Zhrnutie Erasmu na Malorke

Počas Erasmu na Malorke som sa naučila pár nových vecí. Prvou z nich je, že ak nevieš, čo odpovedať Španielovi, tak jednoducho povedz “vale” (čítaj baľe, zn. dobre). Druhou je, že vždy sa všetko na dobré obráti a tou treťou, že Malorku nebudem nikdy volať druhým domovom, je to jednoducho domov. Miesto, kde som stretla skvelých ľudí (wink wink), ktorí mi spríjemnili celý Erasmus – pretože s kamarátmi sa lepšie kope. V tomto článku by som ti rada zrhnula Erasmus na Malorke.

Ak si ešte stále v procese rozhodovania, či ísť alebo neísť na Erasmus, tak ti odporúčam prečítať starší článok, v ktorom spomínam výhody tejto skúsenosti. Erasmus som si zažila dvakrát. Ten prvý bol v Lisabone. Ak si chceš prečítať niečo viac o Erasme v Lisabone, tak čítaj tu.  O tom druhom, na Malorke, ti poviem práve teraz.

FINANCIE

Od Európskej únie dostaneš grant, resp. sprostredkuje ti ho tvoja univerzita na Slovensku. Ja som mala grant na 135 dní, pričom išlo o 420 €/mesiac, čiže spolu 1890 €. U nás to funguje tak, že približne mesiac pred Erasmom dostaneš celý grant na svoj účet. To, na čo ho minieš je už na tebe, no ja rozhodne odporúčam nakladať s ním zodpovedne.

Čo všetko by mal pokryť grant? Aspoň základné výdavky, ktorými sú ubytovanie a strava. Ja som žiaľ mala nejaké tie extra výdavky, no myslím si, že v tentokrát by mi grant rozhodne vystačil (na základné výdavky, nezaratávam tu nákupy či cestovanie).

Tu je približný prehľad mojich výdavkov:

Ubytovanie: 225 €/mesiac + energie na konci pobytu, ktoré nepresiahli 100 €.

Jedlo: Po celý pobyt som si varila doma. Občas sme sa išli niekam napapať, no uprednostňovali sme skôr to varenie doma, prípadne gril párty u nás na streche a v podstate sme chodievali aj na kávičky. Na mesiac som mala limit na jedlo 100 €, no zahŕňalo to zvyčajne aj tie kávičky a jedlá vonku. V priemere som však minula okolo 130 €/mesiac.

Letenky: Cesta lietadlom na Malorku nás aj s batožinou stála 52 € a cesta domov 55 €, čo je dokopy 107 €.

UBYTOVANIE

O ubytovaní sa dozvieš viac v tomto článku. V Palme sme najskôr využili Airbnb, no potom sme sa presťahovali do “svojho”. Našimi spolubývajúcimi bol Grék a Kanaďan, ktorí nám občas žrali nervy, ale v skutočnosti to boli zlatíčka a boli sme za nich neskutočne rady. Ja som zdieľala izbu s kamarátkou Domi, s ktorou sme boli na tomto Erasme spolu.

UNIVERZITA

Študovala som na University of Balearic Islands. Napíšem sem to, čo si úprimne myslím o tejto škole – je to tu dosť podpriemerné. Ak by som nemala Buddyho z ESN, tak by som si vytrhala asi všetky vlasy. Kempus je obrovský, každá fakulta niekde inde, slabý výber predmetov, ktoré pokiaľ sú už plné, tak jednoducho ich nemôžeš mať, prípadne je napísané, že sú v angličtine a nakoniec nie sú. Ja som bola dosť sklamaná.

Na študijné sme chodili sami – tetušky tam žiaľ nevedeli po anglicky, a preto to bol celkom boj zostaviť si rozvrh, dať zapísať predmety a pod.

A čo výučba? Mala som iba 3 predmety, tak to asi veľmi súdiť nemôžem, no zrovna všetky boli dosť nudné. Všetko iba prednášky, kde som si odsedela hodinu a pol. A vieš čo bolo najhoršie? Tá španielská angličtina. Najviac mi je ľúto asi toho, že moji učitelia sa buď nevedeli vyjadriť, alebo mali silný prízvuk. Ale taký, že niekedy ma z toho bolela hlava, pretože to bolo celý čas o sústredení. Ale postupne som si zvykla, že “moni” sú jednoducho “money” a “džir” je “year”.

Systém hodnotenia som nechápala a ani doteraz veľmi nechápem. Každý predmet to mal úplne inak, no najradšej som mala Strategický manažment, na ktorý sme robili iba rôzne úlohy, videá, spracovanie motivačnej knihy a pod. V konečnom dôsledku som všetky predmety urobila, no nemyslím si, že by mi to dalo niečo viac ako na Slovensku.

V rámci školy som absolvovala aj Španielsky kurz (inak by som nemala dostatok kreditov), za ktorý som si síce musela zaplatiť, no myslím, že nám dosť pomohol. Od začiatku sme si všetci na byte išli Duolingo, ktoré človeka dosť naučí, no lepšie to bolo na kurze. Mali sme úroveň A1.2, vďaka čomu sme sa naučili aspoň základné časy a slovnú zásobu.

Život NA Malorke

Mal dve tváre. Keď sme prišli do Palmy, tak to vôbec nebolo také ružové. Prvý mesiac na Erasme je jednoducho ťažký. Kým si človek zvykne, vybaví základné veci, usadí sa, aklimatizuje, spozná nových ľudí a pod. Na Malorke sa v marci začína sezóna, čo znamená, že sa postupne otvárajú aj obchody, kaviarne, menia sa dopravné poriadky.. Prvý mesiac to tam bolo neskutočne vymreté a to mi veľmi do nálady nepridávalo.

A okrem toho ma ešte trápila škola. Nielenže som mala nedoriešený Erasmus z Lisabonu, ale zároveň som mala nudné hodiny, na ktorých som veľmi nespoznala nových ľudí. Myslím, že práve tu som si začala uvedomovať ako mi chýbajú kamarátky zo Slovenska, s ktorými som v škole nonstop. No musím povedať, že postupne sa situácia zlepšila a nebolo to až také strašné ako to na 1. pohľad vyzeralo.

Život v Palme sa začal zlepšovať počas Veľkej Noci, pretože počasie bolo vhodné na pláž, tak som si spravila také dovolenkové dni. Potom mi prišla na návštevu aj mamča, neskôr kamarátka, s ktorou sme boli v Barcelone a od tohto momentu som si Španielsko začala maximálne užívať. No úplne najlepší bol jednoznačne jún. Mali sme síce skúšky, ale aj neskutočné množstvo výletov, roadtripy, návštevy, grilovačky, párty, skoky z útesov..a jednoducho som si ten posledný mesiac riadne užila. Bola to pre mňa taká skvelá bodka za Erasmom.

Som neskutočne vďačná za túto skúsenosť. A predovšetkým za to, že som mala možnosť spoznať Duška, Peťu a Karlu (tá bola 2v1 :D). Ale samozrejme aj za tie chvíľkové známosti, small-talky, či spoločné projekty, ktoré ma zase raz v niečom posunuli vpred :).

(Visited 204 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.