne baziliky, o ktorých sa nepísalo v žiadnom sprievodcovi, takže v nich bolo iba pár ľudí. Prvou z nich je Basilica dei Santi XII Apostoli nachádzajúca sa blízko Pantheonu. Bola nádherná a boli v nej aj hrobky, v ktorých nám behal mráz po chrbte. Druhou bazilikou je Basilica di Santa Sabina all’Aventino nachádzajúca sa pri parku Giardino degli Aranci, blízko ktorého je aj kľúčová dierka, z ktorej vidíte krásnu kupolu Baziliky sv. Petra.

Týmto článkom v rámci projektu CONTRIBUTED prispela Simonka. Odkaz na jej instagram nájdeš tu: simonakubova
(Visited 1 180 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.