Zhrnutie Erasmu v Lisabone

Od môjho Erasmu v Lisabone ubehlo už niekoľko mesiacov. Myslím, že je na čase to celé zosumarizovať a povedať ti niečo viac o tejto skúsenosti.

Ak si ešte stále v procese rozhodovania, či ísť alebo neísť na Erasmus, tak ti odporúčam prečítať si môj starší článok, v ktorom spomínam práve výhody tejto skúsenosti. No teraz už poďme podrobne rozobrať moj Erasmus v Lisabone. Navštevovala som Univerzitu Europeia, odbor Cestovný ruch, no nebol problém navoliť si predmety aj z iných odborov, ako napríklad Marketing, či Manažment. V podstate išlo hlavne o to, aby som tieto predmety mala uznané doma, no aj napriek tomu, že som mala 7 predmetov (všetky doma uznané), tak som si musela ešte na Slovensku dorobiť 3 ďalšie predmety.

Financie

Od Európskej únie dostaneš grant, resp. sprostredkuje ti ho tvoja škola. Ja som mala grant na 135 dní, pričom išlo o 420€ mesačne, čo spolu predstavuje čiastku 1890 eur. U nás to funguje tak, že cca mesiac pred Erasmom dostaneš celý grant na účet. To, na čo ho minieš je už na tebe, no ja rozhodne odporúčam nakladať s ním zodpovedne.

Čo všetko by mal pokryť grant? Aspoň základné výdavky, akými sú ubytovanie a strava. Mne žiaľ iba grant nestačil. Ubytovanie bolo dosť drahé, o jednosmernej letenke do Lisabonu ani nehovorím, strava v pohode, no aby toho nebolo málo, tak som ešte aj dosť cestovala. Holt, neodolala som tomu vidieť Azorské ostrovy, Algarve, Porto, či iné miesta. Bolo to “now or never”.

Tu je približný prehľad mojich výdavkov:

Ubytovanie: 310€/mesiac

Jedlo: do 200€/mesiac, pričom je zahrnuté už aj jedlo vonku a kávičky. Samozrejme je lacnejšie stravovať sa doma, pretože jedlo v reštaurácií stojí cca 5-7 eur, no v kempuse sa tiež dalo jesť

Letenky: s batožinou 140€, spiatočná letenka na Vianoce 93€, letenka domov s batožinou 73€

Extra som si platila za cestovanie – každý mesiac som mala jeden menší trip. Za dopravu v Lisabone som platila vždy iba podľa potreby, no ak by som si chcela vybaviť kartičku (neoplatilo sa mi to), tak by ma stála okolo 27€ za mesiac.

Škola

Ako som už spomínala vyššie, tak som mala 7 predmetov. Všetky mi boli uznané. No žiaľ mala som s tým dosť opletačky, pretože:

  • nesedel mi rozvrh a prvé 2 týždne som bola nonstop v international office
  • to boli predmety zo zimného semestra na Slovensku
  • som vedela, že na Erasme budem počas celého školského roka
  • mi poslali výpis známok až koncom marca a už som si myslela, že ma na Slovensku vyhodia zo školx

Nakoniec som si pridala predmety, ktoré mi sedeli aj do letného semestra a jeden dokonca až do ďalšieho roka! Školu som mávala ČASTEJŠIE ako doma – od pondelka do piatku. Väčšina predmetov mala povinnú účasť, resp. 70 %-ná účasť na hodinách (ale mám podozrenie, že to nekontrolovali, pretože študentská karta mi prvý mesiac ani nefungovala). Všetky materiály nám dávali do online systému. Žiadne knihy neboli potrebné.

Angličtina nebola vôbec problém. Zrovna na tejto škole sú anglické odbory aj pre portugalských študentov, učiteľom sa dá pekne rozumieť, sú milí a zažila som tu naozaj skvelý prístup od učiteľov. Prispôsobia sa, pomôžu a človek sa jednoducho nebojí na nič opýtať. No aby som vrátila ešte k jazyku. Ja som išla na Erasmus s pomerne dobrou angličtinou, no aj tak som sa naučila nové slovíčka, pretože v angličtine som nikdy neštudovala. Bola to pre mňa iná skúsenosť.

Skúšky – Final Exam vs. Continuous Assessment

Ja som pri všetkých mala CA. Final Exam bol o tom, že nič nerobíš počas semestra a na konci máš test za 100%. CA je o rôznych projektoch, prezentáciach, či group work, pričom na konci semestra máš test, zvyčajne 40-50% zo známky. Na to, aby si daný predmet urobil ti stačí iba 50%, čo je oproti mojej škole na Slovensku rozdielne.

Individuálny študijný plán a.k.a. IŠP, ktorý je u nás na škole bežná vec. Bez neho by sme na Erasmus nemali ani odísť. Práve vďaka tomu som mala možnosť dorobiť si na Slovensku zvyšné predmety. IŠP som mala až do 31.3., pričom som si ho kvôli ďalšiemu Erasmu predĺžila až do 31.8., čo znamená, že v tomto období som povinná ozvať sa profesorom a dohodnúť sa na hodnotení daného predmetu. Doma som si napísala 2 testy, spravila dve seminárky a úspešne ukončila dva predmety. A čo ten tretí? Myslela som si, že ho budem mať na Malorke, no bol iba v španielčine. Práve kvôli tomuto si predmet urobím buď až v lete, alebo si ho jednoducho prenesiem do budúceho roka (tak či onak mám nejaké predmety z posledného semestra už hotové).

Život v Lisabone

Som rada, že som zažila Solo Erasmus, je to naozaj neopísateľná skúsenosť a človeka to posunie úplne niekam inam. Zároveň som rada aj za tento Erasmus, ktorý prežívam teraz s kamarátkou. Myslím ale, že to je téma na inokedy.

Úprimne? Nie som úplne ten typ človeka “going on every party”, no aj tak som si našla skvelých kamarátov, ktorí mi ešte aj dnes chýbajú. Stačí ísť do školy, vykročiť zo zóny komfortu a spoznávať sa.  Ani ja, ako introvert, som nemala problém zoznámiť sa. Dodnes som v kontakte s mojimi internationals srdiečkami, portugalskou spolužiačkou, či mojou Buddy (v rámci ESN si môžeš zažiadať o “buddyho”, ktorý ti na začiatku so všetkým pomôže). Ono sa nehovorí asi iba tak, že Erasmus kamarátstva sú na celý život :).

(Visited 232 times, 1 visits today)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.